Diş Hassasiyeti Hayatınızı Kısıtlamasın

Diş Hassasiyeti Hayatınızı Kısıtlamasın

Dondurma yemek, buzlu bir su içmek yada sıcacık bir kahve yudumlamak sizin için ağrılı bir deneyime dönüşmüşse diş hassasiyeti sorunu yaşıyorsunuz diyebiliriz.

Diş hassasiyetinin  (Tooth Sensitivity), olası sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

– Dişeti çekilmesi ve dişeti hastalıkları

– Diş çürüğü

– Kırık diş

– Aşınmış dolgular

– Diş minesinde aşınma

– Diş kökünün açığa çıkmış olduğu alanlar

– Diş sıkma gıcırdatma alışkanlığı (Bruksizm)

Sağlıklı bir dişin yüzeyini, mine dokusu korur. Mine sert ve geçirgenliği düşük yapıdadır. Ve dişi dış etkenlere karşı dirençli hale getirir. Dişin kök yüzeyi ise sement denilen koruyucu doku ile kaplıdır.  Diş minesi ve sementin altında dentin denilen yapı yer alır. Dentin, mine ve semente kıyasla daha az yoğundur ve yüzeyinde küçük kanallı  ve delikli bir yapısı vardır.  Dentinin üzerindeki bu yapılar bir şekilde zarar görerek koruma özelliğini yitirdiğinde, dentinin bu kanallı ve geçirgen yapısı dolayısıyla sıcak-soğuk yada asitli gıdalar direkt diş sinir dokusuna iletilir ve dişte ağrı derecesinde hassasiyetler oluşabilir.

 

Diş hassasiyeti tedavi edilebilir. Tedavi yöntemini belirlerken tabi ki en önmeli husus , hassasiyete sebep olan nedenin teşhis edilmiş olmasıdır. Bu amaçla yaptığımız, klinik muayene ve radyografik tetkikler bize yol gösterecektir.

Diş Hassasiyeti tedavisinde kullandığımız yöntemler şöyle özetlenebilir:

 • Florürlü jel uygulanması: Klinik şartlarda yapılann ve diş minesini florür aracılığı ile güçlendirerek hassasiyeti giderilmesini sağlar
 • Florürlü hassasiyet giderici diş macunları
 • Dolgu, kuron, inley onley yapılarak çürük yada kırık dişin tedavi edilmesi
 • Dişetinin cerrahi olarak yükseltilmesi. Yeni dişeti oluşturma tekniklerinin uygulanması.
 • Kanal tedavisi: Diş sinir dokusunun zarar gördüğü durumlarda kanal tedavisi ile hassasiyet kesin olarak ortadan kaldırılması

Diş hassasiyetinden korunmak için öneriler:

 • Ağız hijyenine özen gösterilmesi
 • Doğru diş fırçalama
 • Erken teşhis
 • Düzenli dişhekimi kontrolü

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır