İmplant

prof. dr. serhat yalçın

İmplant Nedir?

Diş implantları doğal diş kökünü taklit eden titanyumdam yapılmış vidalardır. Dental implantlar diş kaybının olduğu bölgelerdeki diş eksikliğini gidermek amacıyla yapılmaktadır. Dental implantların kullanımı ile ağız doğal haline en yakın bir şekilde restore edilir. Bu sayede komşu dişlerin de kesilmelerine gerek kalmamaktadır. Eksik dişleriniz varsa ve implant yapımı için olumsuz bir durumunuz yoksa en doğru işlem implant uygulamasıdır.

İmplant uygulaması nasıl yapılır?

İmplant uygulaması genellikle muayenehane koşullarında ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. İşlemden 1 hafta sonra operasyon sonrası konulan dikişler alınır. Kemik ve implant kalitesine göre genellikle 1.5 - 2 aylık bir bekleme süresi sonrası implantların üstüne protez yapımına başlanabilir.

Prof. Dr. Serhat Yalçın'ın Diş İmplantları Hakkındaki Videosunu İzleyin

İmplant Nasıl Yapılır? 

İmplant tedavisi, diğer tedavi türlerine göre gerek estetik gerekse işlevsel olarak en uygun tedavidir. İmplant tedavisinde implant yapılacak bölge, lokal anestezi ile uyuşturulup, 5-10 dakika içinde implant yerleştirilir. İmplantın çene kemiği ile bütünleşmesi (çene kemiğine kaynaması) için 1,5 - 2 ay beklenir. Bekleme süresi implantın kalitesine göre daha da uzayabilir. Uygulaması kolay ve ağrısız bir tedavi olduğu için hasta bu süreçte hiçbir sıkıntı yaşamaz. Daha sonra ikinci aşamaya geçilir. İmplantların üzerine yerleştirilecek porselen dişlerin ölçüsü alınır ve 5-10 gün içinde diş/dişler yerine takılır. Sonuç olarak implant diş tedavisi yaklaşık 2 ay kadar kadar sürer.

İmplant Hangi Durumlarda Yapılır?

diş implantı uygulamasıİmplant uygulamaları diş sayısındaki eksikliği göre Tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ve Total diş eksikliği olarak üçe ayrılır. Ayrıca implant yapımı diş ekiminden sonra hemen yapılan implantlar (İmmediat), yumuşak doku iyileşmesini takiben (çekimden 3-4 hafta sonra) ve geçikmiş implantlar olmak üzere (diş çekiminden 3-6 ay veya daha fazla süreden sonra) üçe ayrılırlar.

Tek İmplant Uygulaması

Tek diş eksikliğinde uygulanabilecek iki tedavi seçeneği vardır. Ya geleneksel köprü ile ya da tek implantla bu boşluk kapatılabilir. Geleneksel köprü yapımında komşu iki diş kesilerek köprü bu dişlere yapıştırılır. Bu tarz bir restorasyonla bir süreliğine çok iyi bir estetik ve fonksiyon sağlanabilir, fakat bu tip bir protez çekilmiş kök etrafındaki kemiği koruyamaz, o kemik bir süre içinde erimeye (rezorbe) olmaya başlar. Tek diş eksikliğinde implant uygulamasının bir çok avantajı vardır: Görünümü, fonksiyonu ve verdiği his aynı doğal dişinkine benzer.
 • Uzun dönemde çok daha estetiktir
 • Çürüme olasılığı yoktur
 • Komşu dişleri kesmeye gerek yoktur
 • Bir köprüye göre daha hijyeniktir, temizlemesi daha kolaydır

Çoklu İmplant Uygulamaları

Birden fazla diş eksikliği olan durumlarda implant destekli protezlerin üstünlüğü daha da açıktır. Hareketli protez, kemik rezorpsiyonunu hızlandırır. Ayrıca doğal dişler üzerine gelen kroşeler, dişlere aşırı yük bindirir ve onları zayıflatır. Parsiyel protez kullanan birçok hasta protezlerinin rahatsız olduğundan ve düzenli takamadıklarından şikayetçidir. Bu vakalarda implant destekli protez kullanmanın avantajları şöyle sıralanabilir:
 • Görünümü, fonksiyonu ve verdiği his aynı doğal dişinkine benzer
 • Parsiyel dişlerden daha stabil ve daha rahattırlar
 • Doğal ısırma ve çiğneme fonksiyonunu yerine getirebilirler
 • Kemikteki rezorpsiyonu durdururlar
 • Yüz yapılarının bütünlüğü korunur
 • Komşu doğal dişlere her hangi bir zarar verilmemiş olur
 • Tam (Total) Diş Eksikliği
 • Bütün dişlerini kaybetmiş hastalara yapılan dişe total protez denmektedir. Bu tip protezlerin bir takım dezavantajları vardır:
 • Genellikle hasta için rahatsız ve kullanımı zordur
 • Özellikle yemek yerken bu tip protezler doğal dişlere göre çok kotü fonksiyona sahiptirler
 • Kemik rezorbe oldukça, protez iyice bollaşır ve gülerken, hapşırırken ağızdan çıkar bir hal alır
 • Dişleri olmayan ve çene kemiği rezorbe olan hastalar daha yaşlı gözükürler
 • Protez kullanımı hastaların kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olur
 • Protez hastaları biftek, elma gibi sert şeyleri yemede zorlanırlar
 • Protez kullanan hastalarda genellikle ağız kokusu olur
 • İmplant destekli protezlerle, tüm bu problemlerin çözümü mümkündür. Daha stabil olurlar ve altta yatan kemiği koruyarak yüz konturlarının değişimini de önlerler.

İmplant Destekli Protezlerin Avantajları

İmplant üstüne yapılan diş ve protezler, implant destekli protezler olarak adlandırılır. İmplant destekli protezlerin klasik protezlere göre pek çok avantajı vardır.
 • Klasik protezlere göre daha stabil ve daha rahattırlar
 • Kemik rezorpsiyonunu önlerler
 • Yüz konturları korunur
 • Dış görünüş daha iyidir
 • Damağın örtülmesi şart değildir, bu sayede hastalar daha iyi tad alabilirler
 • Klasik protezlere göre tamir veya yenilenme sıklıkları çok daha azdır
 • Doğal ısırma ve çiğneme sağlanır

İmplant Tedavisinin Aşamaları

împant tedavisi nasıl yapılırİmplantlar tek veya iki aşamalı olarak uygulanır. Çift aşamalıda implant yerleştirildikten sonra üstü dişeti ile kapatılır. 1.5 -2 ay sonra implantla kemik kaynaştıktan sonra implantın üstündeki yumuşak lokal anestezi altında ikinci bir işlem yapılarak implant üstüne iyileşme başlığı adı verilen metal parçalar yerleştirilir. 1 hafta 10 gün beklendikten sonra protez aşamasına hazır hale gelinmiş olur. Tek aşamalıda ise hem implant hem de üzerine daha sonra yerleştirilecek olan iyileşme başlığı aynı anda konur. Bu sayede 1.5 ay sonra yapılacak protez aşaması için hasta hazırlanmış olur. Tek veya çift aşamalı olmasına kemik kalitesi, implantın kemikte iyi tutunup tutunamamasına göre karar verilir. Mümkün ise tek aşamalı tekniğin tercih edilmesi hastanın ikinci bir cerrahii şleme gerek duymayacağı için tercih edilir.

İmplantları Hepsi Aynı Mıdır? Hepsi Aynı Kalitede Midir?

Gün geçtikçe kullanımı artan implantların farklı marka ve kalitede olanları mevcuttur. Her geçen gün büyüyen sektörde ne yazık ki taklit üretim de artmıştır. Denetimsiz şartlarda üretilen taklit ve sahte implantların tedavide kullanılması kemik erimesine neden olduğundan, hastaların kullanılacak implantları mutlaka araştırması gerekir. Günümüzde 1000 adet implant yaptırmak isteyen bir kişi, istediği isim ve şekilde Çin, İtalya ve Kore gibi ülkelerde implant ürettirebilmekte ve üretim çoğu zaman denetimsiz olmaktadır. İmplant yaptıran hastaların yaptırdıkları implantı markasını mutlaka öğrenmeleri çok önemlidir. Kliniklerde markası bilinmediği için üstüne diş yapılamayan implantı olan çok sayıda hasta görülmektedir. Implantların çene kemiği ile kaynaştığı ama markasının bilinemediği durumlarda bu implantların çıkartılması gerekmektedir. Diğer önemli bir sorunda implantın Magnetic Rezonas, MR uyumlu olmasıdır. MR uyumlu olmayan implantı olan hastalara MR çekilememektedir.

İmplant Fiyatları 

Diş implant fiyatları ve tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için;
 • Bağdat Caddesi İmplant Kliniğimiz için 0216 363 36 36
 • Etiler-Levent İmplant Kliniğimiz için 0212 280 88 00
 • Kavacık-Acarkent İmplant Kliniğimiz için 0216 485 90 30
numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıda bulunan E-Newsletter bölümünden mail adresinizi gönderiniz.

Bu Kategorideki Diğer İçerikler

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.