Periodontal Hastalıklar

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları Tanı ve Tedavileri)

Diş Eti Estetiği

Diş eti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diştaşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Bu tedaviyle, diş etinin tekrar dişe adaptasyonu ve diş etinin büzülerek cebin elimine olması sağlanır. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diştaşlarını temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir diş eti formu oluşturmaktır.

Cerrahi olmayan periodontal tedavi

Diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi: Diş yüzeylerindeki sert ve yumuşak eklentilerin uzaklaştırılması işlemidir.

Subgingival küretaj: Diş etindeki iltihabi durumun ortadan kaldırılması veya dokuların ileri periodontal tedaviye hazırlanması amacıyla dişlerin ve dişetlerinin uyuşturularak, dişlerin çevresindeki eklentilerin ve iltihabi dokuların uzaklaştırılması işlemidir.

Cerrahi periodontal tedavi

Periodontal Flep cerrahisi: Diş eti hastalığının ilerlediği durumlarda dişlerin ve dişetlerinin lokal anesteziyle uyuşturularak  dişetlerinin kemik yüzeyi açığa çıkacak şekilde kaldırılıp, kök yüzeyi ve iltihaplı dokuların temizlenmesi işlemidir.

Gingivektomi: Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş etinin çıkarılması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, di şeti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

Gingivoplasti: Bu operasyonla fazla oranda görünen diş eti ya da asimetrik olan diş eti seviyesi düzeltilmektedir. Hastalara lokal anestezi uygulandığından, acı hissetmeden gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Gerektiği takdirde uygulanan full porselen laminat ya da metal desteksiz olan zirkonyum porselenler daha estetik bir görünüm elde edilmesini sağlarlar.

Frenektomi: Frenulum adı verilen kas bağlantısının normalde olması gereken yere göre dişe daha yakın konumlandığı durumda uygulanan, diş etinin lokal olarak uyuşturularak kas bağlantısının cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemidir.

Rezektif ve Rejeneratif kemik cerrahisi: Diş eti hastalığının ilerlediği durumlarda periodontal flep cerrahisi sırasında dişlerin çevresindeki kemiğin şekillendirilmesi veya uygun görülen durumlarda kemiğin çeşitli greft materyalleriyle desteklenmesi işlemidir. Rejeneratif işlemler periodontal hastalık nedeniyle yıkıma uğramış destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılıp yeniden yapılması amacıyla yapılmaktadır. Uygun olan durumlarda hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılıp, mebran, doku uyarıcı proteinler ya da kemik grefti kullanılıp yeni destek yapıların oluşturulması sağlanır.

Yumuşak doku grefti uygulamaları: Mevcut diş eti çekilmesini tedavi etmek, keratinize doku miktarını arttırmak veya ileride oluşabilecek çekilmeleri önlemek amacıyla ağzın başka bir bölgesinden alınan yumuşak dokunun tedavi edilecek bölgeye cerrahi işlemle yerleştirilmesi işlemidir.

Kron boyu uzatma: Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün diş eti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.

Botoks uygulaması: Diş etlerinde olan sorunların cerrahi yollarla giderilememesi halinde, botoks uygulanarak, diş eti sorunları giderilebilir. Cerrahi müdahale dışında botoks uygulaması da son yıllarda gummy smile tedavi seçenekleri arasına girmiştir. Gummy Smile; gülümseme esnasında dişetlerinin normalde estetik olarak kabul edilen miktardan daha fazla göründüğü durumdur.

Diş Eti Hastalığı (Periodontal hastalık) Nedir?

Diş eti hastalığı, dişlerin çevresindeki dişe destek olan dokularda oluşan iltihabi bir hastalıktır. Erken dönemlerde fırçalama ve diş ipi kullanımı esnasında kanama olabilmektedir. Bu safha “gingivitis” olarak adlandırılmaktadır. Gingivitis tedavi edilmezse, hastalık plak ve diştaşının diş etinin altına yerleşim gösterdiği “periodontitis”e ilerler. Periodontitis ilerlerse dişleri destekleyen kemik kaybedilir ve diş kaybıyla sonuçlanır.

Sağlıklı Diş Eti Nasıl Görünür?

Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sıkı bir şekilde sarar.

Hastalıklı Diş Eti Nasıl Görünür?

Kızarık, yumuşak kıvamlı, yüzeyi parlak, şişmiş ve hareketlidir.

Diş Eti Sağlığı Neden Bozulur?

Diş eti hastalıklarının ana nedeni kötü ağız hijyeni, diş yüzeylerinde biriken bakteri plağı ve bunun sonucu oluşan diştaşlarıdır. Sigara, diyabet, stres ve bireyin bağışıklık yanıtı gibi faktörler periodontal doku kaybında etkili unsurlar arasındadır.

Tartar (diş taşı) Nasıl Oluşur?

Gıda artıkları tükrükteki minerallerle birleşerek, diş ve diş etleri etrafında kireç tabakaları oluştururlar. Diş taşları bütün diş eti hastalıklarının etken faktörüdür.

Diş Eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İlk ve en kolay gözlemlenen belirti diş eti kanamasıdır. Fırçalama sırasında veya kendiliğinden oluşan diş eti kanaması, diş etinde kızarıklık, şişlik ve hassasiyet, diş etlerinde kaşıntı hissi, diş eti çekilmesi, dişlerde sallanma ve dişlerin birbirinden uzaklaşmaya başlaması diş eti hastalığının belirtilerindendir.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Diş etleri kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede iltihap var demektir. Kanamaların nedeni, diş eti hastalığı sürecinde oluşan birtakım iltihapsal olaylar sonucunda, diş eti dokusunun beslenmesini sağlayan damarlanmanın ve damar yapısının bozulması sonucu damar içinde kalması gereken kan elementlerinin damar dışına çıkabilmesi sonucu gerçekleşir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık, sadece diş etinde ise, alt taraftaki kemiğe ilerlememişse iyi bir bakım ve ağız hijyeni ile sorun çözülür. Eğer diş etinin altındaki dokulara ulaşmışsa, bir diş hekimi vasıtasıyla bu bölgelerin temizlenmesi, hastalıklı olan dokuların sağlıklı hale getirilmesi gerekir.

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mıdır?

Uygun aletler ile doğru biçimde yapıldığında diş taşı temizliği dişler için zararlı bir uygulama değildir. Diş taşı temizliği sırasında sadece dişlerinizin yüzeyinde birikmiş olan diş taşları, plaklar ve renkleşmeler temizlendiği için dişlerinizden herhangi bir kayıp olmaz.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıkları, ağız içindeki bakteriler aracılığı ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır. Ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak gelişen diş çürükleri ve diş eti hastalıkları tabloyu ağırlaştırmaktadır.

Sigara Kullanımı Diş Eti Hastalığını Etkiler Mi?

Sigara kullanımının diş eti hastalığının şiddetini arttırdığı ve tedaviye karşı doku cevabını azalttığı bilinmektedir. Sigaranın kemik kaybını hızlandırdığı pek çok araştırma ile saptanmıştır.

Diş Eti Hastalığı Genel Sağlığı Etkiler Mi?

Diş eti hastalığına neden olan mikroorganizmalar ve ürettikleri zararlı maddeler, kalp hastalıkları, diyabet, solunum yolu ve akciğer hastalıkları ve düşük ağırlıklı doğum veya erken doğum riski gibi bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Genel Sağlık Durumu veya Kullanılan İlaçlar Diş Eti Hastalığını Etkiler Mi?

Diyabet, bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar, hormonal değişiklikler gibi sağlık durumları ve kullanılan bazı ilaçlar diş eti hastalığını etkileyebilmektedir.

Diş Eti Hastalığı Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Diş eti hastalıkları tedavi edilmediği sürece ilerler ve hastalığın son aşamasında dişlerde sallanmalar ve diş kayıpları görülebilir.

Diş Etleri Neden Çekilir?

Diş etleri genel olarak iki ana nedenle çekilebilir. Bunlardan ilki, sahip olunan diş eti hastalığının tedavi edilmeyip ilerlemesi sonucu oluşan çekilmelerdir. Diğer neden ise, daha çok ağız bakımına çok dikkat eden bireylerde yanlış/aşırı/sert fırçalama sonucu oluşabilir. Böyle hastalarda diş eti çekilmesine çoğunlukla, dişlerde aşınma ve hassasiyet tipinde durumlar eşlik edebilmektedir. Diş eti çekilmelerinin tedavisinde gerekliyse cerrahiye geçilir ve yumuşak doku greftleri uygulanabilir.

Periodontal Tedavi (Dişeti Tedavisi) Ağrılı Mıdır?

İşlemler sırasında lokal anestezi yapıldığı için herhangi bir ağrı duyulmaz. Bazı işlemler sonucunda geçici olarak sızlamalar olabilir. Bu sızlamaların sebebi ise diş eti çekilmelerine bağlı olarak meydana çıkan kök yüzeylerindeki diş taşlarının kaldırılmasıdır.

Diş Taşı Temizliğini Ne Sıklıkta Yaptırmak Gerekir?

Yılda en az 2 kez, her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine gitmekte yarar vardır. Bu kontroller esnasında gerekli görülürse diş taşı temizliği yapılabilir.

Periodontal Hastalıklar Tedavi Sonrasında Tekrarlar Mı?

Periodontal tedavi sırasında ve sonrasında ağız bakımının iyi olması çok önemlidir. Eğer ağız hijyenine dikkat edilmezse, periodontal hastalık tekrarlar.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır