Ortodontide Mini Vida Kullanımı

ortodontik mini vidaDiş hekimliğinde güvenli bir şekilde kullanılan dental implantlar, ortodontide de diş hareketini kontrol etmek  için kullanılmaya başlanmıştır.

Ortodontik tedavide destek, ankraj kontrolü önemli bir gereksinimdir ve bu ortodontik mini vidalar ile sağlanmaktadır.

Ortodontik Mini Vida Nedir?

Kötü konumlandırılmış dişleri hareket ettirmeye yardımcı olmak için, diş etinden çene kemiğine yerleştirilen küçük metal vidalardır. Mikro vida, mini implant veya geçici ankraj cihazı olarak da adlandırılırlar.

Neden Ortodontik Mini Vida Kullanılır?

Kötü konumlandırılmış dişleri hareket ettirmek için, çevredeki dişlerin kullanılması bazen yanlış dişlerin hareket etmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda, dişleri düzgünleştirmeye ve boşlukları kapatmaya yardımcı olmak için ortodontik mini vidalar kullanılabilir.

Ortodontik Mini Vida Nasıl Yerleştirilir?

 • Uyuşturma işlemi için lokal anestezi kullanılır. Bazen antibakteriyel gargara kullanmanız da istenebilir.
 • Mini vidayı yerleştirmek için önce çeneye bir delik açılabilir veya doğrudan kemiğe nazikçe yerleştirilebilir.
 • Daha sonra diş hareketini başlatmak için hemen veya sonrasında vidaya ortodontik lastik veya teller takılabilir.

Ortodontik Mini Vida Takılırken Ağrı Hissedilir Mi?

Mini vida yerleştirme işlemi anestezi altında yapıldığı için, herhangi bir ağrı hissedilmez.

Mini Vida Ağızda Ne Kadar Kalır?

Mini vidalar, diş hareketi tamamlanana kadar ağızda kalır. Diş hareketi genellikle birkaç ay sürebilmektedir.

Ortodontik Mini Vida’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Mini implant’a bakmak için, üstünü nazikçe temizlemeli ve antiseptik gargaraya batırılmış küçük bir diş fırçası kullanmalısınız. Mini vidaları temizlemede elektrikli diş fırçası kullanmaktan kaçınmalısınız.

Mini Vida Nasıl Çıkarılır?

Genellikle lokal anestezi gerekmeden çıkarılır. Altındaki diş eti ve kemik birkaç gün içinde rahatsızlık vermeden tamamen iyileşir.

Mini Vida Kaybı Nedir?

Mini vida yerleştirildikten sonra istenilen kemik kalınlığı sağlanamadığında, vida çene kemiğine tam tutunamaz veya vida üzerine gelen yük fazla olursa vidalar gevşeyebilir. Bu vidaların kemikle diş implantları gibi kaynaşması, istenen bir durum değildir. Bu nedenle vidalar genellikle titanyumdan üretilmemektedir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır