çocuk diş hekimliği - pedodonti

Çocuklarda Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Süt dişlerinin bakımı ve gerekli hallerde tedavisi, çocuğun sağlığı açısından kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Lazer Diş Beyazlatma ile 1 saatte Bembeyaz Dişler

Dişlerimiz; beslenme, konuşma gibi hayati fonksiyonların gerçekleştirilmesini sağladığı gibi sosyal yaşantımız içinde bizi yansıtan en önemli aynamızdır.

Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli) Nedir?

görünmeyen diş teli

Lingual ortodonti ya da günlük dildeki kullanımıyla “görünmeyen diş teli” tedavisi, dişlerdeki çapraşıklığın giderilmesi amacıyla kullanılan ortodontik aygıtların (teller, braketler vd.) dişlerin ön yüzüne değil, dil tarafından yani dişlerin iç yüzüne takılarak uygulanmasıdır.

Ortodonti tedavilerinde özellikle yetişkinler için başlıca kaygı, tedavi boyunca takılan tellerin estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye neden olmasıdır. Pek çok hasta, ihtiyacı olmasına rağmen sadece bu kaygıyla diş teli uygulamasından kaçınmaktadır.

Metal braketler yerine seramik braketlerin kullanılması ve şeffaf plaklar gibi, ortodontik tedavilerde ortaya çıkan estetik kaygıları azaltan yöntemlerle beraber, lingual ortodonti hem estetik kaygıları ortadan kaldıran hem de geniş uygulama alanıyla bu yönden çok avantajlı bir tedavidir.

Lingual Ortodonti Nasıl Yapılır?

Lingual ortodonti tedavisi, amaç ve süre bakımından geleneksel ortodontiyle benzerlik gösterir. Ancak uygulama şekli ve diş tellerinin/braketlerin dışarıdan görünmeyecek şekilde, dişlerin iç yüzüne takılması sayesinde hastalarımız için önemli bir avantaj sağlar.

Hastanın ölçüleri alındıktan sonra, laboratuar ortamında braketler ve teller işleme hazır hale getirilir. Bu aşamada lingual tedavi için hayati öneme sahiptir. Zira her bir aygıt kişinin ölçüsüne göre, kişiye özel hazırlanmaktadır. Bu nedenle, lingual tedavi yaptırırken laboratuarın doğru seçilmiş olması önemlidir. Sonrasında lingual aygıtlar klinik ortamında ağız içine yerleştirilir ve ayarlamalar yapılır.

Lingual Ortodonti Tedavisini Her Diş Hekimi Yapabilir Mi?

Lingual ortodonti tedavisini yapacak olan uzman ortodontist diş hekimi, aynı zamanda lingual ortodonti alanında da uzmanlaşmış olmalıdır. Lingual ortodonti alanında teknik olarak kendini geliştirmiş ve deneyimli bir hekim olması önemlidir.

Lingual Braketler Konuşmayı ve Beslenmeyi Etkiler Mi?

Günümüzde ulaştığımız ileri teknoloji sayesinde, lingual ortodontide kullanılan apareyler yani dişlerin iç yüzeyine takılan lingual braketler ve teller epeyce küçülmüştür. Aynı zamanda kullanılan yapıştırıcılar da eskiye oranla çok gelişmiştir. Geleneksel ortodontiye nazaran 1-2 hafta daha uzun süren alışma evresinden sonra, hastalarımızın konuşma ve beslenmede önemli bir sorun yaşamasını beklemeyiz.

Beslenme Alışkanlıklarımız Ağız ve Diş Sağlığımızı Etkiliyor

beslenme alışkanlıkları ve diş sağlığı

Genel sağlığımızı korumak için dengeli ve doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Aynı durum ağız ve diş sağlığı için de geçerli. Beslenme alışkanlıkları doğru olan kişilerin ağız, diş ve kemik sağlıkları, sağlıksız beslenenlere göre çok daha iyi.

Farklı besin gruplarını içeren, zamanlaması ve içeriği doğru ayarlanmış bir beslenme düzeni, hem kemiklerimizin ve dişlerimizin direncini arttırır hem de gerektiği zaman iyileşmeyi kolaylaştırır. Ağız ve diş sağlığını korumak için günlük beslenmede dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Devamını Oku…

Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi

çocuk diş hekimliği - pedodonti

Çocuklarda diş sağlığı zaman zaman göz ardı edilen, oysa en az yetişkin diş sağlığı kadar önemli bir konudur. Süt dişlerinin geçici olması bu yanlış algının temel sebebidir. Süt dişlerinin bakımı ve gerekli hallerde tedavisi, çocuğun sağlığı açısından kesinlikle ihmal edilmemelidir. Devamını Oku…

Herşey Bir Gülüşle Başlar

Gülüşünüz En değerli Aksesuarınızdır.

Araştırmalar gösteriyor ki aşk ilk görüşte değil ilk gülüşte başlıyor” diyen Ortodontist Sezen Yalçın’a göre aşkın başrol oyuncusu; sıcacık ve güzel bir gülümseme… ABD’de bin kişiyle yapılan bir araştırmaya değinen Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, iki kişi karşılaştığında ilk olarak birbirlerinin gülüşünden etkilendiğini söylüyor.

“İlk görüşte aşk değil ilk gülüşte aşk kavramının doğruluğunu araştırmalar da ispatlıyor” şeklinde konuşan Dr. Yalçın, araştırmaya göre karşılaşma sırasında insanların, ikinci sırada gözlere, üçüncü sırada ise ağız kokusuna dikkat ettiğini söylüyor. Devamını Oku…

Lazer Diş Beyazlatma ile 1 saatte Bembeyaz Dişler

Dişlerimiz; beslenme, konuşma gibi hayati fonksiyonların gerçekleştirilmesini sağladığı gibi sosyal yaşantımız içinde bizi yansıtan en önemli aynamızdır. Fizyolojik renk koyuluğu, yaşlılık, yapılmış olan kanal tedavileri, yediğimiz ve içtiğimiz şeyler; özellikle kahve, çay, sigara, kola; erken yaşlarda kullanılan antibiyotikler dişlerimizde istemediğimiz renkleşmelere yol açabilmektedir. Diş hekiminiz tarafından yapılacak olan diş temizliği sonrasında Lazer bleaching-diş beyazlatma yöntemi ile Bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz,

Yetişkin herkese uygulanabilen Lazer diş beyazlatma işlemi, mutlaka Diş hekimi kontrolünde yapılmalıdır. Lazer Diş Beyazlatma işleminin dişlere hiçbir zararı yoktur. Dişe zarar vermediğine dair çok sayıda araştırma mevcuttur. Akılda bulundurulması gereken en önemli nokta; piyasada, kontrolü bulunmayan dişlere zararlı maddeler içeren ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir. Kontrolsüz kullanılan diş beyazlatma ürünlerinin dişte yapısal bozukluklara sebep olabilmektedir. Bazı beyazlatma ürünleri ise tamamıyla aşındırıcı içerir. Bunlar daha çok macunların içinde bulunur. Aslında dişin üzerindeki birikintilere yönelik ürünlerdir. Uzun süreli kullanımlarda dişte aşınmalar yapabilirler.

Hayatınızın en özel günü için

Düğün Listenize “KUSURSUZ BİR GÜLÜŞ” Ekleyin..

Düğününüzden 1 yıl , 6 ay ,1 ay ve 1 hafta önce hangi tedavileri öneriyoruz?

Dentram Gülüş Tasarım Ekibi size hangi diş formunu tasarlayacak?

Düğünden hemen önce Dental Spa randevunuzda en güzel fotograflara sizi nasıl hazırlıyoruz?

Bizi Arayın , danışın, düğününüz yaklaşırken gülüşünüzü mükemmel hale getirelim..

Düğün Listenize Kusursuz bir gülüş ekleyin.

Düğün Listenize “KUSURSUZ BİR GÜLÜŞ” Ekleyin..
Düğününüzden 1 yıl , 6 ay ,1 ay ve 1 hafta önce hangi tedavileri öneriyoruz?
Dentram Gülüş Tasarım Ekibi size hangi diş formunu tasarlayacak?
Düğünden hemen önce Dental Spa randevunuzda en güzel fotograflara sizi nasıl hazırlıyoruz?
Bizi Arayın , danışın, düğününüz yaklaşırken gülüşünüzü mükemmel hale getirelim..