Zigoma İmplantı

Elmacık Kemiği (Zygoma – Zigoma ) İmplantı Nedir?

Zygoma implant, elmacık kemiği implantı olarak adlandığımız tedavi şeklidir.  Bu teknik üst çene kemiğinde implant yapılamayacak kadar erime olan hastalarımıza önerdiğimiz bir tekniktir. Bir de  tümör cerrahisinden sonra meydana gelen ileri derecede  dişsiz maksillaya sahip hastalarda cerrahi ve protetik rehabilitasyon oldukça güç olabilmektedir. Bu iyileştirmenin amacı sadece kabul edilebilir bir kozmetik sağlamak değil, aynı zamanda yutma, çiğneme ve ses çıkarma gibi oral fonksiyonların da düzeltilmesidir. İleri derecede erimiş maksillaya sahip hastalarda ve diğer semptomlarda standart implantların yerleştirilmesi için yeterli kemik hacmi bulunmamaktadır. Elmacık kemikleri ise implant uygulaması için yeterli sağlamlıkta ve de kalınlıkta kemiklerdir. 4,5-5 cm uzunluğunda özel yapılmış implantlar kullanılarak elmacık kemiğine yapılan bu teknik ile hastalarımıza sabit protez dişler yapabilmekteyiz.

Zygoma İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zygoma implant yani elmacık kemiği implantı, normal implant uygulamalarına göre daha bilgi ve beceri gerektiren bir tekniktir. Bu teknik; üst çenesini kaza, çene tümörü veya maksillektomi nedeni ile kaybetmiş hastalara, protez yapımı için destek olarak da uygulanır.  Zigoma implant tedavisinde implant elmacık kemiğine yerleştirilir. 

Zigoma (elmacık kemiği) implant tedavisi, çene cerrahımız Prof. Dr. Serhat Yalçın’ın implantoloji ekibi tarafından çoğunlukla genel anestezi altında uygulanmaktadır.

Zygoma İmplant Kimlere Yapılır?

Zygoma (elmacık kemiği) implantı, üst çene  kemiği yeterli olmayan, All on Four tekniği uygulanmayacak düzeyde kemik erimesi olmuş hastalara yapılmaktadır. Elmacık kemiği implantı, sağlıklı her bireye yapılabilir.

Zigoma İmplant Tedavisinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zigoma implant  işlemi hazırlık sürecinde oldukça hassas teşhis ve planlama aşamaları bulunmaktadır. İmplant tedavisinden önce hastanın tomografisinin çekilmesi ve üst çenenin anatomik yapısının incelenmesi gerekmektedir. İmplant uygulamasından önce bir kulak burun boğaz doktorunun da muayenesine gerek vardır. Çünkü implant yapılacak bölge sinüs bölgesine çok yakın olduğundan, hastanın sinüs bölgesinde herhangi bir normalliğin olup olmadığına bakılması gerekmektedir. 

Zigoma İmplantlarında Başarı Oranı Nedir?

Zigoma implantları için; implantın işlevsel protez için yeterli desteği sağlaması, maksiller ve zigomatik seviyede süpürasyon, ağrı ya da diğer olası değişikliklerin olmaması, oldukça yeterli implant başarısı olarak alınır.

Zygoma İmplant Sonrası Neler Yapılmalı?

Elmacık kemiği implantında tıpkı normal implant uygulamasından sonra dikkat edilmesi gereken koşullar aynen uygulanır.

zygoma tedavisiHastaların verilen ilaçları düzenli kullanmaları ve birkaç gün sıcak yememeleri gerekir. Özellikle hastaların geçici protez dönemlerinde hiçbir koşulda sert besinler yememeleri gerekir. Hastalar mutlaka yumuşak diyetle beslenmelidirler. Bunun nedeni diş implantlarına gelen yükün azaltılmasıdır. Hastalar, prosedürler uygulandıktan 3 ay sonra yapılan kalıcı protezlerle birlikte normal besin tüketimine başlayabilirler.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise geçici protezlerde bir kırık oluşması halinde mutlaka diş hekimine gidilmesidir. Zira kırık protezler implant kaybına neden olabilir.

Zygoma İmplant uygulaması; üst çenesinde ileri derece kemik kaybı olanlar için, hızlı ve yüksek başarı oranı sağlayan bir tedavidir.

Zygoma İmplantın Avantajları Nelerdir?

 • En büyük avantajı üst çene kemiği olmadığı için implant yapılamayan hastalara implant yapılabilmesidir. 
 • Kemik erimesi olan  hastalarda uzun ve pahalı olan yeni kemik oluşturma işlemine gerek duyulmaz. 
 • Her hastada olan elmacık kemiklerine implantlar yerleştirilerek hastalara sabit ve hızlı protezler yapılabilir. 
 • Üst çenesinden kaza geçirmiş veya kanser gibi hastalıklar sonunda çenesi çıkarılmış hastalara da güvenle yapılabilmesidir.

Zygoma İmplantın Dezavantajları Nelerdir?

 • Zor bir cerrahiye sahip olması,
 • Göz ve komşu dokularına, fasiyal sinir, infraorbital sinir gibi anatomik yapılara zarar verilme ihtimalinin olması,
 • Operasyon sonrası sinüzit gelişebilmesi, implantın primer stabilizasyonunun başarısız olması durumunda tekrar implant yerleştirilmesinin oldukça zor olması gibi dezavantajları vardır. 

Çene cerrahisi ve implantoloji uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın bu alanda uzun yıllardır başarılı operasyonlara imza atmaktadır. Çene cerrahisi ve implantoloji deki başarısı ile yurt içinde ve dışında bilinen Serhat Yalçın, tedavilerine kurucu ortağı olduğu Dentram Diş Kliniklerinde devam etmektedir. 

Zygoma Elmacık Kemiği İmplant Fiyatları Nedir?

Zigoma implant diş fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Zigoma implant fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Zygoma implant diş fiyatları,  özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, kullanılan implantın markasına, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.  Diş implantı uygulamaları cerrahi ve uzun süreli işlem gerektirir. Dolayısıyla diğer diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. Diş implantı uygulanan hastalarda yapılan bir araştırmada, implant yaptıranlar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için alanında uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır