Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

Subgingival  Küretaj (Derin temizlik – Diş etinin içinin temizlenmesi) 

Cep derinliği 4-6 mm ye yaklaştığında, hastalar dişlerinin aralarında boşluklar oluşmaya başladığını, papil (üçgen diş eti)  dediğimiz kısımların düzleşip, aşağıya doğru çekilmeye başladığını hissederler. Bu durumda subgingival küretaj yapılır. Eriyen kemik yerine gelmez ancak kemik erimesi durdurulur. 

Flep operasyonu 

6 mm  ve üzeri kemik erimeleri cerrahi yöntemler ile tedavi edilir. Flep cerrahisi lokal anestezi altında yapılır. Diş eti; diş ve kemik yüzeyinden hafifçe aralanır ve esnetilir. Diş etinin aralarındaki bütün diş taşı, bozulmuş diş eti dokuları ve yiyecek artıkları boşluktan uzaklaştırılır. Temiz kemik, diş eti ve diş yüzeyi elde edildikten sonra dokular kapatılır. 

Kemik erimesinin şekline göre periodontal flep cerrahisinin yönü belirlenir. Kemiğin tamir edilebildiği durumlarda rekonstrüktif (rejeneratif)  diş eti tedavileri, tamir edilemediği durumlarda ise rezektif diş eti tedavileri uygulanır. 

Rezektif ve Rejeneratif Kemik Cerrahisi Nedir?

Diş eti hastalığının ilerlediği durumlarda periodontal flep cerrahisi sırasında dişlerin çevresindeki kemiğin şekillendirilmesi veya uygun görülen durumlarda kemiğin çeşitli biomateryallerle desteklenmesi işlemidir.

Rejeneratif işlemler periodontal hastalık nedeniyle yıkıma uğramış destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılıp yeniden yapılması amacıyla yapılmaktadır. Uygun olan durumlarda hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılıp, kemik grefti+kollajen membran ve/veya doku uyarıcı proteinler kullanılıp yeni destek yapıların oluşturulması sağlanır.

Kemik erimesi horizontal ise yapılacak tek şey açıp temizlemek ve kapatmaktır. Bu sayede kemik erimesini tamamen durdurulur. Ancak horizontal erimelerde, kemik eski haline geri getirilmez. Kemiğin boyu uzatılmaz ve tekrar eski orjinal formuna geri getirilmez. 

Vertikal erimelerde (kemik çukur şeklinde ve oyularak eridiyse)  bölgeler bio materyaller ile kapatılır ve kemik eski haline getirilir. 

Kemik erimesinde erken teşhis çok önemlidir. Kemik erimesi ne kadar az ise o kadar kolay tedavi edilir. Kemik erimesi ve diş eti çekilmesinin beraber seyrettiği durumlarda, bölgenin tedavisi daha zor hale gelir. 6 aylık diş hekimi kontrolü tam da bu gibi nedenlerle çok önemlidir. Çünkü her kemik erimesinde, diş eti çekilmez ve erime sadece röntgenlerde kendini belli edebilir. 

Kemik erimesi yok ve sadece diş eti şişmiş ise gingivitisten (diş eti iltihabı) dolayıdır. Eğer kemik erimesi başladıysa, kemik erimesiyle seyreden diş eti hastalığı olan periodontitisten söz edilir. Diş etinin saf iltihabı gingivitistir. Kemik erimesi ile seyreden bir sonraki aşama ise periodontitistir. 

Kemik erimelerinde, iç kısım temizlendiğinde diş eti dişin üzerine orjinal hali ile yapışır ve eski sağlıklı haline geri döner. Bu sayede kemik erimesi durur ve ilerlemez. 

Diş Eti Hastalığı Neden Olur?

“Diş Eti Hastalıklarının Başlangıcı, Diş Taşıdır. “

Ağızda diş taşı yoksa, diş eti hastalığı olmaz. Ancak diş eti hastalığının nasıl ilerleyeceği, çevresel faktörlere bağlıdır. 2 kişide aynı derecede diş taşı olması, hastalığın aynı derecede olacağı anlamına gelmez. 

Hastaya bağlı olan çevresel faktörler arasında “genetik” , en az etkileyen kısımda yer alır. Sigara kullanımı, hastaya bağlı çevresel faktörler arasında en etkileyici olandır. Sigara kullanan bireylerde, sigara hastalığı maskelediğinden diş eti kanaması çok az görülür. Hastalık maskelendiğinden, sigara kullanan hastalar durumu başlangıç düzeyinde fark etmezler. 

Çeşitli sistemik hastalıklar diş eti hastalıklarının oluşmasına yardımcı olur, zemin hazırlar veya ya da çabuk ilerlemesine sebep olur. Diyabet, bu hastalıkların en başında gelenlerindendir. 

Tedavilerde istenilen yanıtı alabilmemiz için hastanın çevresel faktörlerinin de düzenlenmiş olması gerekmektedir. Çok iyi operasyon da yapılsa, hasta sigara içmeye devam ederse ve kontrol altında olmayan diyabet mevcut ise tedavinin başarısı garanti edilemez. Bu nedenle iyileşme periyodu açısından, hasta kooperasyonu ve çevresel faktörler oldukça önemlidir. 

Frenektomi

Frenulum adı verilen kas bağlantısının normalde olması gereken yere göre dişe daha yakın konumlandığı durumda uygulanan, diş etinin lokal olarak uyuşturularak kas bağlantısının cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemidir.

Gingivoplasti

Bu operasyonla fazla oranda görünen diş eti ya da asimetrik olan diş eti seviyesi düzeltilmektedir. Hastalara lokal anestezi uygulandığından, acı hissetmeden gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Gerektiği takdirde uygulanan full porselen laminat ya da metal desteksiz olan zirkonyum porselenler daha estetik bir görünüm elde edilmesini sağlarlar. 

Gingivektomi

Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş etinin çıkarılması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

Kron boyu uzatma

Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün diş eti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.

Botoks uygulaması 

Diş etlerinde olan sorunların cerrahi yollarla giderilememesi halinde, botoks uygulanarak diş eti sorunları giderilebilir. Cerrahi müdahale dışında botoks uygulaması da son yıllarda gummy smile tedavi seçenekleri arasına girmiştir. Gummy Smile; gülümseme esnasında diş etlerinin normalde estetik olarak kabul edilen miktardan daha fazla görüldüğü durumdur.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır