Diş Hekimliğinde Ozon Tedavisi

Ozon atmosferde doğal olarak oluşan kimyasal bir bileşiktir. UV ışınları oksijen ile temasa geçtiğinde, oksijen atomları üçlü gruplar şeklinde birleşerek ozonu oluşturur. Ozon, iki atomlu atmosferik oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. İnsanlığın bildiği en kuvvetli oksidanıdır ve bu nedenle genel tıpta ve diş hekimliğinde dokuları iyileştirme gücü gibi nedenlerle sıklıkla kullanılmaktadır.

Ozon, antimikrobiyaldir. Dokuları iyileştirme ve dezenfektan özelliği ile mikroorganizmaların ölmesini sağlar. Böylece etkili bir bakterist ajan olarak işlev görür ve bakterileri, virüsleri, mantarları anında yok eder.

Ozon Tedavisinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Ozon tedavisi ile;

 • Ağızdaki aft, uçuk gibi yara iyileşmeleri hızlanır
 • Başlangıç aşamasındaki diş çürükleri tamir edilir,
 • Derin çürükler mikroptan arındırılır
 • Kanal tedavisinde kanallar dezenfekte edilir ve enfeksiyon giderilir
 • Yumuşak doku yaraları tedavi edilir
 • Protezden dolayı oluşmuş mantar enfeksiyonu tedavi edilir
 • İmplant cerrahisi sonrası periimplantitis (çevre dokuların iltihaplanması) önlenir
 • Diş eti tedavisi sonrası yara iyileşmesi hızlandırılır
 • Periodontal tedavilerde ağrı engellenir
 • Cerrahi işlem öncesi dezenfeksiyon sağlanır
 • Dolgu yapımında kavite dezenfeksiyonunda kullanılır
 • Diyabet hastalarının yaralarının kapanması hızlanır

Dentram ile Ozon Tedavisi

Diş hekimliğinde kullanılan ozon tedavisi birçok avantajı beraberinde getirmiştir.  

Dentram Diş Tedavi Kliniklerinde kullanılan ozon cihazı, diş hekimliğinde kullanılabilen ve tamamen yan etkileri olmayan, etkili bir sterilizasyon aracıdır. Ozon tedavisi ile iyileşme süreci yaklaşık bir haftadan birkaç saate kısalır ve çok güçlü elektromanyetik alan nedeniyle kan akışında kısa süreli bir artış yaşanır. Bu nedenle enfekte diş çekimi, kist gibi alanların temizlenmesinde ayrıca diş çekimi sonrası implant yapılacaksa implant yatağının sterilizasyonunda sıklıkla kullanılır.

Ayrıca kullanılan ozon cihazında; atmosferik oksijen güçlü bir elektromanyetik alan tarafından, prob ucundaki oksijen radikallerine vurulur. Prop’un ucundaki yoğunlaşma 10 ila 100 ug/ml’dir. Böylece sterilizasyon etkisi kemiğe 2,5 cm derinliğe kadar nüfuz eder ve insan hücrelerine zarar veremez.

Ozon Nasıl Uygulanır?

“HealOzon” oksijeni ozona çevirir. Ortaya çıkarılan ozon özel bir üp sayesinde pompalanır ve işlem sağlanır. İşlem sonucunda ozon vakumla geri alınır ve oksijene dönüşür.

Ozon tedavisi tek seans uygulanabildiği gibi bazı durumlarda 2-3 seans uygulanması gerekebilir. Çürük seviyesi tespit edilir, diş tamamen tükürükten arındırılır ve dişe uygun özel başlık takıldıktan sonra diş yüzeyindeki bakteriler 30-40 saniye içerisinde yok edilir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır