Sinüs Lifting

Sinüs Nedir?

Burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşluklarına sinüs denir. Paranazal sinüsler; burun boşluğuna açılan içleri hava ile dolu kemik boşlukları olduğundan, bu boşluklar bir mukoza ile örtülüdür ve burada bulunan bezlerin salgıları burun boşluğuna boşalır. Paranazal sinüsler sesin rezonansını sağlama yanında, kafatasının ön kısmındaki kemiklerin ağırlıklarını azaltarak dengenin sağlanmasını da sağlarlar. Sinüsler 4’e ayrılırlar. Bunlar yanak sinüsleri (maksiller sinüsler), alın sinüsleri (frontal sinüsler), gözler arasındaki önde ve arkada yer alan sinüsler (ön ve arka etmoid sinüsler) ve kafa içi sinüsler (sfenoid sinüsler) olmak üzere gruplanırlar. Sinüsler, küçük kanallarla burun içine açılırlar.

Sinüs Lifting(Sinüs Ogmentasyonu) Nedir?

sinüs yükseltme tedavisiÜst çene ve azı dişlerimizin üstünde yer alan maksiller sinüs dediğimiz anatomik boşluklar vardır. Bu boşluklar genellikle diş kayıpları nedeniyle aşağıya doğru sarkarak kemik hacminde kayıplara sebep olur. Sinüs tabanında oluşan çöküklük, implantın başarılı bir şekilde entegre edilmesi için gerekli olan kemik yüksekliğini azaltabilir. Azı dişlerimizin yanındaki maksiller sinüslerin  görevi oldukça önemlidir. Çünkü maksiller sinüsler sesin oluşumunu ve kafa ağırlığının azalmasını sağlarlar.  İmplant tedavisine ihtiyacı olan hastalarda, implant için üst çenedeki molar ve premolar dişler bölgesinde gerekli olan vertikal mesafe yeterli değilse, kemik yüksekliğini artırmak amacıyla sinüs lifting işlemi uygulanır.

sinüs yükseltme tedavisi aşama 2

Sinüs yükseltme, sinüs kaldırma veya sinüs lifting uygulamadan önce, hekim tarafından hastanın genel durumu gözden geçirilir. Mevcut maksiller alveolar kemiğin yüksekliği, maksiller sinüsün

boyutu, sinüs tabanı septumlarının varlığı, sinüs maksillaris patolojileri, maksilla ve mandibulanın antero-posterior ilişkisi çeşitli klinik ve radyografik teknikler uygulanarak araştırılır.

Lokal anesteziyle yapılan sinüs lifting, 15-20 dakika süren bir işlemdir. Sinüs lifting operasyonlarında iki yöntem kullanılır. Lateral (açık) ve Kapalı (internal)

Lateral (Açık) Sinüs Lifting

Sinüs YükseltmeAlveol kemik yüksekliğinin 1-5 mm olup, implant yapımına olanak tanımadığı vakalarda uygulanan bu teknikte, kret tepesinden başlayarak, sinüs zarına ve canlı dişlere zarar vermemeye dikkat edilerek, sinüs lateral duvarına oval veya dikdörtgen bir pencere açılır. Bu boşluğa greft materyali yerleştirildikten sonra pencere üzerine greftin stabilizasyonu açısından membran konur, primer kapatma sağlanarak operasyon tamamlanır.

İnternal (Kapalı) Sinüs Lifting

Kapalı Sİnüs Yükseltmeİmplant yapılacak hastanın alveol kemik mesafesinin 6-8 mm olduğu durumlarda uygulanan bir tekniktir. Kısaca implant yuvasının içinde yapılan kaldırma işlemi olarak tanımlanabilir. Dişeti kemik üzerinden kaldırılarak, implantın yuvası frezlerle açılır. Sinus tabanı özel aletler kullanılarak kırılır ve yukarı doğru itilir. Implant daha sonra bu boşluğa yerleştirilir.  Bu teknik ile 3—4 mm daha uzun implant konulabilir. Operasyon bölgesi dikişlerle kapatılır.

Sinüs Lifting Teknikleri Hangi Durumlarda Yapılmaz?

 Her cerrahi müdahalede olduğu gibi sinüs lifting işleminin de kontrendikasyonları vardır. Bunlar genel ve lokal kontrendikasyonlar olarak ikiye ayrılır;

Genel Kontrendikasyonlar

Maksiller bölgeye radyoterapi uygulanmış olması

Sepsis

Kontrol altında bulunmayan sistemik hastalıklar

Aşırı tütün kullanımı

Aşırı alkol veya madde tüketimi

Psikolojik sorunlar

Lokal Kontrendikasyonlar

Maksiller sinüs enfeksiyonları ve patolojik lezyonlar

Kronik sinüzit

Alveolar skar olasılığı (önceki operasyon prosedürüne bağlı)

Odontojenik enfeksiyonlar

Ağır alerjik rinit

Sinüs Yükseltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

sinüs yükseltme ameliyatı

Sinus lifting (sinus yükseltme, kaldırma) operasyonu; genellikle lokal anestezi altında, hekiminiz tarafından  yapılan bir cerrahi müdahaledir. Sinüs bölgesi istenilen seviyede kaldırılarak implanta hazır hale getirilmektedir. Sinüsün içini kaplamakta olan sinus membranında istenilen oranda liftingin sağlanmasından sonra, meydana getirilen boşluğa kemik tozu ve greftleme işlemi yapılarak ve ardından dikiş atılarak bölgenin kapatılması sağlanmaktadır.

Sinüs Lifting Sonrası İyileşme ve Protetik Uygulama

Sinüs lifting işlemi ve implant yerleşimi sonrasında 6-12 aylık iyileşme süreci başlar. Böylece ve bölgeye yapılacak protetik uygulamalar için bu iyileşme döneminin tamamlanması beklenir. Operasyon sonrasında hastaya düzenli antibiyotik ve ihtiyaç duyulursa analjezik verilir. İyileşme döneminde düzenli olarak alınan radyografiler ile yeni oluşan kemiğin yüksekliğine, genişliğine ve hastanın kendi kemiğiyle aynı yoğunlukta olup olmadığına bakılır.

Sinüs boşluğunun üzeri zar ile kaplıdır. İşlem sırasında o zar kaldırıldığından hasta bir miktar  rahatsızlık ve konforsuzluk hissedebilir. İşlem sırasında implant tedavisi için kemik eklemesi yapıldığından vücut yeni duruma tepki olarak ödem oluşturabilir. İşlemden sonraki iyileşme sürecinde hasta, hekim tavsiyelerini yerine getirmesi halinde ödem oluşumunu azaltır.

Sinüs Lifting İşleminden Hemen Sonra İmplant Yapılabilir Mi?

Sinüs lifting sonrası implant yapılabilir ancak yapılamayacağı durumlar da vardır. Eğer sinüs tabanı ile ağız tabanı arasındaki mevcut olan kemik belirli boyutlarda (4-5 mm ve üzeri) ise,  o zaman aynı anda hem sinüs yükseltme işlemi yapılır hem de implant yerleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken kriter implantın yerleştirildikten sonra primer implant stabilitesinin  hiç hareket etmemesidir. Eğer sinüs tabanında ince bir kemik varsa implantın hareketsizliğini sağlamak mümkün değildir. Böyle durumlarda implant aynı seansta yerleştirilmez. Sinüs işlemi yapıldıktan 6 ay sonra implantlar yerleştirilir. Devamında implant yerleştirme işleminden 2 ay sonra da implantların üzerindeki kaplamaları yapılır. 

Sinüs Lifting İşlemi Zararlı Bir İşlem Midir?

Sinüs lifting işlemi zararlı bir işlem değildir fakat iyi yapılmadığı takdirde, operasyon sırasında konulan kemik grefti ile sinüs mukozasında bir yırtık olur ve bu fark edilmezse kullanılan kemik greftleri enfekte olurlar. Böyle durumlarda ya mevcut olan kemik enfekte olur erir ya da enfeksiyona neden olur. Bu komplikasyonlarda sinüs tekrar açılır ve enfekte olmuş kemik greftlerinin oradan çıkartılması gerekir. Sonuç olarak operasyon başarısız olmuş olur. Bu durumlarda ise  sinüs lifting tedavisinde başvuracağınız klinik ve diş hekiminin bu alandaki tecrübesi, titizliği,  tedavi sürecinde sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler dikkat etmeniz gereken unsurlardandır.

Sinüs Lifting Uygulaması Fiyatları Ne Kadardır?

Sinüs lifting fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Sinüs lifting tedavisinde başvuracağınız klinik ve diş hekiminin bu alandaki tecrübesi, titizliği,  tedavi sürecinde sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler ücretlendirmeyi etkileyen unsurlardır.  Özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız diş sağlığınız için son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.
  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?
  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Sinus Lifting

  Sinuses are cavities filled with air, and they are located inside and around the nose. As paranasal sinuses are turbinate cavities filled with air, these cavities are covered with mucosa. And nasal glands release secretion into turbine cavities. Apart from providing resonance, paranasal sinuses also release the pressure and balance the frontal bone. There are four groups of sinuses; maxillary (cheek), frontal (eyes), ethmoid (on the bridge of the nose near the eyes), and sphenoid (behind the eyes) sinuses. These sinus channels link into the nose.

  What is Sinus Lifting or Sinus Augmentation?

  Maxillary sinuses are anatomical cavities on our upper jaw bone. These cavities result in a lack of bone density due to tooth loss. These cavities hinder a successful implant implementation since they decrease the bone density required for the operation. Especially maxillary sinuses near our molar teeth have a significant role since they produce voice and release the head pressure. Sinus lifting is a process applied to increase bone width when the patients in need of implant treatment don’t have enough space for dental sinus lift implementation.

  Patients should undergo a complete examination by experts before the sinus lifting procedure. Existing maxillary sinuses are carefully examined, applying various radiographic and clinical techniques based on; alveolar bone height, maxillary sinus length, condition of sinus septums, maxillary sinus pathologies, the anteroposterior relationship between maxilla and mandibula.

  Sinus lifting procedure is carried out under anesthesia, and it takes 15-20 mins. Lateral sinus lift (open) and internal sinus lift (closed) are the two types applied in the lifting procedure.

  Lateral Sinus Lifting (Open Surgery)

  Alveolar bone has a length between 1-5 mm, and lateral sinus lifting technique is applied when there is not enough quantity of alveolar bone. Starting from the crest and being very gentle around the sinus membrane and healthy teeth, firstly, a window is created. Afterward, the graft is placed upon the cavity then the membrane is put on top. With this primary cover, the operation is eventually completed.

  Internal Sinus Lifting (Closed Surgery)

  Internal sinus lifting is used if the patient’s alveolar bone height is 1-5mm and doesn’t have sufficient intensity to perform implant surgery. In short, this operation can be defined as an operation aiming at elevating the implant implication area.

  Required space for the implant is created by separating the gum over the alveolar bone with drills. The sinus layer is gently broken to provide elevation via special tools. This procedure allows for easy placement of 3-4mm implants, and the surgical area is closed with stitches.

  When Does A Sinus Lifting Operation Create Risks?

  Contraindications are pretty common in sinus lifting operations like in any other operations. They are mostly observed in two groups as general and local contraindications.

  General Contraindications

  * Applying radiotherapy on maxillary area

  * Septic contraindications

  * Uncontrollable unsystematic diseases

  * Excessive smoking

  * Excessive alcohol or substance usage

  * Psychological problems


  Local
  Contraindications

  * Maxillary sinus infections or pathological lesions

  * Chronic sinusitis

  * Alveolar scarring might occur depending on the previous operation process

  * Odontogenic infections

  * Severe allergic rhinitis

  Sinus Lifting Procedure

  Sinus lifting (sinus augmentation or sinus floor elevation) is a surgical operation performed under local anesthesia by doctors. The operation aims to elevate the sinus area to a more desirable level to place the implants. After upgrading the sinus membrane successfully, bone meal and graft procedures finalize the sinus lifting procedure, and the doctors stitch up the area.

  Healing and Prosthetics Treatment

  After the sinus lifting procedure, it might take up between 6-12 months to heal. Therefore any prosthetic treatment requires full recovery of the area. Doctors can prescribe antibiotics and analgesics once needed. Regularly taken radiographs to help doctors understand if the newly formed bone has enough intensity like the other bones the patient has.

  The top part of the sinus cavity is covered with a membrane. Since the operation requires removing that membrane, it is natural for patients to feel a little discomfort after the operation. In addition to this, since a new bone is added to perform the implant procedure, our bodies can show a reaction to this and cause edema. Following the doctor’s orders help patients to reduce edema.

  When to Have An Implant After A Sinus Lifting Operation?

  There are some occasions when implants can’t be placed right after a sinus lifting procedure. If the maxillary bone between the sinus and mouth is 4-5mm and above, then both the sinus lifting and implant can be done simultaneously. The first implant must stay still and stable, and this can’t happen if the bone holding the implant doesn’t have enough density. That is why in situations like these, implants are placed after providing enough bone density, and they can be placed six months after the sinus lifting procedure. 2 months after, the implant becomes ready for the artificial tooth (crown) placement.

  Is Sinus Lifting a Risky Operation?

  Sinus lifting is not a risky procedure, yet like in any other procedure, complications can occur if the operation is not undertaken professionally. Incorrect applications might cause a break between the bone graft and the sinus mucosa, and if this is diagnosed too late, then it can cause infection in the bone grafts. This can cause more significant issues such as infection or loss of the whole bone. Then the patients have to go through another process for the removal of the infected bone grafts. Therefore the entire procedure fails. That is why studying the clinics and finding the best doctors for your operation play a crucial role in your health. Additionally, the doctors’ experience, medical facility’s attention to detail, and quality of their medical supplies are among significant matters you also need to consider before making your last decision.

  How Much Does Sinus Lifting Cost?

  There is no fixed sinus lifting cost since it depends on the patient’s oral and dental examination. The clinic, doctor’s experience, attention to detail, and the quality of the sterilization supplies they are using are also factors defining the price point. Especially the clinic, doctor’s experience along with treatment type carry the weight in pricing. It is vitally essential you consult expert doctors and clinics to get satisfying results in regaining or bettering your dental health even further.

  APPOINTMENT FORM

  Please Fill The Form To Make An Appointment With Dentram Dental Clinics Specialists

   Do you consent to our processing of your personal data?
   Would you like to receive a message to be informed about the promotion and campaigns of Dentram Dental Clinics?   Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır