Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi

Pedodonti Dentram Kids

Çocuklarda diş sağlığı zaman zaman göz ardı edilen, oysa en az yetişkin diş sağlığı kadar önemli bir konudur. Süt dişlerinin geçici olması bu yanlış algının temel sebebidir. Süt dişlerinin bakımı ve gerekli hallerde tedavisi, çocuğun sağlığı açısından kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Pedodonti (çocuk diş hekimliği) gerek yaptığı uygulama ve tedavilerin kapsamı, gerekse çocuğun yetişkinliğinde ortaya çıkabilecek ağız/diş sorunlarına erkenden çözüm bulabilmesiyle önemli bir branştır.
0-13 yaş arası çocukların diş sağlığıyla ilgilenen Pedodonti, çocuklarda sıklıkla görülebilen süt dişi çürüklerinin tedavisi, parmak/dudak emme gibi olumsuz sonuç doğuran davranışların sona erdirilmesi, çene bozuklukları gibi uygulamaların yanı sıra, çocukların dişlerinin korunması ve ergenlik dönemine sağlıklı biçimde geçmesinde önemli rol oynar.

Süt dişlerinin bakımı

Süt dişlerinin bakım ve tedavisinin önemi ne yazık ki yeterince bilinmiyor. Bebekler 6-12 aylık dönemde sürmeye başlayan süt dişleri, yaklaşık 3 yaşında tamamlanır. Arada geçen 2-2,5 yıllık bu sürede süt dişlerinin sağlıklı kalması, çürük oluşumunun önlenmesine dikkat edilmelidir.
Süt dişleri tamamlandıktan sonra, 6-7 yaşından itibaren daimi dişlerle değişmeye başlar ve bu değişim 12 yaşına kadar devam eder. Yani 2,5 ile 12 yaş arasında çocuğun süt dişlerine ihtiyacı vardır. Süt dişleri çocuğun düzgün beslenmesini sağlar. Konuşma becerisinin sağlıklı gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Bu nedenlerle süt dişlerinin sağlığını korumak büyük önem taşır. Süt dişleri daimi dişlere göre daha kolay çürüyebildiği için, bu konudaki hassasiyet daha yüksek olmalıdır.

Bu amaçla dikkat edilmesi gereken noktaları ve yapılması gereken uygulamaları şöyle özetleyebiliriz:

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı nasıl korunur?

 • Bebeğin süt dişlerinde ve diş etlerinde biriken bakteriler, özellikle yemeklerden sonra çok uzun süre geçmeden, temiz gazlı bez veya yumuşak parmak fırçayla temizlenmelidir.
 • Bebeğin özellikle gece son besininin şekerli gıdalar olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Bebeklerde biberon çürüğü denilen çürüklerden korunmak için gece biberonla beslenme alışkanlığı olmamalı, biberonla beslenen bebeklerde beslenme sonrası dişler temizlenmeli ve su içirilerek çürüme riski azaltılmalıdır.
 • Toplumda oldukça yaygın olan, emziği bala, pekmeze batırmak gibi uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Diş çürüklerinin genellikle başladığı nokta olan “fissür” yani dişin çiğneyici yüzeyinde bulunan çatlaklar, fissür örtücülerle kapatılarak henüz çürük oluşumu başlamadan önlem alınmalıdır. Bu uygulama bir kez yapılmakta olup, 6 ayda bir pedodontist tarafından kontrolü yapılmalıdır.
 • Hem süt hem de daimi dişlere yapılan topikal flor uygulaması ile dişlerin güçlenmesi ve çürümeye karşı daha dayanıklı olmaları sağlanmalıdır.
 • Çocuklar süt dişleri tamamlandıktan sonra, düzenli diş hekimi kontrolüne götürülmelidir.
 • Aynı dönemde düzenli dış fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Unutmayın, bu alışkanlık bir ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak için çocuğunuzun sahip olacağı en önemli avantajdır.
 • Çocukların diş çürükleri çoğu zaman geç fark edilir. Hafif sızlama, ağrı gibi belirtileri yetişkinler gibi kolayca algılayamazlar. Bu nedenle, hem anne-babanın takibi hem de düzenli hekim kontrolü önemlidir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

RANDEVU TALEP FORMU

Prof. Dr. Serhat Yalçın ve uzman hekim kadrosundan ücretsiz muayene randevusu almak için lütfen formu doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır