Diş Eti Gülümsemesi

Gummy Smile – Diş Eti Gülümsemesi Nedir?

Gummy smile; kişinin gülümsediği zaman diş etlerinin çok görünmesine denir. Gummy smile, derin diş eti gülümsemesi olarak da tarif edilebilir.  Rahmetli sanatçımız Kemal Sunal diş eti gülümsemesine en uygun örnektir. Malesef herkeste usta sanatçımızda durduğu kadar sempatik durmamaktadır.

Gummy Smile Neden Olur? / Gummy Smile (Diş Eti Gülümsemesi) Nedenleri Nedir?

Gummy smile oluşumunun çeşitli sebepleri vardır.

 1. İskeletsel olarak üst çene kemiği çok yüksek ve geniş olan hastalarda,
 2. Diş eti dokusunun aşırı büyüdüğü durumlarda,
 3. Gülümserken dudağın içe doğru kıvrılmasında,
 4. Hiperaktif dudak kası (dudak kasının aktif olması) oluşumu gibi durumlarda derin diş eti görünümü oluşur.

Gummy Smile (Diş Eti Gülümsemesi) Tedavisi Nasıl Olur?

Estetik diş hekimliği yıllar içinde gelişmiştir ve bununla birlikte gummy smile için çeşitli tedavi yöntemleri ortaya çıkmıştır. Ancak gummy smile tedavisi, oluşum nedenlerine göre değişiklik göstermektedir. Gummy smile, farklı tedavi şekilleri ile düzeltilebilir.  Gummy smile tedavisini belirlemek için, öncelikle neden oluştuğuna bakmak gerekir. Derin diş eti görünümü tedavilerinde, hafif olgularda bazen sadece diş etlerine ufak seviyelemeler yapılarak düzeltilebilirken, bazen de kemiğe de müdahale edilerek düzeltme işlemi yapılabilir. Yapılan tedavi sonucu,  diş etlerinin birbirine uyumlu, görünürlüğünü azaltarak daha ahenkli bir gülüşe sahip olunur. Hafif olgularda sadece diş eti seviyesi ile sonuç alınabilirken şiddetli olgularda botoks ve cerrahi işleme gerek duyulur. Gummy smile tedavisi için, lazerle diş eti şekillendirme yöntemleri kullanıldığı gibi, diş eti görünümünün şiddetine göre cerrahi işlemlerde yapılabilir.  Derin diş eti görünümünde uygulanan tedaviler;

 • SRP Tedavisi

Diş eti dokusu iltihap kaynaklı büyüyorsa, diş hekiminiz size ölçeklendirme ve kök planlama tedavisi uygular. İltihap tedavi edildiğinde, diş etinin lazerle şekillendirmeye uygun olup olmadığına bakılır ve lazer işlemine öyle karar verilir.

 • Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi ile çene kemiğine cerrahi işlem uygulayarak, üst çenenin yukarı gömülmesi ile diş etlerinin görünümü azaltılması işlemi olabilir. Ancak pembe estetik (gummy smile) için bu uygulamaları ilk seçenek olarak tercih etmemekteyiz. 

 • Lazer Tedavisi

Dişlerin görünürlüğü artırılarak, diş eti görünürlüğünün azaltılması işlemi de tedavi seçenekleri arasındadır.  Lazerle diş eti şekillendirme işlemi, diş eti çizgisini yükseğe çıkartmak için yapılır. Bu işlemde lazer kullanılarak diş eti şeritler halinde yükseğe çıkarılır ve lazer sayesinde kanama minimuma inerken, iyileşme süresi maksimuma çıkarılır. Bu şekilde dişleri küçük olan hastaların dişlerinin görünürlüğü artar ve böylece pembe dişetinin görünürlüğü azalır. 

 • Botoks Yöntemi

Eğer gülüşünüzü etkileyen faktör, üst dudak kasının aktifliği ise, tedavi için enjeksiyon yöntemi kullanılır. Çok basit ve kolay bir yöntemdir.  Botoks, dudağı yukarı çeken kaslara uygulanır ve uygulanan enjeksiyon ile  kasların fonksiyonu azaltılır. Uygulanan botoks işlemi ile dudak, diş etini maskeler. Botox uygulamasında hastanın 4-6 ay içerisinde gülme sırasında dudağının çok fazla yukarı doğru hareket etmesi engellenebilir. Ancak kalıcı değildir. 4-6 ay içerisinde tekrarlanması gerekir.

 • Dudak Konumlandırma Operasyonu (Reverse Vestibuloplasty – Labial Reposition Flap

Reverse vestibuloplasty veya gummy smile cerrahisi ile doku çıkartılarak da gummy smile tedavisi yapılır. Gummy smile cerrahisi işleminde bölgesel olarak, dudak ve diş eti arasındaki alan daraltılır. Doku çıkarılması işlemi ile dudağın yukarı doğru hareketi engellenir.  Bu işlemle dudak daha az hareket eder ve istenmeyen görünüm azaltılır. Bu şekilde gülümseme sırasında diş eti görünümü de en aza inmiş olur.

Diş eti gülümsemesi

 

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği, dişlerin etrafındaki diş eti dokusunun çıkarılması ile dişlerin görünürlüğünün veya dişler arası asimetrinin kaldırılması işlemidir. Diş eti estetiği lokal anestezi altında yapılır ve hastanın durumuna göre sadece diş etlerinin kaldırılması bu işlem için yeterli olmayabilir. Bazı hastalarda diş eti altındaki kemik dokusunun da şekillendirilmesi gerekir. Diş eti altındaki kemik şekillendirilmezse diş etleri tekrardan eski yerine gelebilir. Bu nedenle hastanın durumuna göre hem diş eti hem de alttaki kemik dokusunun şekillendirilmesi işlemin kalıcılığı açısından çok önemlidir.

Gummy Smile ve Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı uygulamalarının içinde geçen, pembe estetik uygulamaları gummy smile tedavisi için kullanılır.

 

 

GUMMY SMILE TEDAVİSİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Gummy Smile Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Gummy smile tedavileri, büyük cerrahi işlemler değildir. Bu nedenle seçilen tedavi şekli ile değişmekle birlikte ağrı minimum seviyede hissedilmektedir.

Kuron Boyu Uzatma İşlemi Nedir?

Diş eti görünürlüğünün azaltılmasına, kuron boyu uzatma işlemi denir. 

Gummy Smile Tedavisinde Uygulanan Botox Zararlı mıdır? 

Gummy smile tedavisinde kullanılan botox zararlı değildir. Buradaki en önemli yan etki, işlemin kalıcı olmamasıdır. Botoksun etkisinin azaldığı, yaklaşık 6 aylık süreç sonrasında bu işlemin tekrar uygulanması gerekmesi en büyük dezavantajıdır. 

Gummy Smile Botox (Diş Eti Gülümsemesi) Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Gummy smile botox işlem süresi birkaç dakikayı geçmemektedir. İşlem çok ince iğneler kullanılarak yapılır ve hastaya hiçbir zararı yoktur.

Gummy Smile Botox Tedavisi Kalıcı mıdır? Etkisi Ne Kadar Sürer? 

Gummy smile botox tedavisinin etkisi 2 hafta sonrasında kendini göstermeye başlar ve kalıcı etkisi ortalama 4-6 ay arası değişmektedir. 

Gummy Smile Botox Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gummy smile botox uygulanan hastaların ilk 24 saat içerisinde bu bölgeleri ovuşturmaları, aşırı  alkol almaları ve akrobatik egzersizler yapmaları önerilmemektedir. 

Gummy Smile Botox Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Gummy smile botox  sonrası herhangi bir iyileşme süreci yoktur çünkü bu işlem ağrısızdır. 

Gummy Smile Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Gummy smile tedavisi estetik bir işlemdir. Estetik kaygısı olan tüm hastalara uygulanabilir.

Gummy Smile Fiyatları (Diş Eti Estetiği) Ne Kadardır?

Diş eti estetiği fiyatları hastadan hastaya ve uygulanacak tedaviye göre farklılık göstermektedir. Gummy smile fiyatları için randevu formumuzu doldurabilir veya uzman hekimlerimizden pembe estetik fiyat ve tedavileri ile ilgili bilgi almak için muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır