Diş Kaynaklı Sinüs Hastalıkları

Sinüs Nedir?

Burun etrafında bulunan hava boşluklarına sinüs denir. 

Maksiller Sinüs Nedir?

Maksiller sinüs, üst çene kemiğinde, burun boşluğunun her iki tarafında simetrik olarak bulunan içi hava dolu anatomik boşluklardır. İlk olarak Nathaniel Highmore tarafından tanımlandığı için Highmore Boşluğu olarak da bilinen Maksiller sinüs, anne karnında oluşmaya başlar ve doğumdan sonra erişkin olana dek, çene kemiğinin içine doğru aşağı ve öne doğru genişleyip piramit şeklini alır. 

Ağız içi ve arka dişler ile yakın komşuluğu olan maksiller sinüsün; 

 • Ses rezonansına katkı sağlamak 
 • Kafatasındaki basınç azaltmak
 • Kafatasındaki ağırlığı azaltmak 
 • Solunan havayı ısıtmak ve nemlendirmek gibi görevleri vardır.

Odontojonenik Sinüzit -Diş Kaynaklı Sinüzit Nedir?

Sinüs bazen diş köklerine çok yakın seyredebilir veya diş kökleri sinüs içerisinde olabilir. Dişlerde oluşan enfeksiyon bu nedenle sinüsleri de enfekte eder. Bu şekilde sinüzit ortaya çıkar.

Sinüzit; 

 • Burun tıkanıklığı
 • Sarı-yeşil renkte burun akıntısı
 • Geniz akıntısı
 • Baş ağrısı 
 • Koku almada güçlük ile kendisini göstermektedir.

Bu tür hastalıklarda hem sinüzitin tedavi edilmesi hem de etkenin ortadan kaldırılması gerekir. Dişsel kaynaklı iltihaplarda, etken ya kanal tedavisi ya da dişin çekimi ile yapılır. Bu tür dişlerin çekiminden sonra, ağız boşluğu ile sinüs boşluğu arasında bir açıklık oluşabilir. Buna oroantral fistül denir.

Oroantral Fistül Nedir?

Oroantral açıklık, ağız boşluğu ve maksiller boşluk arasında oluşan, normal olmayan geçiş veya patolojik bağlantı olarak tanımlanmaktadır.

Maksiller sinüs ve ağız boşluğu arasındaki bu bağlantılar ise oroantral fistül olarak kullanılmaktadır.

Çekim sırasında maksiller sinüsün açılması diş hekimlerinin sıklıkla karşılaştığı komplikasyonlardan biridir. Üst çenedeki küçük azı ve büyük azı dişlerinin maksiller sinüse komşu olmasından dolayı, diş çekimi sonrasında dikkat edilmezse sinüs ile ağız boşluğu arasındaki bariyer kalkarak patolojik olarak birleşir ve açıklık oluşur. 

Oroantral fistül oluşursa, hastanın yemek yeme esnasında tükettiği gıdalar burun boşluğuna kaçabilir. Bu yüzden zaman kaybedilmeden kapatılması gerekir. Çekim sırasında fark edilirse tedavisi basit ve kolayken, geç dönemde kapatılması için cerrahi işleme gerek duyulur.

Maksi̇ller Si̇nüs Di̇ş Çeki̇mi̇nden Sonra Nasıl Açılır?

Üst çenede küçük ve büyük azı dişleri kökleri bazen sinus içerisindedir. Çekim sırasında sinus tabanı açılır ve sinus ile ağız boşluğu arasında bir açıklık oluşur. Çekim boşluğunda pıhtının tutunamamasına bağlı iyileşme olmaz ve açıklık olur. Bu olaya oroantral fistül denir. Tedavisi cerrahi olarak buranın kapatılmasıdır.

Oroantral Fi̇stül – Açıklık Nasıl Tedavi̇ Edi̇li̇r?

Çekim nedeniyle oluşan oroantral fistül, hastanın sinüsü sağlıklıysa ve 1-2 mm.’den küçükse kendiliğinden iyileşecektir. Ancak daha büyük açıklık varsa cerrahi işlem yapılması gerekir. 

Oroantral fistüllerin kapatılması için çeşitli metotlar geliştirilmiştir. 

Bu metotlar;

 • Uzak flepler 
 • Lokal flepler  
 • Greftleme olarak sınıflandırılabilir. 

Küçük açıklıklarda lokal flepler, büyük açıklıklarda uzak flepler ve greft materyalleri kullanılır. En sık kullanılan kapama yöntemleri bukkal flep ve palatal fleptir. 

Kliniğimizde en sık palatal adacık flebi kullanılmaktadır. Oldukça başarılı bir teknik olup, fistülün yanak tarafındaki yumuşak dokuda daralma olmadığı ileri zamanlarda yapılacak protezlere bir sorun oluşturmamaktadır. Oroantral fistüllerin kapatılmasındaki diğer teknikler ise;

 • İnterseptal Alveolektomi ile Kapatma (Modifiye DEAN Tekniği)
 • Monokortikal Kemik Greftiyle Kapatma Yöntemi
 • Otojen Greft Yöntemi
 • Fibrin Yapıştırıcılar ile Kapatma
 • Liyofilize Dura Mater ve Fasya Lata ile Kapatma
 • Ağız İçi Membranöz Kemik Greftlerinin kullanımıdır.

Oroantral Açıklık Kapatma Ameli̇yatından Sonra Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

 • İyileşme sürecinde operasyon bölgesinin hijyenine dikkat edilmeli, yumuşak fırça ile dişler fırçalanıp, gargara yapılmalı (İlk gün hariç)
 • Ameliyat sonrası ödemi azaltmak için ilk gün ilgili bölgeye 5-10 dakika aralıklarla buz kompresi yapılmalı
 • İlk 48 saat tükürülmemeli, sıcak yiyecek-içecek tüketilmemeli, alkol, baharatlı, asitli gıdalardan kaçınılmalı ve kesinlikle sigara içilmemeli
 • Buruna su çekilmemeli, basınç ile burun temizleme işlemi yapılmamalı, sümkürülmemeli, ağız açık hapşırılmamalı ve valsalva manevrası yapılmamalı. (Valsalva manevrası, burun deliklerini sıkarak hınkırma işlemidir.)
 • İlk gün duş alınmamalı, 2 hafta boyunca yüksek ısıda banyo yapılmamalı, hamam ve saunaya gidilmemeli.
 • 2-3 hafta uçak seyahatine çıkılmamalı
 • İlk hafta spor yapılmamalı, deniz ve havuza girilmemeli
 • 2-3 hafta dalış yapılmamalı
 • Hekim tarafından önerilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Oroantral Fistül Ameliyat Fiyatları Ne Kadardır?

Maksiller sinüs ve oroantral açıklık tedavi fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Tedavi fiyatları özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. 

Ağız ve diş tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli hekimlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır