Diş Eti Hastalıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş Eti Hastalıkları Hakkında Bilinmesi Gerkenler

Diş eti hastalığı nedir?

Diş eti hastalıkları (periodontal hastalıklar) dişlerimizin etrafında yer alarak onları destekleyen dokularda meydana gelen iltihaplanmaya bağlı hastalıklardır. Genellikle dişlerin üstünde kalıcı olarak yerleşen ve bakterilerin neden olduğu plak tabakasından kaynaklanır.

Çoğu zaman acı ya da ağrıya sebep olmadığı için, ileri aşamaya gelene kadar fark edilmeyebilir. Bu nedenle, diş eti hastalıklarının teşhis ve tedavisinde düzenli diş hekimi kontrolü büyük önem taşımaktadır.

Diş eti hastalıklarının belirtileri

 • Diş fırçalama sırasında kolayca kanayan diş etleri
 • Normalden daha kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
 • Dişlerden çekilmiş, uzaklaşmış diş etleri
 • Sallanan veya birbirinden uzaklaşan dişler
 • Dişlerin ısırma sırasında tam olarak birleşmemesi
 • Sürekli ağız kokusu veya ağızda kötü bir tat olması

Diş eti hastalığının nedenleri

Diş eti hastalığı temelde yetersiz ağız hijyeninden kaynaklanır. Dişler üstünde oluşan bakteri tabakası yani bakteri plağı, düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla yeterince temizlenmezse zamanla diş taşı (tartar) oluşumu ortaya çıkar. Böylece bakteriler dişin daha büyük bir kısmına ulaşır ve giderek daha derin bölgelere sızar. Diş etini dişlere bağlayan lifler giderek zayıflar ve periodontal cep adı verilen boşluklar meydana gelir. Hastalık tedavi edilmeden bırakılır ve ileri aşamaya gelirse dişi destekleyen kemiklere kadar ilerleme ve diş kaybına neden olma riski vardır.

Diş eti hastalığından korunmak için neler yapılmalı?

Diş eti hastalığını önlemenin en iyi yolu ağız/diş bakımına özen göstermektir. Bunun yanında, düzenli diş hekimi kontrolü de hastalığı erken aşamada teşhis eserek kolayca tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Diş eti hastalıkları herkeste görülebilmekle beraber, aşağıdaki faktörler hastalığa yakalanma riskini belirgin oranda arttırır:

 • Sigara kullanımı
 • Çapraşık dişler/ortodontik sorunlar
 • Diyabet hastalığı
 • Hamilelik
 • Ağız/diş bakımında yetersizlik
 • Eksik dolgular/çürükler

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır