Diş Eti Çekilmesi

“Diş etleri hiçbir şekilde, diş ipi veya diş fırçası kullanımında kanamaz. Sadece hasta olduğu zaman kanar.”

Diş Eti Nedir?

Diş eti; dişin etrafındaki dokuları saran, çiğneme kuvvetlerine dirençli keratinize yumuşak dokudur. Sağlıklı hali, açık gül kurusu pembe rengindedir ve üstü hafif pütürlüdür. 

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Çeşitli nedenlerle, diş etinin dişin köküne doğru ilerleyerek kök yüzeyinin açığa çıkmasına diş eti çekilmesi denir. 

Diş eti çekilmesi bir hastalık değil, bir bulgudur. Bir sonuç olarak ortaya çıktığı için de önlemler sebebe yönelik olur. 

Diş  Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

Eğer bir dişte, diş eti çekilmesi varsa, hasta dişlerini daha uzamış hisseder. 

Dişin boyu daha uzunmuş gibi algılar. 

Dişlerin arasında boşluklar hissedebilir. 

Hastanın özellikle soğuğa karşı hassasiyeti artar. 

Fırçalarken ağrı hissedebilir ve çekilen yere dokunmak istemeyebilir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi nedenlerini 2 gruba ayırabiliriz;

 1. Kemik kaybıyla seyreden diş eti hastalıklarının sonucunda, kemik erimesiyle beraber diş eti  de çekilerek kemiği takip eder. Böyle bir durumda, hasta genellikle dişlerinin aralarında boşluklar hisseder. Diş etlerin şişmesi ve diş etlerinin kanaması en belirgin şikayetlerdendir. Dişlerin arasında siyah küçük boşluklar oluşur ve yiyecek, içecek artıkları girer. Besin gömülmesi olur. 
 1. İkinci tip çekilmeler ise; travmaya bağlı çekilmelerdir.  Burada herhangi bir kemik kaybı söz konusu değildir. Dişlerin arasındaki kemikte, herhangi bir boşalma söz konusu değildir. Fakat dişin, genellikle ön yüzeyinde ve dudağın alt kısmına doğru ilerleyen yarım ay şeklinde bir çekilme görülür. Bu durum en çok, sert ve yanlış fırçalama hareketlerine bağlı olarak gelişir. Tırnak kemirme, kalem ısırma, diş sıkma gibi travmatik hareketler de, diş eti çekilmelerine sebep olur. Hastanın bu tip diş eti çekilmelerinde şikayeti, kanama veya yiyecek artıklarının sıkışması değildir. Daha çok soğuğa karşı hassasiyetle kendini gösterir ve estetik olarak da kendini belli eder. Hasta çekilme görülen bölgeyi fırçalamaya çekinir çünkü fırçalar o bölgeyi daha çok travmatize ederek, canının yanmasına sebep olur. 

Birinci tip çekilmelerde hasta; diş eti kanaması, diş etlerin şişmesi, diş arası boşluk şikayetleriyle gelirken, travmaya bağlı diş eti çekilmelerinde hasta; diş hassasiyeti dişleri fırçalayamama gibi şikayetlerle gelir. 

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesini tedavi etmek için, ilk önce neden oluştuğunu bilmek gerekir. Neden oluştuysa, o sebebin tedavisi yapılmalıdır. 

 •  Travmaya bağlı diş eti çekilmelerinde, dişlerin arasındaki kemikte bir problem olmadığı için, diş eti yumuşak doku greftleri ile eski haline getirilir. Eğer dişlerin arasında herhangi bir kemik erimesi veya boşluk oluşmamışsa ve sadece yarım ay şeklinde bir diş eti çekilmesi varsa, subepitelyal bağ dokusu greftleri kullanılır. Damaktan alınan greft, diş eti çekilmesinin olduğu bölgeye yerleştirilip kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır. 

İşlem lokal anestezi altında yapılır ve yaklaşık yarım saat sürer. Sonrasında hasta günlük hayatına devam edebilir. Yumuşak besinler tüketmesi, önlem olarak yeterlidir. Kullanılan antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar sayesinde ağrısız ve rahat bir iyileşme süreci yaşanır. İyileşme sonucunda diş eti tamamen eski haline döner.

 • Dişin etrafında kemik kaybı varsa ve diş eti çekilmesi çok ilerlemişse, bu diş eti çekilmelerinin tamamen kapatılması mümkün olmaz. 

Dişin sağlıklı şekilde ağızda kalmaya devam edebilmesi için, diş eti çekilmesinin etrafında ya da altında sağlıklı sıkı bir diş etine ihtiyaç vardır. Aksi takdirde hareketli olan dudak dokusu; diş eti çekilmesinin artarak kök ucuna kadar gelmesine ve dişin kaybedilmesine sebep olabilir. Bu durumlarda serbest diş eti grefti uygulanır. 

İşlemde damaktan diş eti alınarak eksik bölgeye eklenir. Burada hedef diş eti çekilmesini kapatmak değil, eksik diş etinin yerine konularak;

 • Bölgedeki hareketli dokunun engellenmesi, 
 • Kalın ve sağlıklı bir diş eti oluşturulması ve 
 • Diş eti çekilmesinin ilerlemesinin durdurulmasıdır. 

Lokal anestezi altına yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir. Besin tüketimi haricinde günlük hayatı etkilemez. 

Her iki işlemde de damaktan diş eti için alınan bölge cerrahi sonrası, o bölgeye takılan şeffaf plak ile kapatılır. Bu sayede hasta yeme içme işlemlerinde ağrı sızı hissetmez. Damaktan doku alınan bölge iyileşme tamamlandıktan sonra eski haline gelir. Damakta herhangi bir deformite kalmaz. 

Diş eti greftinden sonra oluşan diş eti, artık kendi dokumuz gibidir. Kötü alışkanlıklar tekrarlanmadığı sürece tekrar diş eti çekilmesi meydana gelmez. 

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Diş eti tedavi işlemleri sırasında lokal anestezi yapıldığı için herhangi bir ağrı duyulmaz. Bazı işlemler sonucunda geçici olarak sızlamalar olabilir. Bu sızlamaların sebebi ise diş eti çekilmelerine bağlı olarak meydana çıkan kök yüzeylerindeki diş taşlarının kaldırılmasıdır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenebilir? 

Diş eti çekilmesinin önlenmesi için, sebebe yönelik ilerlenmelidir. Ancak genel olarak;

 • Diş taşının oluşmamasına,
 • Plak temizliğinin çok iyi yapılmasına,
 • Sert diş fırçası kullanmamaya,
 • Dişleri sert hareketlerle fırçalamamaya,
 • 6 aylık düzenli diş temizliğine, 
 • Kontrollerin atlanmamasına dikkat etmek önemlidir. 

Diş fırçalarken, küçük süpürme hareketleri ile yumuşak, dairesel fırçalamak önemlidir. Fırçalama sırasında diş etine hiç değmemek de dişler için zararlıdır. Muhakkak diş etine değerek fakat yumuşak hareketlerle, nazikçe fırçalamak çok önemlidir. 

Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için alanında uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır