Dikişsiz İmplant

Dikişsiz İmplant Uygulaması veya Robotik İmplant Uygulaması olarak bilinen Rehber İmplant Kullanımı

Rehberli İmplantİmplant konusu, diş hekimliğinde son yıllarda büyük ilerleme göstermiştir. Gelişen teknoloji ile kullanılan, 3 boyutlu rehberli implant cerrahisi, bilgisayarlı tomografik veriden elde edilen sanal bir cerrahi implant şablonunun kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Rehberli cerrahi, cerrahi işlem yapılırken cerraha yardımcı olmak için; hangi faktörlerin implant doğruluğunu etkilediğini tespit etmek için kullanılır. Çünkü hasta anatomisi, cerrahın cerrahi yaklaşımı ve deneyimi, implant yerleşim doğruluğunu etkilemektedir. Rehberli implant cerrahisi sayesinde, implant pozisyonu ameliyat sürecinde değişiklik göstermez. Çene cerrahı, hastadan alınan 3 boyutlu görüntü sayesinde tüm detaylara hakim olur ve bu doğrultuda plan yapar. Kullanılan 3 boyutlu teknoloji, daha tedaviye başlamadan önce bitim protezlerinin de tasarlanmasına imkan tanır.

Dental implantlar ile hastaların üç boyutlu değerlendirilmesini sağlayan yeni teknolojiler; doğru teşhis ve planlama ile birlikte, implantoloji uzmanlarına farklı alternatifler kazandırmıştır. Cerrahi işlemler sırasında planlanan rehberli implant, hasta ve hekim için uygulamayı daha konforlu hale getirmiştir. İmplant rehberleri, cerrahi ve protetik işlemlerin aşamalarının doğru yürütülmesinde kolaylık sağlar. Cerrahi rehber uygulaması ile protetik planlamaya en müsait konumda implantlar yerleştirilebilir ve bu implanta uygulanacak protezlerin doğru yönlendirilmesini de mümkün kılar.

Hasta seçimini takiben, cerrahi müdahaleden önce rehber olacak protezin hazırlanması gerekir. Hazırlanan bu yapıya, implant rehberi denir. 

 İmplant ekibini oluşturan kişiler;

 1. Röntgen teknisyeni
 2. Röntgen uzmanı
 3. Protez uzmanı
 4. Çene cerrahı

Dikişsiz İmplant Tedavilerinde Çene Cerrahının Önemi Nedir?

Destek dokuların uzun vadede stabil ve sağlıklı kalabilmesi için çok fazla dikkat sarf edilmesi gerekmektedir. Dikişsiz implantın başarılı olmasındaki en önemli etken, işlemi yapacak olan çene cerrahının bütün implant materyallerini tanıması ve değişik teknikleri bilmesidir. Böylelikle cerrah, karşılaşılacak bütün vakalarda en uygun yöntemin ne olabileceğini ön görebilir.

İmplantın başarısını etkileyen faktörler;

 1. Eksiksiz alınmış hasta hikayesi,
 2. Oluşabilecek komplikasyonları en aza indirecek cerrahi teknik,
 3. Doğru seçilen implant protezi,
 4. Cerrahi  sonrası hijyen
 5. Takip

İmplant Rehberlerinin Sınıflaması

Genel olarak 3 boyutlu rehberli implant cerrahisi için, mevcut sistemlerin çoğu benzer bir tedavi planı ve protokolüne sahiptir. 3 boyutlu rehber cerrahi ile işaretleyiciler, radyografik şablonda istenilen protetik tedavi planını gösterir.

A- Hastanın mevcut tam protezi kullanılarak yapılan implant rehberleri

Bu rehberlerde amaç; hastanın stabilizasyon ve tutuculuk yönünden rahat olmadığı ve implant yaptırmaya karar verdiği fakat estetik açıdan kabul edilebilir düzeyde olan protezinin yardımı ile kopya etmektir.

B- Hastanın estetik, fonksiyon ve fonasyon ihtiyaçları göz önünde bulundurularak teşhis modeli üzerinde splint şeklinde hazırlanan implant rehberleri

Bu rehberlerde amaç; cerrahi işlem sırasında veya radyografik splint olarak kullanmak için protetik restorasyona destek olabilecek implant bölgelerini belirlemektir. Yani bu splintler, hem radyografik ölçüm apareyi, hem de cerrahi rehber olarak çift amaca hizmet edebilirler.

C- Hastanın implant üst yapı protezi hazırlanana kadar geçen süre içinde kullanılmak üzere geçiş protezi şeklinde yapılan implant rehberleri

Bu sınıftaki rehberlerde amaç; yapılan protezi cerrahi işlemler sırasında kullanmak ve implantların lokalize edileceği yer, boyut ve doğrultularının ayarlanmasında yararlanmaktır. Aynı zamanda hastanın daimi protezi hazırlanana kadar gerektiğinde kullanmasını sağlamak da amaçlanmaktadır.

İmplant Rehberi Neden Kullanılır?

İmplant rehberleri, uygulama için konum (yön) belirlemek ve yerleştirilecek implantların pozisyonlarını belirlemek için kullanılır.

İmplant rehberi, implantı mevcut dişlerle ideal şekilde konumlandırmasında cerraha yardımcı olmak ve implantın uygun yönde yerleştirilebilmesini sağlamak için mutlaka gereklidir.

İmplant sinüs tabanı gibi yapılara yerleştirilecek ise radyografik teşhis amacıyla da kullanılabilir.

Aynı zamanda dental implant için değerlendirilen bölgede;

 • Olası bir patoloji varlığının saptanması,
 • İmplant planlaması,
 • Cerrahi rehberlik ve
 • İmplant sonrası değerlendirme için implant rehberi ve radyografik inceleme önemli bir gerekliliktir.

Cerrahi Guide (Rehber) Gerekli Midir?

İmplantın boyutuna ve ek bir cerrahi uygulamanın gerekli olup olmadığına, radyografik inceleme sonucunda karar verilir.

Böylece dikişsiz implant tedavisi düşünülen bölgedeki alveolar kemiğin;

 • Derinliği,
 • Horizontal genişliği,
 • Yüksekliği,
 • Dişsiz bölgenin komşu dişlerle ilişkisini kesin ölçümlerle saptayabilmek için, üç boyutlu radyografik incelemeye ihtiyaç duyulur.

Rehberli İmplant Kullanımının Avantajları Nelerdir?

 • İmplant rehberi, yapılacak implantın ve protezin ömrünü uzatmada çok önemli bir etkendir.
 • Bu kriter göz önünde bulundurulduğunda, başarılı bir implant işleminin ortaya çıkmasında 5 ayrı disiplinin birbiriyle diyalog içinde olması gerekir. İmplant için seçilmiş en iyi çene cerrahı ve protez uzmanı bu disiplindeki branşların başında gelmektedir.
 • 3 boyutlu rehberli cerrahinin bir diğer avantajı; sanal bir implant planlama ile protetik tedavi planlama sürecine dayalı bilgisayar destekli tasarım ve üretim tekniğiyle implant yerleştirmenin daha öngörülebilir olmasıdır. Geleneksel (döküm destekli) implant planlaması ve geleneksel cerrahi şablon üretimi; planlama sürecinde aynı anda tüm protetik ve anatomik parametrelerin görselleştirilmesine izin vermez. Elde edilen cerrahi şablon, implant yerleştirilmesi sırasında tam olarak üç boyutlu rehberlik sağlayamaz.
 • Rehberli implant cerrahisi, geleneksel implant cerrahisi ile karşılaştırıldığında ağızdaki implantın son pozisyonu ile planlanmış pozisyonu arasındaki hatayı azaltmaktadır.
 • 3 boyutlu rehberli planlama ve cerrahi; cerrahi süresini kısaltmakla kalmayıp, cerrahi öncesi üretilebilecek bir şablon ile hasta konforunun artmasını sağlayabilir.

İmplantolojide CBCT nin Kullanımı

Oral implantolojide CBCT ‘nin (Koni Işınlı Bilgisayarlı Tomografi) kullanılabileceği dört farklı alan vardır.

 1. Teşhis amaçlı: Patoloji, yabancı cisim, şekil ve biçim bozukluklarının teşhis edilebilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılabilir.
 2. İmplant planlaması: CBCT görüntüleme sadece lineer ölçüm değil, 3 boyutlu inceleme olanağı da sağlar. Bu bilgiler, implantların uygun yerleştirme alanlarının belirlenmesi ve sinüs lifting ya da kemik ogmentasyonu gibi cerrahi müdahalelere gerek olup olmadığı konusunda bilgi verir.
 3. Cerrahi rehberlik: CBCT rehberliğinde, implant simülasyon yazılım programları kullanılarak çenelerdeki anatomik yapıların operasyon öncesinde incelenmesini sağlamak amacıyla CBCT verileri oluşturulur ve planlanan implant pozisyonlarının cerrahi alana hatasız bir şekilde transfer edilmesini sağlar.
 4. İmplant veya greft sonrası inceleme: KIBT (CBCT), implantlar uygulandıktan sonra;
 • Pozisyonlarını incelemek,
 • Kemik ile implant yüzey ilişkilerini değerlendirmek,
 • Mineralsizleşmiş olan kemikleri incelemek
 • İmplant çevresi defektlerin ortaya çıkarılmasını sağlamak amacıyla kullanılabilir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır