Lamina Yaprak Porselen

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine Diş Kaplama Nedir?Dişlerin güzelliği; yaşı, mesleği, cinsiyeti ne olursa olsun her birey için önemlidir. Lamina diş kaplama dişlerdeki renk farklılıkları, diş çatlakları ve kırıkları, dolgudan kaynaklanan renk değişimleri için uygulanır. Bu işlemler için dişin tamamını kesmek yerine sadece ön yüzeyine yaprak porselen uygulayarak estetik uygulama yapılmaktadır. Laminate veneerler yani halk arasındaki adıyla yaprak porselenler ön dişleri düzeltmek ve dişlere estetik bir görünüm kazandırmak için mükemmel bir yoldur. Bu yöntem sayesinde dişin yapısından çok az kesim yapıldığı için, oldukça koruyucu protez uygulamasıdır. Alt yapısında metal olmadığı için, porselenin kendi yapısından dolayı doğal ve estetik gülüş sağlamaktadır. Lamine porselen dişler ile  dişlerinizi beyazlatabilir, diş aralarındaki boşlukları doldurabilir ve güzel bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Yaprak Diş Kaplama (Porselen Veneer) Neden Kullanılır?

Porselen veneer diş, kurona karşı mükemmel bir alternatiftir. Konservatif bir yaklaşımla yaprak kaplama kullanılarak diş rengini, şeklini ve büyüklüğünü değiştirmek mümkündür. Tetrasiklin renkleşmesi, darbe, kanal tedavisi sonrası diş rengi değişmesi; konjenital veya sonradan oluşan defektlerde, porselen laminalar başarıyla uygulanır. Yaprak kaplamalar ile,  diastema dediğimiz dişlerin arasında boşluk olan hastalarda da çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen Veneer Diş Nasıl YapılırLaminate Veneer diş yapımı için hastanın en az 3 seansa gelmesi gerekir.
 • İlk randevuda kontrol modeli alınıp değerlendirilme yapılır.
 • İkinci seansta diş kesimi yapılıp, ölçü alınır.
 • En son olarak da yapıştırma işlemi uygulanır.
Lamine kaplama tedavi planlamasının yapıldığı ilk seans çok önemlidir. Hastanın nasıl bir gülümseme istediği çok iyi değerlendirilmeli, dişler ve ağız yapısıyla ilgili engel teşkil edebilecek durumlar hastaya uygun şekilde aktarılmalı ve tedavi seçenekleri belirlenmelidir. Yaprak kaplama yapılırken hastaların diş modeli alınır. Dişlerinin ve yüzünün fotoğrafları çekilir. Hastaların beklentisi, yaşam tarzı, ihtiyaçları belirlenir. Gerekli durumlarda dişlerin son haline dair bir çalışma modeli hazırlanır ve hasta ile paylaşılır.

Lamine Diş Kaplama Tedavi Süreci Nasıldır?

Dişlerin kesiminin yapılacağı ikinci seans, lamine kaplama yapılacak diş sayısına göre değişmekle beraber yaklaşık 1 veya 1,5 saat sürer. Diş üzerinden lokal anestezi altında yaklaşık yarım mm’lik aşındırma yapılır. Diş kaplaması için ölçü alınır. Yaprak porselen dişlerin hazırlanması diş sayısına bağlı olmakla beraber ortalama 1 hafta sürer.Porselen lamina yapıştırma işlemi yaklaşık 2 saat sürer. Porselen laminalar yapıştırılmadan önce dişlerin üzerine yerleştirilerek renk uyumuna ve şekillerine bakılır. Renk yapıştırıcısıyla birlikte bir miktar değiştirilebilir. Her şey beğenildiyse laminateler özel yapıştırıcılarıyla yapıştırılır.

Yaprak Lamine Diş Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

 • Çene bozukluğu olan hastalara (alt çenenin önde olması, dişlerin çapraz kapanması vb.)
 • Tırnak yeme ve kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklarda,
 • Dişlerin baş başa kapandığı ve yeterli mine dokusu olmayan hastalarda,
 • İleri derecede fluorozisli vakalarda (bu kişilerde laminadan yansıyabilen ileri derecede renkleşmeler vardır. Ayrıca sağlıklı bir yapışma da olmaz.)
 • İleri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu hastalarda
 • İleri derecede diş sıkma ve gıcırdatma parafonksiyonu alışkanlığı olan bireylerde lamina diş tedavisi uygulanmaz.

Kompozit Lamina Ömrü Ne Kadardır? (Lamine Diş Kaç Yıl Kullanılır?)

Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri çok yüksektir. Eğer hekim uygulamada teknik hassasiyete uygun hareket ederse lamina diş kaplamalarınızı kendi dişiniz gibi kullanabilir ve düşme riskini en aza indirirsiniz. Porselen laminalar iyi ve doğru bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü yaprak porselenler diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Bu nedenle lamine diş kaplamaları lekelenme ve aşınmaya karşı dirençlidirler.

Yaprak Diş Kaplamalar Yapılırken Ağrı Hisseder Miyim?

Lamina diş tedavisi sırasında genellikle ağrı duyulmaz. Fakat yaprak diş kaplama yapılırken bazı durumlarda lokal anestezi uygulanması gerekebilir. Lamine diş kaplama işlemi sonrası ise bir sonraki yapıştırma seansına kadar dişinizi korumak amacıyla geçici laminalar yerleştirilecektir. Bu nedenle bir sonraki seansa kadar hasta estetik kaygı yaşamaz ve hassasiyet önlemiş olur.

Lamine Diş Kaplamaların (Yaprak Diş Kaplama) Avantajları Nelerdir?

 • Diş yüzeyinde 0,3-0,7 mm lik minimal bir aşındırma yapıldığı için en koruyucu estetik diş uygulamasıdır.
 • uygun hastalarda dişlere dokunmadan da (lens lamina) yapılabilir
 • Diş eti uyumu ve korunması porselen kuronlara göre çok iyidir. Ağız hijyeni sağlanması kesinlikle daha rahattır.
 • Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani size özel hazırlanacak olan model ile dişleriniz daha kesilmeden 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda yaprak diş kaplama sonrası nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz.
 • Işık geçirgenliği sayesinde doğal diş görüntüsünde, yapay durmayan dişlere sahip olursunuz.
 • Porselen yüzey yapısından dolayı doğal dişlere göre kahve, sigara renkleşmesi çok azdır.
 • Lamine diş kaplama tedavi süresi kısadır.
 • Yaprak porselenlerin aşınma direnci çok yüksektir.

Lamine Diş Kaplamaların (Yaprak Diş Kaplama) Dezavantajları Nelerdir?

 • İyi, hassas bir laboratuvar ve klinik çalışması gerektirir.
 • Yapıştırıcının kuvvetli olması ve laminatelerin aşınmaya karşı dirençlerine rağmen dişlerin sert besinlerle kırılmaması, laminatelerin korunması gerekmektedir.
 • Bruksizm gibi diş sıkma, gıcırdatma alışkanlığınız varsa doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 • Yaprak diş kaplama uygulamasından hemen sonra sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetiniz olabilir. Bu normaldir ve geri dönüşümlü bir hassasiyettir.

Porselen Lamine Diş Fiyatları Ne Kadar?

Lamine diş fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Yaprak lamine fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Lamine diş fiyatları için özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre fiyat seçeneği belirlenmektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere yönelmeniz son derece önemlidir.

 

Aşağıdaki formu doldurarak Lamine Diş Kaplama ile ilgili hemen randevu alabilirsiniz!

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır