Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak İnvisalign – Telsiz Diş Tedavisi

Ortodonti tedavisi tercih eden hastaların sayısı her geçen gün artmakta ve bu artma ile birlikte de hastaların estetik gülüş ile ilgili beklentileri yükselmektedir.

Ortodonti tedavisinde; metal diş telleri ile ancak sonuçlandığı zaman güzel bir estetik gülüş elde edilebilmektedir.

Gelişen teknolojiyle birlikte, dişe daha yakın renkte üretilen şeffaf diş telleri ile hastaların estetik ihtiyacı karşılanmaya çalışılmıştır. Fakat beklentilerin daha üst seviyeye çıkması sebebiyle, beklentileri tam olarak karşılanmayan bireyler, şeffaf diş plak kullanımına yönelmişlerdir.

 • Estetik braketler,
 • Seramik diş telleri,
 • Lingual braketler,
 • Şeffaf apareyler günümüzde hastaların estetik beklentilerini karşılamaktadır.

Şeffaf Plak İnvisalign

Şeffaf Plak Nedir?

Ortodonti  bilindiği üzere dişlerdeki çapraşıklık, konum bozukluğu, sıkışma gibi sorunları tedavi eden diş hekimliği branşıdır. Bu tedavileri yaparken, çeşitli ortodontik aygıtlarla dişlerin belli hızda ve yönde hareket etmesi sağlanır. Uzman ortodontist tarafından planlanan bu hareketler, zaman içinde dişlerdeki bozuklukların düzelmesini sağlar.

Diş teli kullanmadan (telsiz ortodonti),  şeffaf diş plakları ile dişlerin istenen konuma gelmesini sağlama yöntemine denir.

Şeffaf Plak (Invisalign) Ne İşe Yarar?

Şeffaf plak tedavisi dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi için kullanılan ortodonti tedavilerinden biridir. Dijital ölçü alınarak, kişiye özel üretilen şeffaf diş düzeltme plakları ile dişlerdeki çapraşıklık ve konum bozukluğu gibi sorunlar çözülür.

Şeffaf Plak Neden ve Hangi Durumlarda Kullanılır?

Şeffaf plaklar çapraşıklık problemlerinde, dişleri ideal pozisyonuna getirmek için kullanılır ve  daha çok çapraşıklık problemini diş teli takmadan çözmek isteyen hastalar tarafından tercih edilir.

Şeffaf Plak – İnvisalign Nasıl Çalışır?

Şeffaf diş plağı tedavisinde dişlere takılan apareyler dişleri, istenen konuma getirmek üzere hareket ettirmeye başlar. Her plak belli bir süre kendi işlevini görüp dişlerde düzelmeyi sağladıktan sonra, bir sonraki plak aşamasına geçilir. Her düzenlemeden sonra yeni bir aligner takılarak ortodontik tedavi devam ettirilir.

İnvisalign Tedavisi Başlamadan Tedavinin Sonucu Belli Olur Mu?

Tedaviye başlamanın ilk aşamasında; hastanın dişlerinin dijital taraması ile fotoğraf ve röntgen kayıtları alındığı için, dijital ortamda sonucu görmek mümkündür.

Şeffaf Plak Tedavisi Avantajları Nelerdir? (Telsiz Ortodonti Tedavisi Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?)

 • Şeffaf aparey tedavisinin, özellikle de yetişkin hastalarımız için en büyük avantajı, , neredeyse görünmez özellikte olmasıdır. 
 • Metal braket, diş teli vb. aygıtlarda duyulan estetik kaygı, şeffaf plaklar ile minimum seviyeye iner 
 • Tellere alışma döneminde yaşanılan minik tahriş ve rahatsızlıkları ortadan kaldırır.
 • Şeffaf diş plaklarının, bakımı ve günlük kullanımı da diş tellerine göre daha pratiktir. 
 • Diş tellerinin aksine, diş ipi ve diş fırçası kullanımında bir problemle karşılaşmazsınız.
 • 3D Simülasyon sayesinde, dişleriniz tedavinin hangi aşamasında ve hangi pozisyonda bunu görebilirsiniz. 
 • Diş teli tedavisinde görülen braketlerin kopma derdi, plaklarda yoktur.

Aynı Gün İnvisalign Taktırabilir Miyim?

Tedaviye başlamanın ilk aşaması olarak; hastanın dişlerinin dijital taraması alınır. Daha sonra fotoğraf kayıtları ve röntgenler de alınır ve Invisalign’ın merkezine gönderilir. Gönderilen diş kayıtları dijital ortama aktarılır ve tedavi planlaması ile süreç başlar. Şeffaf plak kullanılarak yapılan ortodonti tedavisinde; istenen sonucu elde etmek üzere, kişiye özel olarak bilgisayar ortamında tasarlanan apareyler, 3 boyutlu modelleme ile üretilir. Bu nedenle ölçüsü alınan alignerlerinizin, kullanıma hazır olması için laboratuvarda hazırlanması gerekir. 

Şeffaf Plaklar Takılmazsa Ne Olur?

Bu noktada, hastanın tedaviye etkin katılımı önemlidir. İnvisalign tedavisinde, apareyler hasta tarafından kolayca çıkarılabileceği için, düzenli kullanımın aksatılma ihtimali ortaya çıkar ve bu durum tedavinin başarısını engelleyebilir. Plaklarınızı günde en az 18 saat takmanız, tedavinin başarısı için önemlidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diğer tüm ortodontik tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, şeffaf plak tedavisinin süresi de kişiye ve tedavi edilmesi gereken bozukluğun derecesine göre değişir. 

Şeffaf Plak Günde Kaç Saat Takılmalı?

Telsiz diş düzeltme tedavisinde önemli olan hastanın plakları gereken sürede (günde 18 saat) ve düzenli olarak takmasıdır. Bu koşul sağlandığı takdirde, düzenli kontrol sayısı ve toplam tedavi süresi geleneksel diş teli tedavisine göre daha az olabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisine Başlamadan Nelere Dikkat Edilmelidir?

Telsiz diş düzeltme tedavisinde dikkat edilmesi gereken konu, dişlerin ölçüsü alınıp aligner (şeffaf plak)  takılmaya başladıktan sonra dişlere herhangi bir müdahale yapılmayacağı için; çürüklerin temizlenmesi, dolgu, diş taşı temizliği gibi tedavilerin önceden tamamlanmasıdır.

Herkes Şeffaf Plak Takabilir Mi?

Şeffaf plak için yaş sınırı yoktur. Birçok ortodontik sorunun çözümünde kullanılabilmektedir. Aksi durumlarda uzman ortodontist diş hekimi gerekli uyarı ve planlamayı yapacaktır. Telsiz diş düzeltme tedavisinde dikkat edilmesi gereken konu, dişlerin ölçüsü alınıp aligner (plak)  takılmaya başladıktan sonra dişlere herhangi bir müdahale yapılmayacağı için; çürüklerin temizlenmesi, dolgu, diş taşı temizliği gibi tedavilerin önceden tamamlanmasıdır.

Şeffaf Plak Tedavisini Her Diş Hekimi Yapabilir Mi?

Şeffaf plak tedavisi sadece uzman Ortodontist diş hekimi tarafından yapılmalıdır. 

Ölçü alımından aligner üretimine, gülüş tasarımından yüz simetrisine kadar pek çok önemli unsur ve ayrıntı içeren şeffaf plak tedavisi, ortodonti uzmanlığı olmayan diş hekimleri tarafından yapılamaz.

Şeffaf Plak Tedavisine Başlamadan Nelere Dikkat Edilmelidir?

Telsiz diş düzeltme tedavisinde dikkat edilmesi gereken konu, dişlerin ölçüsü alınıp aligner (plak)  takılmaya başladıktan sonra dişlere herhangi bir müdahale yapılmayacağı için; çürüklerin temizlenmesi, dolgu, diş taşı temizliği gibi tedavilerin önceden tamamlanmasıdır.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Şeffaf Plak (İnvisalign) Kimlere Uygulanır?

Dişlerin hareket edebilmesi plaklar tarafından kuvvet uygulandığı için ilk taktığınızda baskı hissedebilirsiniz. Ancak alışma ve baskı hissetme süreniz diğer ortodonti tedavilerinden daha kısa olacaktır. 

İnvisalign Tedavisinde Ağrı Hissedilir Mi?

Dişlerin hareket edebilmesi plaklar tarafından kuvvet uygulandığı için ilk taktığınızda baskı hissedebilirsiniz. Ancak alışma ve baskı hissetme süreniz diğer ortodonti tedavilerinden daha kısa olacaktır. 

Herkes Şeffaf Plak Takabilir Mi?

Şeffaf plak için yaş sınırı yoktur. Birçok ortodontik sorunun çözümünde kullanılabilmektedir. Aksi durumlarda uzman ortodontist diş hekimi gerekli uyarı ve planlamayı yapacaktır. Telsiz diş düzeltme tedavisinde dikkat edilmesi gereken konu, dişlerin ölçüsü alınıp aligner (plak)  takılmaya başladıktan sonra dişlere herhangi bir müdahale yapılmayacağı için; çürüklerin temizlenmesi, dolgu, diş taşı temizliği gibi tedavilerin önceden tamamlanmasıdır.

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Dişlere Uygulanır?

Şeffaf plak tedavisi alt ve üst çeneye de uygulanabilir.

Şeffaf Plak Dişleri Düzeltir Mi?

Dişlerinizin çok çapraşık olması şeffaf plak tedavisinin başarılı olmayacağı anlamına gelmez.  Dişe takılan plaklar dişlerinizi ideal konumuna getirmek de diş teli tedavi yöntemleri kadar başarılıdır.

İnvisalign Aligner Konuşmamı Etkiler Mi?

Hastaları tedirgin eden ve sık karşılaşılan bir soru olsa da, hasta plaklarına 1-2 günde alışır ve şeffaf plaklar konuşmasını etkilemez.

Şeffaf Plak Kullanımı Sırasında Sıvı Tüketilebilir Mi?

Normal ve serin içeceklerde bir sıkıntı olmamakla birlikte, kahve ve çay gibi sıcak içeceklerin tüketiminde plaklar çıkarılmalıdır. 

Şeffaf Plak Nasıl Çıkarılır?

Şeffaf diş plaklarını çıkarmak için her iki azı dişinizin olduğu bölgelerden plaklarınızı tutarak çıkarabilirsiniz.

Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır?

Şeffaf plakları takmak için önce yavaşça ön dişlerinize doğru ittirin ve parmaklarınız ile eşit kuvvet uygulayacak şekilde azı dişlerinize doğru plağınızı yerleşinceye dek bastırın. Plakları dişlerinize yerleştirmek için ısırma yöntemini kullanmayın.

Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir? (Şeffaf Apareylerin Bakımı Nasıl Olmalı?)

Her sabah ve akşam, diş fırçası yardımı ile ılık suda bakımı yapılmalıdır.

Şeffaf Plaklar Sağlığa Zararlı Mıdır?

Şeffaf plaklar modern laboratuvar ortamında üretilir ve üretildiği malzeme sağlığa zararlı olan Bisphenol-A veya fitalat içermez.

Şeffaf Plak Tedavisi Bittikten Sonra Dişlerde Tekrar Bozulma Olur Mu?

Ortodontik tedaviniz bittikten sonra; ister diş teli ister şeffaf plak olsun pekiştirme tedavisi yapılması gerekir.

Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Pekiştirme tedavisinde, dişlerin iç kısmına ince ve görünmeyen bir koruyucu tel takılır. Bu tel dişlerin geldiği, düzgün konumu korumak için gereklidir. Ortodontistinizin yönlendirmelerine uygun hareket ettiğiniz takdirde, telsiz diş düzeltme tedavisinden sonra, bozulma yaşama olasılığınız çok düşüktür.

Şeffaf Plak Fiyatları Nelerdir?

Şeffaf plak fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Diş teli veya şeffaf plak fiyatları için özellikle tedavinin süresine, uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.

Ağız ve diş tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli hekimlere yönelmeniz son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır