Ağız Kokusu

Ağız Kokusu Nedir?

Hastaların kendileri ya da yakınları tarafından fark edilen ve istenmeyen, ağız kaynaklı kokulara denir.

Ağız Kokusunun Belirtileri Nelerdir?

Ağız kokusunun tek belirtisi, ağızda oluşan kokudur. Ancak ağız kokusu bir hastalık değildir ve birçok hastalığın belirtisidir.

Ağız kokularının şiddet dereceleri vardır. Bunlar;

 1. Hastanın kendi fark ettiği, 
 2. Hastanın yakınının fark ettiği,
 3. Genel olarak çevredeki herkesin fark ettiği ağız kokusu olarak gruplandırılabilir. 

Bazı hastalıklardan kaynaklanan, spesifik ağız kokuları vardır. Örneğin; diyabet hastalarının, çok net ve çok farklı, aseton kokusuna benzeyen ağız kokuları veya börek hastalarının, amonyak benzeri bir ağız kokuları vardır. 

Ağız Kokusu Neden Olur?

Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıkları; ağız içindeki bakteriler aracılığı ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır. Ağız kokusunun nedenleri, genel olarak ağız kaynaklı gelişir. Fakat ağız kaynaklı nedenleri eksiksiz yapmanıza rağmen rahatsız edici koku uzun süre sürüyorsa, koku diğer hastalıklara bağlı da gelişebilir. Örneğin; mideden gelen bir ağız kokunuz varsa, buna bağlı branşlara yönelmeniz daha doğru olacaktır. 

Ağız kaynaklı gelişen ağız kokuları;

 • Diş çürükleri, 
 • Diş eti hastalığı, 
 • Kötü ağız hijyeni,
 • Açlık,
 • Ağız kuruluğu, 
 • Sigara kullanımı,
 • Dil yüzeyinde plak birikimi 
 • Koku yapacak yiyecek ve içecek tüketimi 

Diğer hastalıklardan kaynaklanabilecek ağız kokuları;

 • Kulak burun boğaz problemleri
 • Böbrek hastalıkları
 • Mide ve bağırsak problemleri
 • Diyabet
 • Burun ve burun eti hastalıkları
 • Kötü beslenme  gibi nedenlerle de gelişebilir.

Ağız Kokusu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Ağız kokusu gidermek için, tedavilerde ve yöntemlerde aşamalı gitmek çok önemlidir. Öncelikle iyi bir ağız muayenesi yapılmalı ve ağız kaynaklı olabilecek bütün konular gözden geçirilmelidir. Başlıca tedavi yöntemleri;

 • Çürüklerin dolgusu, 
 • Diş taşı temizliği, 
 • İyi ağız hijyeni, 
 • Bol su tüketimi,
 • Diş ipi ve diş fırçası kullanımı gibi tedaviler ağız kaynaklı kokuları giderir. 

Ağız kokusu giderme için kullanılan alkollü gargaralar, ağız kokusunu ilk önce baskılasa da, daha sonra arttırır. Yoğun alkollü gargaralar kullanmamak gerekir.

Ağızda atlanan en büyük konulardan biri, dil yüzeyi temizliğidir. Ağzımızda kokuya sebep olabilecek en büyük yüzey, dildir. Dilimizi dışarı çıkardığımızda sarı bir plak tabakası varsa, bu durum ağızdaki en büyük koku kaynaklarından biridir. Gerekli araçlar kullanarak dil yüzeyinin mutlaka temizlenmesi gerekir. 

Dil Yüzeyi Nasıl Temizlenir?

Dil yüzeyi temizleme işlemi, dil temizleyiciler ile yapılmalıdır. Diş fırçası veya arkası tırtıklı diş fırçası ile temizlenmemelidir. Dil yüzeyi temizliği için yapılmış, özel plastik dil kazıyıcılar ile temizleme işlemi yapılmalıdır. 

AĞIZ KOKUSU İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Ağız kokusu şikayetleriniz için, periodontoloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde ağız kokusu çok görülmez. Bebeklerde ağızda oluşan koku, süt kokusudur. Çocuklarda görülen ağız kokusunun sebepleri ise, neredeyse yetişkinlerde oluşan sebeplerle birebir aynıdır.

Nefes Kokusu Nedir? Ağız Kokusu İle Aynı Şey Midir?

Şunu ayırt etmek gerekir ki; herkes uyandığında ağzı kokar. Hastaların en büyük şikayetlerin biri, sabah uyandıkları zaman oluşan ağız kokusudur. Bütün gece ağız kapalı kaldığı, tükürük akışı az olduğu ve sıvı alımı olmadığı için, bu durum son derece normaldir. Önemli olan bu kokunun şiddetidir. Eğer koku şiddeti yoğunsa o zaman mutlaka bir hekime gidilmelidir.

Diş Kokusu veya Diş Eti Kokusu Nedir?

Diş kokusu veya diş eti kokusu diye bir şey yoktur. Diş yüzeyinde diş taşı varsa ve diş eti hastaysa, diş eti kaynaklı ağız kokusu var denebilir.

Maske Takınca Oluşan Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Covid-19 salgını süresince takılan maskeler ile birlikte bireyler, ağız kokusundan daha çok şikayetçi olmaktadır. Maske takınca ağız kokusu oluşması son derece normaldir. Uzun süreli maske kullanımı ile birlikte, hava akışı sağlanmaz ve ağız nefes alamadığı için kokuyu baskılayamaz. Ağız kokusundan rahatsızlık duymamak ve en önemlisi salgının riskini azaltmak için sık sık maskenizi yenilemeniz son derece önemlidir.

Ağız Kokusuna Kesin Çözüm Mümkün Müdür?

Belirtildiği gibi ağız hijyenine dikkat eder ve ağız içi kokuya neden olabilecek oluşumların tedavisini yaptırırsanız, ağız kaynaklı olan ağız kokuları için kesin çözüm sağlamış olursunuz. Ancak yapılan tedavilere rağmen, ağız kokunuz geçmemişse diğer branşlara başvurmanız gerekmektedir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır