Çene Cerrahisi Operasyonu Sonrası Tavsiyeler

OPERASYON GÜNÜ :

İlk Saat: Yerleştirilen tamponlar sıkıca ısırılmalı, ve bir saat boyunca ciddi bir kanama probleminin olmadığı durumlarda değiştirilmemelidir. Bir saat sonra tamponlar çıkarılır, kanama devam ediyorsa aynı şekilde temiz bir tampon yarım saat daha ısırılır. Gerekli görülürse, 30-45 dakikada bir tampon değiştirilebilir. Tamponların tam yerine oturtulabilmesi için hafif ıslatılmasında fayda vardır.

İlk gün cerrahi sahaya dokunulmamalı, çalkalama yapılmamalıdır. Çok yavaşça dişler fırçalanabilir. İyileşme açısından ve çekim yerinin enfeksiyonuna (alveolit) neden olmamak için en az 4 saat sigara içilmemelidir. Gece boyunca sızıntı halinde kanama olması çok normaldir. Sağlıklı bireylerde çekim sonrasında ciddi bir kanama olmamalıdır, eğer oluyorsa tampon ya tam operasyon sahasına konmuyordur yada dişler arasında kuvvetlice sıkılmıyordur. Kanamanın devam ettiği hastalarda hekime baş vurulmalıdır. Oral cerrahi girişim sonunda ödem görülmektedir. Cerrahi sahaya yanaktan uygulanan buzla bu ödem hafifletilebilir. Bu işleme ilk 24 saat boyunca, 20 dakika tut, 0 dakika çek şeklinde devam edilir. Ödemi kontrol altına almak için bir ilaç yazılmışsa doktorun dediği şekilde kullanılmalıdır.

Operasyon sonrası ağrı için verilen analjeziklerden ilki lokal anestezinin etkisi geçmeden alındığında hasta daha rahat eder. Çünkü analjeziklerin etkisi yaklaşık yarım saatte başlamaktadır. Bazı hastalar kuvvetli analjeziklerin mide bulantısı yapmasından şikayet eder, bunu önlemek için ilacı biraz yemekten sonra tok karnına almada fayda vardır. Analjeziklere hastaların verdiği yanıt değişkendir. Bazı hastalar iki hap alma ihtiyacı duyabilirler. En şiddetli ağrı lokal anesteziğin etkisinin geçtiği ilk 6 saattir. Bu süreden sonra analjezik ihtiyacı da azalacaktır. Eğer çok sayıda analjezik alınma ihtiyacı duyuluyorsa,doktora başvurulmalıdır.

Hastaya besleyici gıdalar alması önerilir, çok sıcak yememesi söylenir. İlk günler fındık, mısır…gibi tanecikli gıdalardan sokete kaçmaması için uzak durulması, şart olmamakla beraber sıvı gıdalarla beslenmesi önerilir. Birkaç gün sonra katı gıdalara da geçilebilir. Hasta diabetikse, doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda düzenli beslenmeye devam etmelidir.
Eğer operasyon sahasında sert, sivri bir şeyler hissediliyorsa, bu ya kemik kalıntısıdır, ya da çekim boşluğunun duvarıdır. Birkaç gün içinde geçmezse doktora görünülmelidir.

 

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ GÜN : 
Cerrahi işlemden sonra ağzın temiz tutulması çok önemlidir. Gargara ile günde 2-3 kez soket bölgesi temizlenmelidir. Bu işlem özellikle yemeklerden sonra sokete kaçan artıkların çıkarılması için yapılmalıdır.
Cerrahi işlemden hemen sonra ağız bakımına başlanmalıdır. Ödem ve ağrı fırçalamayı biraz zorlaştırabilir ama hasta düzenli bir şekilde fırçalamaya özen göstermelidir.

 

Diş çekimini takiben gelişen iyileşme süreci şu şekilde takip eder: Cerrahiyi takip eden ilk iki gün en rahatsız günlerdir ve genellikle ödem oluşur. Üçüncü gün biraz daha rahattır, şişlik devam etse bile yemek yeme daha kolaylaşır. Kalan günlerde hızla iyileşme gelişir, gelişmiyorsa doktorla irtibat kurulmalıdır.

Benzer Tedaviler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler   20 yaş dişleri 3. büyük azı diş olarak da adlandırılırlar. Ak

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene Eklemi Hastalıkları

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI (TEMPOROMANDİBULAR EKLEM) NEDİR? -Alt çenenin kafa kaidesiyle oluşturduğu

Çene Kistleri

Çene Kistleri

Çene Kistleri Nedir? Çene kemikleri içinde içi sıvı dolu etrafı epitel denen ince bir zarla çevrili

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları Nasıl Oluşur ve Çene Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır ? Çeneye gelen darbe ile olu

Maksiller Sinüs Lifting

Maksiller Sinüs Lifting

Maksiller Sinüs Nedir? Maksiller sinüs üst çene kemiği içinde burnun boşluğunun iki yanında içi hav

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.