Çene Cerrahisi Operasyonu Sonrası Tavsiyeler

Çene Cerrahisi Sonrası Neler Yapılmalı?

Çene cerrahisi operasyonlarından sonra dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

 •  Operasyondan sonra ağzınızda bulunan tamponu 30 dakika kadar ısırınız. Bu süre sonunda hala kanamanız varsa, yaklaşık aynı büyüklükteki iri bir pamuğu veya gazlı bezi elinizi iyice yıkadıktan sonra aynı bölgeye baskı yapacak şekilde yerleştirip dişlerinizi sıkınız.
 • Operasyondan sonraki ilk 24 saat içerisinde sızıntı şeklinde hafifçe kanamanız olabilir. İlk 48 saat ağzınızı mümkün olduğunca çalkalamayınız ve tükürmeyiniz.
 • Sıcak şeyler yiyip içmeyiniz ve sıcak banyo yapmayınız. Aksi halde kanamaya neden olabilirsiniz. Parmaklarınızı ve dilinizi mümkün olduğunca bu bölgeden uzak tutunuz.
 • Aspirin, kumadin ve türevi kan sulandırıcı ilaçlar kanamayı arttıracağından operasyon öncesi kesilmelidir. Operasyon sonrasındaki ilk gün eğer kanamanız yoksa tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Anestezi (uyuşukluk) yaklaşık 2-3 saat içerisinde etkisini kaybetmeye başlayacaktır. Bu süre içerisinde dudak ve yanaklarınız uyuşuk olduğu için özellikle sıcak bir şeyler yerken veya içerken dudağınızı yakabilir veya ısırabilirsiniz. Bu nedenle ancak lokal anestezinin etkisi tamamen geçtikten sonra, sıcak olmaması koşulu ile yumuşak besinler alabilirsiniz.
 • Özellikle ilk 24 saat içerisinde soğuk kompres yapmak yüzünüzün veya yanağınızın şişmesini azaltacaktır. Bunun için bir naylon torba içerisine koyduğunuz buzları, bir havlunun üstünde bu bölge üzerine uygulayınız. Her seferinde 10 dakika ara vererek, 10’ar dakika boyunca bu işleme bütün gün devam ediniz. Buzu doğrudan cildinize tutmayınız.
 • Dişlerinizi ertesi gün fırçalamaya başlayabilirsiniz. Yalnız operasyon bölgesini daha özenli ve yumuşak fırçalayınız. İlk günlerde dikişlerde herhangi bir problem olmaması için fazla basınç uygulamamaya özen gösteriniz.
 • Operasyon sonrası ilk 72 saat (3 gün) bu bölgenin şişeceğini, cildinizde morluklar oluşabileceğini unutmayınız.
 • Size verilen ilaçları düzenli kullanınız.
 • Bir hafta sonra dikişlerinizin alınması ve kontrolünüzün yapılması için tekrar randevu almayı unutmayınız.

Size verilen yukarıdaki bilgilerin hastanın genel durumu ve yapılan işleme bağlı olarak değişebileceğini unutmayınız ve doktorunuzun önerilerine harfiyen uyunuz.

Çene Eklemi Hastalıkları Tedavi Fiyatları

Çene cerrahisi ameliyat  fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Çekim fiyatları özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.

Ağız ve diş tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli hekimlere başvurmanız son derece önemlidir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Ağız Kanseri Nedir ve Kimler Risk Altındadır

Ağız Kanseri Nedir ve Kimler Risk Altındadır

Prof. Dr. Serhat Yalçın’ın Ağız Kanseri ile İlgili Yazısı Bursa Hayat Gazetesinde! Dentram Diş Klinikleri Kurucularından Ağız, Diş…
Diş Hassasiyeti Hayatınızı Kısıtlamasın

Diş Hassasiyeti Hayatınızı Kısıtlamasın

Dondurma yemek, buzlu bir su içmek yada sıcacık bir kahve yudumlamak sizin için ağrılı bir deneyime dönüşmüşse diş…
Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi

Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi

Çocuklarda diş sağlığı zaman zaman göz ardı edilen, oysa en az yetişkin diş sağlığı kadar önemli bir konudur.…

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır