Diş Teli Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş Teli Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş teli taktırmak genellikle zor ve zahmetli bir tedavi olarak görülmesine rağmen, ortodontinin diş ve çene bozukluklarını düzeltmede kullandığı en etkili tedavi yöntemidir ve günümüz teknolojisi sayesinde korkulacak bir tarafı yoktur. Dişlerde çapraşıklık, çene bozukluğu gibi bizi hayat boyu hem estetik hem de sağlık açısından rahatsız edecek sorunları etkin biçimde ortadan kaldırmak için diş teli tedavisi mutlaka gereklidir.

Unutmamak gerekir ki, diş teli taktırmadan ihmal edilen diş ve çene bozuklukları, zamanla daha da ilerleyecek; başta çiğneme ve konuşma gibi temel fonksiyonlarda olmak üzere çeşitli sorunlara yol açacaktır. Doğal ve estetik bir gülüşün de olmazsa olmazı düzgün yerleşmiş dişlerdir.

Diş teli taktırması gerekli olmasına rağmen tedaviden kaçınan pek çok hasta, toplumda yaygın olarak ifade edilen bazı yanlış/eksik bilgilerden ötürü endişe duymaktadır. Bu nedenle, diş teli hakkında en yaygın olan “doğru bilinen yanlışlara” değinmek istiyoruz.

Diş teli sadece çocuklara/gençlere takılır.

Yanlış. Diş teli her yaşta uygulanabilir. Yetişkin bireylerin dişleri de uygun tedavi yöntemi ve planlamayla tıpkı çocuklar gibi düzeltilebilir. Üstelik, lingual ortodonti ile diş telleri hiç görünmeden de tedavi mümkündür. Sadece çene bozukluklarının kalıcı olarak düzeltilmesinde erken yaşta tedavinin ekstra avantajı vardır.

Diş teli taktırmak ağrılı bir süreçtir. Tedavi boyunca da ağrı devam eder.

Yanlış. Diş teli uygulaması sırasında hastalar kayda değer bir ağrı yaşamazlar. Tedavi boyunca ise, dişlerin hareketi söz konusu olduğu için belli bir alışma dönemine ihtiyaç vardır. Bu dönemde hafif bir ağrı söz konusu olabilir, bunu da ortodontistiniz mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Benzer şekilde, ilk birkaç gün yemek yerken ve konuşurken tellere alışana kadar, dilde ve ağız içinde hafif tahrişler olabilir. Birkaç hafta içinde bu sıkıntılar neredeyse tümüyle ortadan kalkar.

Tel taktıranlar birçok şeyi yiyemez.

Yanlış. Diş teli taktıranların yemesini istemediğimiz yiyecekler kuruyemiş, kraker, ayva vb. sert dokulu olanlar, jöle ve şekerleme gibi yapışkan yiyecekler ve özellikle asitli içeceklerdir. Diğer yiyecekleri, diş tellerini yerinden çıkarmayacak şekilde, küçük parçalara bölerek rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Diş teli taktıranların dişleri çürür.

Kısmen yanlış. Diş teli tedavisi gören bazı hastaların dişleri çürüyebilir. Ancak bunu nedeni diş teli taktırmış olmak değil, çoğunlukla gerekli diş bakımının ihmal edilmesidir. Diş teli yiyecek artıklarının birikmesi için uygun bir alan sunduğu için, diş teli olanlar tellerin temizliğine özen göstermelidir. Ortodontist hekimin tavsiyelerini dikkate alırsanız çürükler hakkında endişe etmeniz gerekmez.

Teller çıkarıldıktan bir süre sonra dişler tekrar bozulur.

Kısmen yanlış. Diş teli tedavisinden sonra, ortodontistiniz size dişlerin konumunu korumak için plak verecek ve kullanımı için yönlendirecektir. Plak kullanımını ihmal etmezseniz, dişlerde tekrar bozulma nadiren veya düşük seviyede olur. Dişlerin ömür boyu hareketli olması, çekilmemiş 20’lik dişler gibi unsurlar nedeniyle belli bozulmalar söz konusu olsa bile, düzenli diş hekimi kontrolüyle bunların önüne geçilebilir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır