Lazer Diş Beyazlatma

Lazer Beyazlatma İşlemi

Lazer diş beyazlatma işlemi klinik ortamında yaklaşık 45-60 dakika süren bir işlemdir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Lazer Beyazlatma Diş beyazlatma (Bleaching) işlemi, kimyasal maddeler kullanarak dişlerin renginin açılması işlemidir. Bu işlem, diş minesi ve dentin tabakasında oluşan renklenme için karbamid peroksit veya hidrojen peroksit içerikli, sadece diş hekimlerinin kullanabileceği malzemeler ve yöntemlerle yapılan ağartma işlemidir. Günümüzde diş beyazlatmak için beyazlatıcı diş macunları, jeller ve diş hekimi tarafından hastaya temin edilen diş beyazlatma ürünleri gibi çok çeşitli ürünler mevcuttur. Ancak hangi beyazlatıcının uygulanması gerektiğine mutlaka hekim tarafından karar verilmelidir. Diş rengi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Çay, kahve, şarap, renkli meyve suları gibi içecekler, renkli gıdalar, sigara ve hatta yaşlanma ile diş renkleriniz koyulaşabilir. Diş beyazlatma yöntemi ile diş renginiz birkaç ton kadar açılabilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Kalıcı diş beyazlatma konusunda 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlar ofis tipi beyazlatma, lazer ile beyazlatma ve ev tipi beyazlatmadır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi en hızlı ve en etkili bleaching yöntemidir. Muayenehane koşullarında ilacın direk doktor tarafından uygulanması ile yapılan beyazlatma işlemidir. Bir saatlik bir uygulama ile dişler beyazlamaktadır. Beyazlatma işleminde % 15 ila 35’lik hidrojen peroksit kullanılır. Beyazlatıcı ajanın diş dışında, çevre ve yumuşak dokulara kesinlikle değmemesi gerekir. Çok iyi izolasyon yapılmalıdır. Diş etleri özel bir malzemeyle kaplanarak korunurken, dudaklar ekartör denilen aygıtlar yardımıyla dişlerden uzaklaştırılır.

Ev Tipi Beyazlatma

Ev tipi beyazlatmada % 10 ila % 25 lik karbamid peroksit kullanılır. Hastaya özel diş hekimi tarafından hazırlanan şeffaf plaklarla gece ya da gündüz birkaç saatlik uygulama ile yapılan beyazlatma tipidir. Plaklarla beraber beyazlatma ajanı da hastaya verilir. Evde diş beyazlatma  işlemi hasta tarafından yapılır. Uygulama süresi kontroller sırasında doktor tarafından belirlenir.

Lazer Diş Beyazlatma

Lazer beyazlatma; diş minesi ve dentin de oluşan renklenmeyi, karbamid peroksit veya hidrojen peroksit içerikli sadece diş hekimlerinin kullanabileceği malzemelerle ve yöntemlerle yapılması işlemidir.
Diş Beyazlatma Öncesi Diş Beyazlatma Sonrası

Lazer Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Lazer Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?Tedaviye başlanmadan önce, uzman diş hekimi tarafından hastanın tedaviye uygun olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Seansta ilk adım, dişlerin temizlenmesidir. Diğer adımda ise diş eti ve dudakların zarar görmemesi için koruyucu takılır. Dişlere jel sürülür ve 30 saniyelik aralıklarla ışınlanmalar yapılır.

Ancak ışınlanma süresi hem hastaya hem de kullanılan cihaza göre değişiklik göstermektedir. Daha sonra jeller temizlenir, ağız içi koruyucu aparat çıkarılır ve işlem tamamlanır. Eğer diş için ihtiyaç varsa , evde diş beyazlatma işlemi yapılarak tedavi desteklenir.

Lazer Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanmaz?

Bleaching işlemleri yetişkin herkese uygulanabilir. Ancak uygulanmasında sakınca olabilecek durumlar da mevcuttur. Bunlar:

 • Hamilelik dönemindeki kullanımıyla ilgili kesin bir bilimsel veri bulunmamakla birlikte, kullanılması tavsiye edilmemektedir
 • 18 yaşından küçüklerde
 • Kanser tedavisi gören hastalarda
 • Ciddi diş eti problemi olan ve dişin mine yüzeyinde defekt bulunan hastalarda, uygulanması sakıncalıdır.
 • Reçeteli, reçetesiz veya homeopatik olarak fotoreaktif ilaç veya madde kullanan kişilere beyazlatma işleminin uygulanmaması gerekir.

İşlem Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Lazer beyazlatma işleminden sonraki 15 gün dişler dışarıdan gelen renkli maddelerden etkilenmeye açıktır.  Çay, kahve, şarap, vişne suyu, kola gibi içecekler diş rengini koyulaştırır. Diş beyazlatma sonrası bunların tüketimine dikkat edilmelidir. Gerekirse pipet kullanılmalıdır. Bu tür renklendirici sıvılar tüketildikten sonra mutlaka biraz su ile boyar madde ağızdan uzaklaştırılmalıdır. Tütün ve mamulleri kullanılmamalıdır.

Tedavi Sonrasında Ağrı Hissedilir Mi?

Diş rengini ağartan kimyasal madde yumuşak dokularda yanma hissi yaratabilir. Özellikle yüksek dozdaki ofis tipi beyazlatıcılarda bu etki daha fazladır. Bariyer kullanımı, uzman hekim ve klinik seçimi çok önemlidir. 

Beyazlatma işlemi sırasında ve sonrasında dişlerde hassasiyet olabilir. Bu geçicidir. Florlu macunlar kullanılarak bu hassasiyet birkaç gün içinde geçer. 

Diğer Beyazlatma Yöntemlerinden Farkı Nedir?

Lazer ile diş beyazlatma yöntemi, ofis tipi diş beyazlatma işleminin lazer ışığı kullanılarak yapılmasıdır. Bu teknik şu anda kalıcı bleaching işlemlerinde gelinen en son teknolojidir. Diş etrafındaki diş etine koruyucu bir plak yerleştirilerek beyazlatma işlemi lazer ile yapılır. Tüm dişlerin beyazlatıldığı bir hastada beyazlatma süresi yaklaşık 45- 60 dakika sürer.

Diş Renginde Renklenmeye Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Dişlerimiz beslenme, konuşma gibi hayati fonksiyonların gerçekleştirilmesini sağladığı gibi sosyal yaşantımızda bizi yansıtan en önemli aynamızdır. İşte dişlerimizdeki renklenmelerin sebepleri şunlardır;

 • Fırçalama eksikliği, kahve, sigara, kırmızı şarap gibi renklendirici besinler,
 • Dişin travmaya maruz kalması,
 • Çocukluk hastalıkları ya da annenin hamilelik sırasında kullanmış olduğu ilaçlar (antibiyotik)
 • Kalıtımsal sebeplerden dolayo diş renginin koyu olması,
 • Kanal tedavisi, amalgam dolgu  tedavisi gibi uygulamalara bağlı faktörler,
 • Dişlerin gelişim dönemleri sırasında aşırı flora maruz kalması diş renklenmelerine sebep olan faktörler arasında yer alır.

Diş hekiminiz tarafından yapılacak olan diş temizliği sonrasında diş beyazlatma yöntemlerinden biri ile daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Beyazlık Ne Kadar Kalıcıdır?

Beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan renk değişimlerinde birey aynı diyete devam ediyorsa beyazlatma işleminde geri dönüş beklenir. Ancak dişler beyazlatma öncesi rengine geri dönmez. Genellikle bir yıl içinde tamamlayıcı bir uygulamaya gerek duyulabilir.Kısa süreli bir uygulama sonrası daha kalıcı bir beyazlık elde edilecektir.

Antibiyotik kaynaklı renk değişikliklerinde beyazlık elde etmek daha zordur fakat daha kalıcıdır.

Genel renk değişikliği sağlamak maksadıyla yapılan beyazlatma işleminde 1 yıl sonra rengin hafif koyulaşması mümkündür. Yapılacak pekiştirme seansı ile daha kalıcı bir beyazlık sağlanacaktır.

Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Sigara kullanılıyorsa tedavi sırasında kesinlikle içilmemelidir. Asitli, kolalı yiyeceklerden uzak durulmalı ve kahve daha az tüketilmelidir.

Lazer Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Bazı durumlarda diş etlerinde beyazlama meydana gelir ama bu birkaç saat içinde düzelir.

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur. Dişe zarar vermediğine dair çok sayıda araştırma mevcuttur. Akılda bulundurulması gereken en önemli nokta; piyasada, kontrolü bulunmayan dişlere zararlı maddeler içeren ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir. Kontrolsüz kullanılan diş beyazlatma ürünleri dişte yapısal bozukluklara sebep olabilmektedir. Bazı beyazlatma ürünleri ise tamamıyla aşındırıcı içerir. Bunlar daha çok macunların içinde bulunur. Aslında dişin üzerindeki birikintilere yönelik ürünlerdir. Uzun süreli kullanımlarda dişte aşınmalar yapabilirler.

Lazer Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadardır?

Lazer diş beyazlatma fiyatlarının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine, uygulanacak seans sayısına ve hastanın ihtiyacına göre değişkenlik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır