Diş Hekimliğinde Genel Anestezi

Diş Hekimliğinde Genel Anestezi Nedir?

Genel anestezi ile diş tedavisi; damar içi ilaçlar ve gaz uygulanarak tam uyku durumunda ameliyata hazır hale getirilmesine verilen isimdir. Genel anestezi, hastane koşullarında yapılması gereken bir uygulamadır.

Sedasyon Anestezisi Nedir?

Sedasyon anestezisi; anestezi uzmanları tarafından, damar içine verilen sakinleştirici ilaçlar ile yapılan bir işlemdir. Sedasyon anestezisinde amaç; ortaya çıkabilecek endişe, korku, mide bulantısı ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Hasta işlem sırasında uyumaz ve verilen komutları yerine getirir. Ancak hasta tedavi sonrasında, işlemin içeriğini hatırlamaz. Bazı hastalarda sedasyon anestezisi sonrası, dişçi fobisinin ortadan kalktığı da gözlemlenmiştir.

Sedasyon ve Genel Anestezi Arasındaki Fark Nedir?

Sedasyon işleminde hasta normal nefes almaya devam etmekte ve verilen komutları az da olsa yerine getirebilmektedir. Ancak genel anestezi de, solunum entübasyon ile sağlanır. Entübasyon; solunum yolunun güvenliğinin bozulma riskinin oluşması durumunda, hastanın hava yolunun korunması için özel aparatlar yardımıyla nefes almasının sağlanması işlemidir.

Genel Anestezi̇ İle Di̇ş Tedavi̇si̇ Hangi̇ Durumlarda Terci̇h Edi̇li̇r?

 • Hasta, konuşularak aşılamayacak derecede diş hekimi fobisine sahipse,
 • Hekimin çalışmasına izin veremeyecek zihinsel engelli varsa,
 • Bir seferde çok fazla işin yapılacağı çocuk ve yetişkin hasta ise,
 • Hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyor ise,
 • Lokal anestezinin yeterli gelmeyeceği büyük ameliyat yapılacaksa (Çene kırıkları, büyük kistler vs.)
 • Çeşitli sağlık sorunları sebebiyle genel anestezi ile tedavinin daha uygun olduğu hastaysa,
 • Lokal anestezi maddelerine alerjisi olan hasta ise,
 • Uzun sürecek diş tedavisini, tek seansta bitirmek isteyen hastaların olduğu durumlarda genel anestezi tercih edilir. 

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bu durum genel anestezi yapılacak olan hastaya, hangi işlemin uygulayacağına göre değişiklik göstermektedir. Bir saat aralığı belirlemek gerekirse, genel anestezi ile diş tedavileri ortalama olarak 1-3 saat sürmektedir.

Di̇ş Heki̇mli̇ği̇nde Hangi̇ Durumlarda Genel Anestezi̇ Uygulanmaz?

Diş hekimliğinde genel anestezi, hastanın genel sağlık durumunda anestezi uygulamasının yapılamayacağı koşullarda uygulanmamaktadır. Genel anestezi altında diş tedavilerinizin uygulanabilirliğini mutlaka doktorunuza danışın.

Di̇ş Heki̇mli̇ği̇nde Genel Anestezi̇ni̇n Avantajları Nelerdir?

Diş tedavilerinde genel anestezi yardımı ile büyük operasyonlar, hasta konforu açısından çok daha rahat gerçekleşmektedir. Uzun süren ameliyatlarda operasyon bölgesi uyuşuk dahi olsa, uzun süre ağzın açık kalması sonucu, çene eklemlerinde ağrı meydana gelebilmektedir. Bu durum, hasta açısından rahatsızlık yaratmaktadır. Bu gibi problemler, genel anestezide hasta tam uyku halinde olduğu için gözlenmemektedir.

Sistemik problemi olan hastalarda meydana gelebilecek problemler, damar yolu açık olduğu için gerekli ilaçlar verilerek düzeltilebilmektedir.

Genel Anestezi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genel anestezi uygulanmış hasta, uyandıktan sonra birkaç saat müşahede altında tutulmalıdır. Hastanın kontrollerine düzenli gelmesi, hastanın diş sağlığı açısından çok önemlidir.

Diş Hekimliğinde Ameliyat Fiyatları Ne Kadardır?

Diş tedavilerinde ameliyat  fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Tedavi fiyatları özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. 

Ağız ve diş tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli hekimlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır