Diş Eti Gülümsemesi

Gummy Smile – Diş Eti Gülümsemesi Nedir?

Gummy smile; kişinin gülümsediği zaman diş etlerinin çok görünmesine denir. Gummy smile, derin diş eti gülümsemesi olarak da tarif edilebilir.  Rahmetli sanatçımız Kemal Sunal diş eti gülümsemesine en uygun örnektir. Malesef herkeste usta sanatçımızda durduğu kadar sempatik durmamaktadır.

Gummy Smile Neden Olur?

Gummy smile oluşumunun çeşitli sebepleri vardır.
 1. İskeletsel olarak üst çene kemiği çok yüksek ve geniş olan hastalarda,
 2. Diş eti dokusunun aşırı büyüdüğü durumlarda,
 3. Gülümserken dudağın içe doğru kıvrılmasında,
 4. Hiperaktif dudak kası (dudak kasının aktif olması) oluşumu gibi durumlarda derin diş eti görünümü oluşur.
Bazen sadece diş etlerine ufak seviyelemeler yapılarak düzeltilebilirken bazen de kemiğe de müdahale edilerek diş etlerinin birbirine uyumlu, görünürlüğünü azaltarak daha ahenkli bir gülüşe sahip olunması mümkün.

Gummy Smile Tedavisi Nasıl Olur?

Estetik diş hekimliği yıllar içinde gelişmiştir ve bununla birlikte gummy smile için çeşitli tedavi yöntemleri ortaya çıkmıştır. Ancak gummy smile tedavisi, oluşum nedenlerine göre değişiklik göstermektedir. Gummy smile tedavisini belirlemek için, öncelikle neden oluştuğuna bakmak gerekir. Derin diş eti görünümü tedavilerinde, hafif olgularda bazen sadece diş etlerine ufak seviyelemeler yapılarak düzeltilebilirken, bazen de kemiğe de müdahale edilerek düzeltme işlemi yapılabilir. Yapılan tedavi sonucu,  diş etlerinin birbirine uyumlu, görünürlüğünü azaltarak daha ahenkli bir gülüşe sahip olunur. Hafif olgularda sadece diş eti seviyesi ile sonuç alınabilirken şiddetli olgularda botoks ve cerrahi işleme gerek duyulur. Gummy smile tedavisi için, lazerle diş eti şekillendirme yöntemleri kullanıldığı gibi, diş eti görünümünün şiddetine göre cerrahi işlemlerde yapılabilir. Derin diş eti görünümünde uygulanan tedaviler;

SRP Tedavisi

Diş eti dokusu iltihap kaynaklı büyüyorsa, diş hekiminiz size ölçeklendirme ve kök planlama tedavisi uygular. İltihap tedavi edildiğinde, diş etinin lazerle şekillendirmeye uygun olup olmadığına bakılır ve lazer işlemine öyle karar verilir.

Lazer Tedavisi

Lazerle diş eti şekillendirme işlemi, diş eti çizgisini yükseğe çıkartmak için yapılır. Bu işlemde lazer kullanılarak diş eti şeritler halinde yükseğe çıkartılır ve lazer sayesinde kanama minimuma inerken, iyileşme süresi maksimuma çıkartılır.

Botoks Yöntemi

Eğer gülüşünüzü etkileyen faktör, üst dudak kasının aktifliği ise, tedavi için enjeksiyon yöntemi kullanılır. Botoks, dudağı yukarı çeken kaslara uygulanır ve uygulanan enjeksiyon ile  kasların fonksiyonu azaltılır. Uygulanan botoks işlemi ile dudak, diş etini maskeler.

Dudak Konumlandırma Operasyonu (Reverse Vestibuloplasty – Labial Reposition Flap

Reverse vestibuloplasty işleminde bölgesel olarak, dudak ve diş eti arasındaki alan daraltılır. Bu işlemle dudak daha az hareket eder ve istenmeyen görünüm azaltılır. Diş eti gülümsemesi

Gummy Smile Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Gummy smile tedavileri, büyük cerrahi işlemler değildir.

Gummy Smile ve Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı uygulamalarının içinde geçen, pembe estetik uygulamaları gummy smile tedavisi için kullanılır.

Kuron Boyu Uzatma İşlemi

Diş eti görünürlüğünün azaltılmasına, kuron boyu uzatma işlemi denir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.
  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?
  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır