Diş Eti Kanaması

Ağız ve diş sağlığının bozulması, vücuttaki diğer organları da etkilemektedir. Diş etleri; ağız ve dişlerin yapısını oluşturur ve dişlerin üzerine yapılacak restorasyonların da dayanıklı olabilmesi için sağlıklı diş etlerine gerek duyulur.

Sağlıklı diş eti pembe renkli ve düzgün hatlıdır. Yemek yerken veya diş fırçalarken kanamaz.

Diş eti çekilmesi, kemik erimesi ve dişlerin sallanması periodontal hastalıkların belirtisidir. Periodontal hastalık; diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuların iltihabi hastalığıdır.  Diş eti kanaması, kırmızı şiş diş eti ve kötü ağız kokusu gibi belirtiler de diş eti iltihabının habercisidir.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir? 

Diş eti kanaması, kanamanın bulunduğu bölgede iltihap oluştuğunun belirtisidir. Kanamaların nedeni, diş eti hastalığı sürecinde ortaya çıkan bir takım iltihabi oluşum sonucunda, diş eti dokusunun beslenmesini sağlayan damarlanmanın ve damar yapısının bozulması sonucu damar içinde kalması gereken kan elementlerinin damar dışına çıkabilmesi sonucu gerçekleşir.

 • Bakteri Plağı
 • Sigara
 • Hormonal Değişiklikler
 • Stres
 • İlaç Kullanımı
 • Diş Sıkma veya Gıcırdatma
 • Diyabet
 • Kötü Beslenme
 • Kötü Yapılmış Kuron Köprü ve Dolgu
 • Genel Faktörler gibi sebepler diş eti hastalıklarına neden olurlar.

Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık, sadece diş etinde ise, alt taraftaki kemiğe ilerlememişse iyi bir bakım ve ağız hijyeni ile sorun çözülür. Eğer diş etinin altındaki dokulara ulaşmışsa, bir diş hekimi vasıtasıyla bu bölgelerin temizlenmesi, hastalıklı olan dokuların sağlıklı hale getirilmesi gerekir.

Dişlerinizi kaybetmemek, gelişebilecek diğer hastalıkları önlemek ve bakteri plağı oluşumuna engel olmak için; dişlerinizi fırçalamalı, diş ipi, gargara kullanmalı ve düzenli diş hekimi kontrolüne gitmelisiniz.  Günlük ağız bakımı diş taşlarının olu­şumunu en az seviyede tutmakla bera­ber, tamamen önleyememektedir. Bir diş hekimi tarafından yapılacak diş taşı temizliği; diş fırçası, diş ipi ile temizle­nemeyen bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. Diş hekimi, kişinin özel gereksinimlerine göre kişisel bir ağız bakım planı yapa­bilir. Bu programla dişler ile diş etleri­ne zarar vermeksizin, diş fırçalamayı ve diş ipi kullanma öğrenilip, uygulanabi­lir. Diş hekimi düzenli ziyaret edilerek, ağız sağlık ürünleri hakkında öneriler alınabilir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır