Lingual Ortodonti

Ortodontik tedavinin en merak edilenlerinden olan lingual tedavi, estetik kaygı oluşturmadan görünmeyen diş teli taktırmanın avantajlarını sunuyor. Peki lingual ortodonti tedavisi nedir? 

Lingual Ortodontik Tedavi Nedir?

Lingual Ortodonti TedavisiLingual braket (görünmeyen diş teli) dişlerdeki bozukluğu düzeltmek için kullanılan ortodontik aygıtların (teller, braketler) kişiye özel hazırlanarak, dişlerin ön tarafından değil, dil tarafından yani dişlerin arka yüzüne takılarak uygulanmasıdır. Ortodonti tedavisinde öze llikle yetişkinler, tedavi boyunca takılan diş tellerinin hoş görünmemesinden endişe ederler. Bu endişe nedeniyle de çoğu zaman ihtiyaç duyulmasına karşın diş teli taktırmazlar. Bu gibi durumlarda lingual ortodonti tedavisi estetik kaygıları ortadan kaldırır. Geniş uygulama alanıyla dan çok avantajlı bir tedavidir. Estetik açıdan çok başarılı olan lingual ortodontik tedavinin dez avantajı olarak tedavi süresinin daha uzun olması ve maliyeti gösterilebilir.

Lingual Diş Tellerinin Ortalama Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Ortodontik tedaviler ortalama  6 ay ile 3 yıl arası sürmektedir. Bu durum vakanın ağırlığına veya ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir. 

Lingual Ortodonti Tedavisi Herkese Uygulanabilir Mi?

Görünmeyen diş teli tedavisi herkese uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Daha çok iş insanları, sanatçı, manken,oyuncu ve sporcular gibi estetik görüntünün ön planda olduğu kişiler tarafından tercih edilmektedir. Lingual braket tedavisi hemen hemen tüm hastalara uygulanabilmektedir. Size daha net bilgi verebilmemiz için mutlaka ortodonti uzmanımız Dr. Aylin Sezen Yalçın’a muayene olmanız gerekir.

Lingual Tedavi Öncesi Bir Hazırlık Yapmak Gerekir Mi?

Lingual tedavi laboratuvar bağımlı bir işlem olduğundan, evet hazırlık yapmak gerekir. Dışarıdan yapılan braket sisteminde olan teller, klinikte doktorlar tarafından herhangi bir ön hazırlık yapılmadan takılabilir. Ancak lingual tedavide ya da şeffaf plak tedavisi öncesinde kayıt döküman alıp laboratuvar işleminden geçirilmesi gerekiyor.  Hemen klinikte üretim söz konusu olmadığından, aynı anda üretim yapılamamaktadır. 

Tedavi Bittikten Sonra Herhangi Bir İşlem Yapılması Gerekir Mi?

Her ortodontik tedavi sonrasında pekiştirme işlemi yapılır. Yapılmayan hasta yoktur.

Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Lingual Diş TeliPekiştirme tedavisi ortodonti ile düzeltilen dişlerin mevcut durumlarında bozulmama olmaması için yapılan bir tedavidir. Sabit ya da takıp çıkarmalı yapılabilir. Dentram Diş Klinikleri Ortodonti Uzmanı Dr. Aylin Sezen Yalçın genel olarak alt çenede sabit, üst çenede ise takıp çıkarmalı pekiştirme aygıtlarını tercih ettiğini belirtmektedir.

Pekiştirme Tedavisinin Belirli Bir Süresi Var Mıdır?

Yaklaşık 2 yıl devam etmesi gerekir. Hatta bazı durumlarda bu pekiştirme tedavisinin ömür boyu devam ettirilmesi gerekmektedir. 

Lingual Ortodontik Tedavi de Ağrı Hissedilir Mi?

İçerden veya dışardan fark etmeksizin her ortodontik tedavi de olduğu gibi, ağrı yapma olasılığı vardır. Bu az ya da çok olabilir. Bazı hastalarımız 2-3 gün içinde alışırken bazı hastalarımız ise 4-5 gün içinde alışmaktadır. Gün içinde ne kadar zorlanırsa zorlansın 1 hafta içerisinde hastalar tellerine alışmış olmaktadırlar. İçerden takılan tellerin alışma dönemi bazen biraz daha uzun sürebilmektedir.

Lingual Diş Teli Tedavisinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Lingual Diş Teli EklenmesiDişlerin dil tarafına braket yerleştirilerek yapılan lingual  braket tedavisinin en önemli avantajı dişlerin arka tarafına yerleştirildikleri için hiç görünmemelidir. Çok estetiktirler ve daha çok erişkin hastalar tarafından tercih edilirler. Çünkü genç erişkinler tellerinin görünmesinden oldukça rahatsız olduklarından lingual tedaviyi daha çok tercih etmektedir.

Yetişkin hastalarda estetik kaygı yaratmadığı için sosyal ve iş yaşamları etkilenmez. Sosyal yaşantılarında ve iş ortamında rahatsızlık duyan, diş teli taktırma konusunda estetik kaygı yaşayan bireylerin tercih etmeleri önerilmektedir.

Bu önemli avantajının yanında tedavi süresi dişlerin ön tarafına takılan tellere göre daha uzundur. Özel laboratuvar işlemine gerek olduğu için daha pahalı bir tedavi yöntemidir.

Görünmeyen Diş Tellerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağızda normalde birikenden çok daha fazla besin birikeceğinden ve bu durum diş eti iltihabı, plak ve diş çürüğü gibi zararlar vereceğinden ağız hijyeni son derece önemlidir. 

İyi bir ağız hijyeni şunları içerir;

 • Temizlik yapılması gereken ilk ve en önemli adımdır. Temizlik yapılmazsa diş eti iltihabı meydana gelir. 
 • Normalde diş temizliği için ayrılan sürenin 2 katına çıkarılması gerekir.
 • Diş ipi kullanılmalıdır.
 • Diş arası fırçası kullanılmalıdır.
 • Ağız duşu kullanılmalıdır.

Lingual braket kullanan hastalar için her altı ayda bir uzman kliniklerde profesyonel diş temizliği yaptırmak, diş teli kullanan bir hastanın ağız ve diş sağlığı için çok önemlidir. Yapılan günlük ağız ve diş teli bakım alışkanlıkları, plak oluşumunu ve diş çürümesini önleyecektir.

Lingual Diş Teli Tedavisini Her Hekim Yapabilir Mi?

Sadece ortodontistlerin yapmasının uygun olduğu düşünülmektedir. Çünkü Ortodonti, diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra 6 yıllık doktora sonrası alınan bir uzmanlık dalı olduğundan, her hekimin yapması kesinlikle önerilmez. Detaylı bir alt yapı birikimi olduğundan ortodonti tedavisinin Ortodontistler tarafından yapılması son derece önemlidir.  Diş teli tedaviniz için uzman kliniklere başvurmanız, sağlıklı bir tedavi için gereklidir. 

Lingual Diş Teli Fiyatları Ne Kadardır?

Lingual diş teli fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Görünmeyen diş teli fiyatları için özellikle tedavinin süresine, uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır