Bir Günde Sabit Diş

All on Four Tekniği Nedir?

All On 4 İmplant TekniğiKonuşma, tat alma, çiğneme, diş kemik erimesi, çene kemiği kaybı, çene kemiği erimesi, ağrı ve görünüş sebebiyle diş eksiklikleri için geliştirilen diş sağlığı yöntemlerden biri implant tedavisidir. Fakat dişsiz  ya da yakında dişsiz kalma ihtimali olan hastalarda implant tedavisi, çok uzun süreli ve yüksek maliyetli olmaktadır.

Halk arasında “çene kemiğine çivilenerek takılan diş” olarak bilinen All on 4 tedavisi, hiç dişi olmayan hastalarda ileri cerrahi yapılması gereken durumları ortadan kaldırmak için uygulanan hızlı, etkili ve başarılı sonuçları olan tedavi yöntemidir.

All on four tekniği, 2003 yılında Malo ve arkadaşları tarafından geliştirilen, aşırı kemik kaybı nedeniyle protez kullanamayan hastalara uygulanan, toplam 4-6 implant ile protezin sabitlenmesine dayalı bir tedavi konseptidir. Dişsiz hastalar için son derece başarılı klinik sonuçları olan bu tedavide, hasta aynı gün içinde geçici sabit protezlerini kullanmaya başlar.

All On 4 İmplant Nasıl Yapılır?

All on 4 veya all on four (dörtlü implant sistemi), implant tekniğiyle tedavisi uygulanacak hastanın klinik muayenesi ve radyolojik tetkikleri yapılır. Çekilmesi gereken dişler varsa lokal anestezi ile çekilir ve aynı anda implantlar yerleştirilir. Tedavi öncesinde alınan ölçüye göre hazırlanan geçici sabit protezler, aynı gün hasta tarafından kullanılmaya başlanır.

All On 4 İmplant Tekniği Kimlere Yapılır?

All on four tekniği tüm dişlerini kaybeden, tüm dişleri çekilmesi gereken ve çenelerin arka bölgelerinde çene kemiği olmayan hastalara önerilmektedir. All on 4 implant tedavisi diş implantı ameliyatına engel olacak hastalığı bulunmayan ve yeterli kemik hacmine sahip tüm dişsiz (hiç dişi olmayan) hastalara uygulanabilir.  Hastaların aynı gün sabit dişlere kavuşması çok önemlidir.

All on Four Tedavi Aşamaları Nedir?

All on four yapılmasına karar verilen hastadan öncelikle detaylı bir radyografik inceleme ve çoğu zamanda dental tomografi alınarak kemik miktarı ölçümlenir. Hastaya işlem sonrasında uygulanacak olan geçici protezinin hazırlama işlemi yapılır. 

İmplant uygulanacağı gün, lokal anestezi altında implant uygulaması yapılır. Cerrahi işlemden sonra hastadan ölçü alınır ve laboratuvarda gerekli işlemler yapıldıktan sonra, geçici protez hastanın ağzına vidalanır. Yaklaşık 2-3 ay süre içerisinde hasta geçici protezi kullanır. Daha sonra protez çıkarılır, hastadan tekrardan ölçü alınır ve daimi (kalıcı) protezin yapımına başlanır.  Daha sonra üzerine yapılacak olan protezin tipine göre (kompozit veya porselen) kaplamalar hazırlanır. Bu protezlerin içerisinde titanyumdan yapılan destek vardır.

All On 4 İmplantın Avantajları Nelerdir?

All On Four implant tedavisinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Başarı oranı yüksek bir tedavi şeklidir.
 • Dişte kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.
 • Tedavi ve iyileşme süreci kısa ve acısızdır.
 • Sinüs yükseltme ameliyatlarında olduğu gibi ileri cerrahi işlem uygulanmadığından operasyon daha kolaydır.
 • Bir günde implant ve sabit protez işlemi yapıldığı için hasta fazla sıkıntı yaşamaz.
 • Konuşma ve çiğneme fonksiyonlarında düzelme sağlanır.
 • Hareketli protez kullanımında zorlanan  ve bulantı refleksi olan hastalar  için uygundur. 
 • Kişiye özel planlanabilen, estetik bir görünüm, gülme hattı ve gülüş estetiği sağlar. Estetik katkısı ile hastanın kendine özgüveni artar.
 • Kullanılan dental implant sayısı azaldığından ve ilave cerrahi işlem gerektirmediğinden klasik diş implantına göre maliyeti daha düşüktür. Dizaynı ve kullanımı tam diş protezlerine (damaklık) göre farklıdır. Hastanın damak kısmını kaplamadığından sürece alışması ve kullanımı daha kolaydır.
 • Seans sayısı az olduğundan, şehir dışında ikamet eden ve yaptırmak isteyen hastalar için de uygundur.
Sabit diş sonrası

All On Four İmplant Ameliyatı Acılı Mıdır?

All On Four tekniği lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilen bir tedavidir. Ancak anksiyete ve dişçi korkusu ileri düzeyde olan hastalarda sedasyon ya da genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

İmplant Uygulaması Ağrılı Bir İşlem Midir?

All On Four tekniği lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilen bir tedavidir. Ancak anksiyete ve dişçi korkusu ileri düzeyde olan hastalarda sedasyon ya da genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

All On 4 İmplant Tekniği Sonrası Neler Yapılmalı?

All on 4 diş implant tekniği uygulanan hastalar, çene cerrahının verdiği ilaçları düzenli kullanmalı, geçici sabit protez döneminde hiçbir şekilde sert besinler tüketmemeli, doktorun önerdiği diyete ve hijyen kurallarına uymalıdır. Kemiğin kaynaşma sürecini tamamladığı üç ay sonrasında, yapılan kalıcı protezlerle, normal beslenme düzenine geçilebilir. Geçici sabit protezlerde bir kırık oluşursa hemen hekime gidilmeli, olası implant kaybının önüne geçilmelidir.

All on Four Uygulamasından Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

All on four uygulamasından sonra, 2-3 aylık iyileşme döneminde hastalarımızın kesinlikle yumuşak diyetlerle beslenmesini önermekteyiz. Sert besin tüketimi ile hem yapılan geçici protezin kırılması hem de implantlar üzerine yüksek miktarda yük geleceği için yapılan implantların kaybı söz konusu olabilir. Bu nedenle implant sonrası hastalarımıza; bıçak kullanmadan sadece çatalla besinlerini parçalayarak yiyebildiği sertlikteki besinleri tüketmesini önermekteyiz.

İmplant Yapımı Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Diş implantı sonrası, cerrahi işlem yapıldığı için yüzde ağrı, kızarıklık, sızı,morarma ve şişlik olması oldukça normal bir durumdur. Diş implantı uygulaması çene kemiğine vida ile yapay diş kökü yerleştirilmesi işlemi olduğu için, all on four yaptıran hastaların yapay diş kökünün iyileşme süresi içerisinde komplikasyonlar oluşabilmesi normaldir.  

Gelişen bu komplikasyonların şiddeti all on four yaptıran haftaların yapılan implant sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tek operasyonda bir adet implant yapımı ile 4 adet implant yapımı arasında farklar olabilmektedir ve çok normaldir. İmplant tedavi sonrası yapılan bakımlar iyileşme süresini en aza indirmek için son derece önemlidir.

İşlem sonrası sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Hekimizin belirlediği kurallara uymamanız tedavinizi olumsuz etkilediği gibi, implantınızın da başarısız olmasına sebep olabilir. Genel olarak komplikasyonlar kısa sürer. Çok şiddetli olmaz. Alınacak gerekli önlemler ile kısa zamanda azalır ve geçer.

All On Four İmplant’ın Geleneksel Tedavi Yöntemi ile Farkı Nedir?

Dişler çekildikten sonra çene kemiği erir (rezorpsiyon) ve doku kaybı gerçekleşir. Çene kemiği erimesi  hemen hemen her bireyde olur. Özellikle üst çene arka bölgelerde dişlerin çekildiği durumlarda, üst çene içindeki maksiller sinüs boşluğu büyür ve diş çekim yerine doğru genişler. Bu nedenle bu bölgede hiç kemik kalmaz. Çene kemiği eriyen hastalara ya ileri cerrahi teknikler ile kemik oluşturma işlemi yapılır ya da  All on four ya da Zygoma İmplant gibi tekniklerle ileri cerrahi tekniklere müracaat etmeden sabit dişler yapılır.

Çene kemiği yetersiz olan hastalarda All on four implant tekniği uygulanır. Alt çene ve üst çene azılar bölgesinde,  diş çekimi yapılan hastalarda kemik erimesi daha sık karşımıza çıkmaktadır. Üst çenede sinüs boşluğu, alt çenede de dudağa his veren sinirden dolayı buralara implant yapımı bir takım riskler taşımaktadır. Kemik miktarı az ise kemik rejenerasyonu yapıp implant uygulanır. Bu da yaklaşık 9-12 aylık bir tedavi süresi ve hastaya bir maliyet demektir. Ancak hastaların ön bölgelerde kemikleri varsa eğer açılı implantlar kullanılarak üst ve alt çeneye 4er tane implant konularak hastalara aynı günde geçici sabit  protez yapımı mümkün olmaktadır. 

Hastada eğer yeterli kemik miktarı varsa geleneksel yöntemler kullanılabilir. 

Sonuç olarak geleneksel implantlardan farkı çene kemiği sınırlı veya kısmi yetersizliği olan hastalarda sabit diş yapımı için oluşturulmuş tedavi protokolüdür.  

İleri İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant yerleşiminin yapılabilmesi için kemik hacminin yeterli düzeyde olması gerekir. Hastada yeterli kemik ve dişeti dokusu bulunmadığı durumlarda, implant yapılacak bölgeye kemik ve doku oluşturma işlemi yapılması gerekir. Bunun için kemiğin azlık durumuna göre, kemik tozu ya da hastanın kendi kemiğinden alınan kemikle yeterli oluşum sağlanır. Alanında deneyimli çene cerrahları tarafından yapılması gereken bu işlem sonrası kemiğin olgunlaşması için 4-6 ay arasında bir süre beklenir ve ardından hastaya diş implantı yapılır.

All On Four Diş İmplant Fiyatları Nelerdir?

All on four implant fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. All on four diş implant fiyatları için özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır