Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalıkları Neden Oluşur?

Dişeti (peridontal) hastalıkları, ağız içinde en yaygın rastlanan hastalık gruplarından biri olarak kabul edilmektedir. Hem diş çürüklerinin hem de dişeti hastalıklarının ana nedeni dişlerin üzerinde oluşan dental plaktır. Plak hasta tarafından düzenli olarak uzaklaştırıldığı sürece bu hastalıklara engel olunabilir. Ancak plak diş yüzeyinden uzaklaştırılamazsa, enfeksiyon önce dişetini sonra da komple destek dokuları tutarak dişin kaybına yol açabilir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları, basit bir diş eti iltihabından (gingivitis) çene kemiklerinin eridiği, dişlerin kaybedildiği enfeksiyonlara (periodontitis) kadar geniş bir alanı kapsar. Dişeti hastalığının en önemli belirtilerinden biri, kişi tarafından kolaylıkla fark edilen dişeti kanamasıdır. Diş fırçalarken, sert gıdalar yerken, kimi zaman da kendiliğinden meydana gelir.

Diş eti hastalığının belirtileri

  • Diş fırçalama sırasında kanayan diş etleri
  • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
  • Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen dişetleri
  • Dişler ve dişetleri arasındaki iltihabi akıntı
  • Sallanan ve birbirinden uzaklaşan dişler
  • Süreklilik gösteren ağız kokusu

Bu Kategorideki Diğer İçerikler

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.