Dijital Dental Anesthesia (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bir ilaç yoluyla, bilinç düzeyini etkilemeden ağrı hissinin engellenmesidir.

 

Dental işlemler sırasında ağrı hissinin önlenmesi, hasta ve diş hekimi arasındaki ilişkiyi arttırarak, güven geliştirebilmekte, korku ve anksiyetenin hafiflemesini ve hastanın dental girişimlere karşı olumlu bir tavır sergileyebilmesini sağlamaktadır.

Çocuk Diş Hekimliğinde Anestezi

ortodonti tedavisi kaç yaşında başlarÇocuk diş hekimliğinde, toksisite riskini ve kaza sonucu dudak veya dil ısırma gibi travmaya neden olacak durumları önleyebilmek için anestezi süresini en aza indiren, uygun dozda anestezik solüsyon kullanılmalıdır.

 

STA (single tooth anesthesia) bilgisayar kontrollü lokal anestezi uygulama sistemlerinin en gelişmişlerindendir. Anestezik solüsyonun bilgisayar sistemi ile düşük hızda verilmesi, hastanın ağrı eşiğinin altında, klinik açıdan daha verimli yeni bir anestezi yönteminin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

 

 

 

 

Geleneksel lokal anestezilerin dezavantajları:

  • İnfiltrasyon anestezileri bukkal kıvrımın penetrasyonuna dayalı olarak uygulandığından gereksiz yere bitişik dokuların (örneğin dil ve dudak) uyuşmasına neden olmaktadırlar.
  • Alt çenede blokaj anestezileri, az sayıda tedavi edilmesi gereken diş olmasına karşın alt çenenin yarısının uyuşmasına neden olmaktadır. Ayrıca alt çenenin sağ ve sol tarafında işlem yapılması gerektiğinde bu durum tedavinin yapılmasını engellemektedir.
  • Periodontal anestezi yönteminde anestezik solusyon kuvvetle diş soketine verilirmektedir, bu durum dişi kaldırırken intraligamenter alanda ve dokularda geri dönüşümsüz hasara neden olmaktadır.

 

STA sistemine özgü olan enjeksiyonlar geleneksel yöntemlerin dezavantajlarını yıkmaktadır.

 

dijital tek diş anesteziTek diş anestezi tekniği ile geleneksel periodontal anestezi tekniği, bilgisayarlı kontrol yöntemi ve DPS teknolojisi ile değiştirilmiş ve enjeksiyon işlemi tek veya birden çok diş için tercih edilebilir olmuştur. Tek diş anestezisi çenenin her iki tarafında işlem yapılmasına da olanak sağlamaktadır.

 

Lokal anestezi uygulamaları çoğu zaman çocukta endişeye neden olabilmektedir. Hem bu endişeleri gidermek, hem de uygulama kolaylığı ve tedavinin devamında sağlıklı ilerleyebilmek adına, dijital tek diş anestezi yöntemi tercih edilmelidir.

 

Dijital Anestezinin Diş Tedavilerindeki Avantajları

STA tekniği uygulama yönteminin kolaylığı lokal anestezinin basınç kontrolü ile uygulanabilmesi gibi avantajlar sunmaktadır. Lokal anestezi gereksinimi olan hastalarda STA tekniği, anesteziyi tek dişte sağlayarak daha konforlu bir şekilde çalışabilme olanağı sunmaktadır.

 

Endişe ve korkunun yoğun olduğu hastalarda tek dişe uygulanan STA yöntemi ile geleneksel lokal anestezi yöntemlerine farklı bir bakış açısıyla yararlanabilme olanağı sunulmakta ve böylece tedavi sırasında meydana gelecek olumsuzlukların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Geleneksel lokal anestezi işlemleri sonrasında tedavi gereksinimi olan dişin dışında çevre dokularda uyuşmakta ve bu durum çocukta korkuya neden olabilmektedir.STA tekniğinin kullanılması var olan olumsuzlukların en aza indirilmesi ile tedaviyi daha başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye olanak sunabilmektedir.

 

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) tedavileri hakkında ayrıntılı bilgi veya randevu almak için, 444 3 347 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Benzer Tedaviler

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temizmi? Ağız ve diş sağlığının korunmasında ağız içi hijyenin sağlanması önem

Şeffaf Plak İnvisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak İnvisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak invisalign – Telsiz Diş Tedavisi   Ortodonti tedavisi tercih eden hastaların

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavisinde Yaklaşımın Önemi Çocuk diş tedavileri özel bir bakış açısıyla özen ve sabır i

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Ortodontik Tedavi Hızlanıyor

Dentram olarak, diş hekimliğindeki bilimsel yenilikleri, güncel tedavi yöntemlerini ve son teknoloj

Süt Dişleri

Süt Dişleri

Süt Dişleri Hangileridir, Ne Zaman Çıkarlar? Bebeğiniz doğduğunda 20 tane süt dişi çenesinde hazır

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.