Çene Kırıkları

Çene Kırıkları Nasıl Oluşur?

Çene kırıkları; trafik kazası, düşme ya da iş kazası gibi ağır darbe sonucunda oluşan kırıklardır.

Çene Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Çene kırığı belirtileri arasında;

 • Çenede şişkinlik,
 • Dişlerde sallanma,
 • Yemek yemekte zorluk,
 • Ağız içinde kanama,
 • Ciltte şişkinlik ve morarma,
 • Ağzı rahatlıkla kapatamama gibi belirtiler vardır.

Çene Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Çene kırığının tedavisi mümkündür ve bu nedenle hiç zaman kaybedilmeden çene cerrahına başvurulmalıdır. İlk yardım yapıldığı sırada,  çenenin kesinlikle hareket ettirilmemesi gerekir.

Hastanın kırık öncesi durumuna dönebilmesi için;

 • Kırılan parçalar hizalanmalı
 • Kırılan parçalar eski yerine getirilmeli,
 • Kırılan parçaların kaynaşması için vida, tel, protez veya özel plaklar (splint) kullanılarak doğru konumda sabitlenmelidir.

Çene Kırığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çene kırığı tedavisi yaklaşık 4 hafta sürmektedir. İyileşme süreci ise kırığın büyüklüğüne, uygulanan tedaviye ve  meydana getirdiği hasara göre değişkenlik gösterse de genellikle 6-8 hafta içinde iyileşir.

Çene Kırığı Tedavi̇si̇nden Sonraki̇ Süreç Nasıldır?

Sürecin doğru ilerlemesi için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi çok önemlidir.

İlaç Kullanımı

Antibiyotik ve ağrı kesici türevi ilaçlar, çene cerrahının önerdiği şekilde ve düzenli olarak kullanılmalıdır.

Diyet

İyileşme döneminde hastanın çiğneme yapmaması gerekir. Bu süreçte genellikle sıvı ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Aksi taktirde vida ve plaklarda gevşeme olacaktır.

Evde Bakım

– Ağız Hijyeni

İyileşme sürecinde ağız bakımı büyük önem taşır. Uygulanan tellerin etrafı zedelenmemesine özen gösterilerek, yumuşak fırça ile temizlenir ve gargara kullanılır.

– Şişlik

Şişliği azaltmak için, cerrahi operasyon sonrasındaki ilk 24 saatte, buz torbası 10 dakika tutulup, 10 dakika çekilir. İlk 4 ve 7 gün arası şişlik inmeye başlar ancak şişlikte artma oluyorsa bu durum enfeksiyon habercisi olabilir.

– Kesi Yerinin Bakımı

İnsizyonun (kesi yerinin) bakımı hem enfeksiyon kontrolü hem de iz kalmaması için oldukça önemlidir. Ağız içinde olan dikişlerden dolayı, ağız içinin hafifçe fırçalanması, antiseptik ağız gargaralarının kullanılması gerekir. Ağız dışındaki dikişler alınana kadar, konan bandaj çıkarılmamalıdır. Dikişler alındıktan sonra kesinin olduğu bölge sabunlu su ile (veya peroksitle) temizlenmeli ve topikal antibiyotik uygulanmalıdır.
Ameliyat sonrasındaki 6 ay boyunca iz kalmaması için, güneşten uzak durmak ve güneş koruyucu kullanmak gerekir.

– Aktivite

Ameliyat esnasında yapılan genel anesteziden dolayı ilk 24 saat dikkat gerektirecek işlerden uzak durulmalıdır. Tedavi bitimine kadar alkol kullanılmamalıdır.

Teller ve Braketler

Tedavide çok önemli yeri olan teller, zamanla gevşeyebilir. Aşırı gevşeme durumunda çene cerrahının müdahalesi gerekir. Bazen teller yanağı ve diş etlerini rahatsız edebilir. Bu durumda, çene hekiminin verdiği mum, teller üzerine uygulanmalıdır.

Tellerin kırılması ya da yerinden çıkması çok karşılaşılan bir durum değildir ancak kırıldığında ya da yerinden çıktığında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Tellerin hekim kontrolü dışında kesilip çıkarılması; enfeksiyona ve hatalı kemik kaynamasına sebep olur.

Acil Durumlar

Hastada husma durumu ile karşılaşıldığında endişelenilmemelidir. Tedavi sürecinde sadece sıvı gıda ile beslenildiği için panik yapmaya gerek yoktur. Kusma hissi geldiğinde aşağıya doğru eğilip sıvının çıkması sağlanmalıdır. Çok zorlanılırsa teller kesilebilir ama en kısa sürede doktorla bağlantıya geçilmelidir. Nefes alıp vermede güçlük, yüksek ateş, sürekli mide bulantısı gibi durumlarda çene cerrahına haber verilmelidir.

Takip

Olası komplikasyonlara karşı, çene cerrahının hastayı düzenli olarak kontrol etmesi, hastanın da takip randevularını aksatmaması gerekir.

Çene Kırığı Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Çene kırığı tedavi ve ameliyat fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Tedavi fiyatları özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.

Ağız ve diş tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli hekimlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır