Organik Diş Hekimliği

Organik Diş Hekimliği Nedir?

Organik diş hekimliği, çene cerrahisi operasyonlarında hastanın kendi kanının alınarak özel cihazlarda santrifüj işlemi yapıldıktan sonra kanımız içerisinde bulunan iyileşmeye hızlandırıcı hücrelerin veya büyüme faktörü hücrelerinin toplanıp daha sonra kullanılmasıdır.

Organik diş hekimliği hastanın kendi kanı kullanılarak yara iyileşmesinin hızlandırılmasını amaçlar. Bu amaçla PRF (protein rich fibrin/proteinden zengin fibrin) kullanılır. Bu işlem için hastanın kendi kanı alınıp bu işlem için özel üretilmiş santrifüj cihazında 8-12 işlem görerek PRF kandan ayrılır. Daha sonra bu ayrılan kısım membran haline getirilip cerrahi sahaya yerleştirilir.

Organik Diş Hekimliği (Prf) Hangi Ameliyatlarda Kullanılır?

Özellikle implant cerrahisinde kemik oluşumuna ihtiyacımız varsa iyileşmeyi hızlandırıcı etkisi nedeni ile tercih edilir.

Organik Diş Hekimliği Hangi Tedavilerde Uygulanır?

Diş hekimliğindeki cerrahi işlemlerde her türlü kemik operasyonu sırasında, sinüs ve implant ameliyatlarında kolaylıkla uygulanmakta ve başarılı sonuçlar vermektedir.

PRF Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Santrifüj işlemi yapıldıktan sonra toplanan kan, çoğunlukla hastanın çene kemiği oluşturulması istenen alanına veya iyi bir iyileşme sağlanması istenilen alana konulur. Bu hücreler hastanın trombositleri içerisindedir. Hastanın trombositleri içerisindeki bu hücreler santrifüj ile ayrılarak özel işlem ile uygulanır. Eğer kemik grefti veya kemik tozu uygulanacaksa hastanın kemik tozlarıyla karıştırılarak hastaya yerleştirilirler.

Organik Diş Hekimliği Avantajları Nelerdir?

PRF’in içinde iyileşmeyi indükleyen pek çok madde bulunur. Bunlar;

 • TGF-beta (transforming growth factor beta): Damar epitelinin iyileşmesini sağlar.
 • FGF (fibroblast growth factor): Doku tamirini gerçekleştirir.
 • PDGF (platelet derived growth factor): Kan damarı tamiri ve oluşumunu sağlar.
 • EGF (epithelial growth factor): Epitel hücre yapımı ve yara iyileşmesini sağlar.

İçeriğindeki bu maddelerin yardımıyla doku iyileşmesi ve kanamayı durdurmaya katkısı çok fazladır. Kesinlikle toksik değildir ve hastanın kendi kanından elde edildiği için alerjik reaksiyonlar meydana gelmemektedir.

Organik Diş Hekimliğinin Herhangi Bir Dezavantajı Var Mıdır?

PRF teknolojisinin herhangi bir dezavantajı yoktur.

PRF Teknolojisi Her Hastada Uygulanabilir Mi?

Prf teknolojisi her hastada kullanılabilir.

Organik Diş Hekimliği Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Organik diş hekimliği tedavi fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir.

Tedavi için başvuracağınız klinik ve diş hekiminin bu alandaki tecrübesi, titizliği, tedavi sürecinde sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler ücretlendirmeyi etkileyen unsurlardır. Özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.

Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız diş sağlığınız için son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır