Osteonekroz (NICO)

NICO, Çene kemiğindeki sinir kaynaklı ağrıyı (nevralji) tetikleyen, kronik yangılı bir hastalıktır. Bu hastalık, çene kemiğindeki sessiz iltihabı işaret eder. Çenedeki bu kemik yıkımı, tipik bir etkileşim alanını temsil eder. Kronik iltihaplanmalar vücudumuzdaki ana etkileşim alanlarından biridir ve biyolojik diş hekimliği, etkileşim alanlarının giderilmesine özel önem vermektedir.

Çene kemiğindeki kronik iltihaplanmalar, çoğunlukla geleneksel röntgenlerle fark edilmez ve iyileşmeyen çekim yaraları ile ortaya çıkar.

NICO, genelde yirmi diş çekimi sonrasında gelişir ancak bu, dişsiz bölgelerde meydana gelmeyeceği anlamına gelmez.  Yirmi yaş diş çekimi sonrası yanlış beslenme, mikro besin eksikliği ve D vitamin eksikliği gibi faktörler iyileşme için gerekli ortamın oluşmamasına neden olur.  Yeni doku yapımında kullanılacak besin olmadığı için doku oluşamaz. Bu koşullar altında, kemik defekti iyileşemez ve gömük diş operasyonlarının çoğunluğu NICO’ya dönüşür. NICO,  besin eksikliğinin bir belirtisidir.

NICO dokusu yalnızca virüs, mantar, bakteri ve parazit değil aynı zamanda büyük miktarda cıva, kurşun, arsenik veya alüminyum da içerir.

Yirmi Yaş Dişleri

Sanayileşmiş ülkelerdeki anneler; emzirme süresini azaltmaya, bebeklerini biberonla beslemeye ve anne sütünü pompalamaya başlamışlardır. Emzirme de çenenin büyümesini sağladığından, annenin emzirmesi çenenin büyümesini etkiler. Çocuklar bir ila iki yıl boyunca emzirildiyse, çene yirmi yaş dişleri için yeterli alan sağlayacaktır. Ancak toplumumuzda bu genellikle mümkün değildir ve akıl dişlerinin 12-20 yaşları arasında cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Operasyon genellikle derin ve travmatiktir. Genellikle şişlik meydana gelir.  Bu koşullar altında, kemik defekti iyileşemez ve gömük diş operasyonlarının çoğunluğu NICO’ya dönüşebilir.

Deneyimli hekimler  panoramik röntgende = 2D NICO’yu tespit edebilir ancak sadece 3D Dental Volumetrik Tomografi kullanılarak güvenilir bir şekilde teşhis edilebilir.

Şu anda  NICO’yu iyileştirebilen zararlı olmayan veya kısmen zararlı bir terapi mevcut değildir. Cerrahi küretj ile bölgenin tam olarak iyileşmesi sağlanabilir ve ilgili semptomları azaltılabilir veya hatta ortadan kaldırılabilir.

Osteonekroz (Çene Kemiğinin Erimesi)

Osteonekroz veya NICO akıl dişlerinin yanı sıra diğer diş bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Bunun nedenleri arasında kanal tedavisi, amalgam dolguları, kök kalıntıları, gibi yabancı cisimlerdir.

Kanal tedavisi gören dişler, ölü dişlerdir. Ölü dişler, kalan organik dokuyu bozan ve zararlı toksinler salgılayan bakterilerin çeşitli türleri tarafından doldurulur. Çiğneme işlemi ile bu bakterilerin toksinleri dişi çevreleyen dokunun lenfatik sistemine salgılanır. Buradan kan dolaşımına ve tüm organizmaya ulaşır. Bu patojenik bakteriler, NICO gibi çeşitli sistemik ve organik hastalıkların nedeni olabilir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır