Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temizmi?

Ağız ve diş sağlığının korunmasında ağız içi hijyenin sağlanması önemli rol oynuyor. Ancak sadece dişlerinizi fırçalamak hijyenin sağlanması için yeterli değil. Dişlerin arasındaki yemek artıklarının ve dilin de temizlenmesi gerekiyor.

 

Dişlerinizi yatmadan önce fırçaladınız… Şimdi gönül rahatlığıyla uyuyabilirsiniz. Peki gerçekten dişleriniz temizlendi mi? Ağız ve diş sağlığınız için gerekli hijyeni sağladınız mı? Dişlerinizi sadece fırçalamanız maalesef ki; bunun için yeterli değil!

 

Ağız kokusunun ve diş çürüklerinin sebepleri arasında ilk sırada ağız ve diş sağlığı hijyenine yeterince özen gösterilmemesi yer alıyor. Diş temizliği denilince pek çoğumuzun aklına dişlerimizi fırçalamak geliyor. Ancak dişleri sadece fırçalamak gerçek anlamda ağız içinde hijyen sağlamak için yeterli olmuyor. Dişlerin en az günde 2 kere fırçalanması, özellikle uyumadan önce fırçalanmasına özen gösterilmesi, dişlerin yanı sıra diş aralarının temizlenmesi ve dilin de mutlaka fırçalanması gerekiyor. Diş etlerine zarar vermeyecek sertlikte bir dış fırçası ile küçük daireler çizerek , en az 2-3 dk dişleri fır

 

Diş ipi kullanma alışkanlığı kazanın!

 

Diş fırçalama sırasında dişin yüzeyi temizlenirken çoğu zaman dişlerin arasına sıkışmış yemek artıkları yeterince temizlenmediği için bakterilerin oluşmasına ve dişlerin çürümesine neden olabiliyor. Dişlerin arasına sıkışmış yemeklerin temizlenmesi için günde bir kere diş ipinin kullanılması alışkanlık haline getirilmeli. Diş ipi, dişlerin arasında kalan ve fırçalandığında temizlenemeyen yemek artıklarının çıkarılmasını sağlayarak ağız hijyenin sağlanmasına önemli oranda azaltılmasına yardımcı oluyor. Sadece diş fırçası değil; temizlenmesi zor alanlarda temizleme işlemi için özel üretilmiş “arayüz fırçaları” da tercih edilmeli.

 

Diş temizliği kadar dil temizliği de önemli

Ağız ve diş hijyenin sağlanmasında diş temizliği kadar dil temizliği de önemli rol oynuyor.

Ağız temizliği yaparken diş temizliği kadar dil yüzeyini temizlemeyi de unutmamak gerekiyor. Bunun için diş fırçası ya da dil için üretilen özel kazıyıcıları kullanmanız yeterli olacaktır. Ağız kokusuna, yaklaşık yüzde 90 oranında, dil üzerindeki bakteriler neden oluyor. Dil üzerindeki bakterilerin bademciklere ve yemek borusuna inmesi zaman zaman beden sağlığını da tehdit edebiliyor.

 

Diş fırçalamanın dışında ağız içi temizliği için ağız gargara suyu kullanmak da hem bakterileri yok etmeye hem de nefesi ferahlatmaya yardımcı oluyor.

Benzer Tedaviler

Diş Beyazlatma İşlemleri

Diş Beyazlatma İşlemleri

DİŞ BEYAZLATMA – BLEACHING Diş Beyazlatma İşlemi Nedir? Diş beyazlatma (Bleaching) işlemi, ki

Şeffaf Plak İnvisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak İnvisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak invisalign – Telsiz Diş Tedavisi   Ortodonti tedavisi tercih eden hastaların

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavisinde Yaklaşımın Önemi Çocuk diş tedavileri özel bir bakış açısıyla özen ve sabır i

Dijital Dental Anesthesia (STA)

Dijital Dental Anesthesia (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bi

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Dentram olarak, diş hekimliğindeki bilimsel yenilikleri, güncel tedavi yöntemlerini ve son teknoloj

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.