Çene Cerrahisi Operasyonu Sonrası Tavsiyeler

Çene cerrahisi operasyonlarından sonra dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

 

– Operasyondan sonra ağzınızda bulunan tamponu 30 dakika kadar ısırınız. Bu süre sonunda hala kanamanız varsa, yaklaşık aynı büyüklükteki iri bir pamuğu veya gazlı bezi elinizi iyice yıkadıktan sonra aynı bölgeye baskı yapacak şekilde yerleştirip dişlerinizi sıkınız.

 

– Operasyondan sonraki ilk 24 saat içerisinde sızıntı şeklinde hafifçe kanamanız olabilir. İlk 48 saat ağzınızı mümkün olduğunca çalkalamayınız ve tükürmeyiniz.

 

– Sıcak şeyler yiyip içmeyiniz ve sıcak banyo yapmayınız. Aksi halde kanamaya neden olabilirsiniz. Parmaklarınızı ve dilinizi mümkün olduğunca bu bölgeden uzak tutunuz.

 

– Aspirin, kumadin ve türevi kan sulandırıcı ilaçlar kanamayı arttıracağından operasyon öncesi kesilmelidir. Operasyon sonrasındaki ilk gün eğer kanamanız yoksa tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

– Anestezi (uyuşukluk) yaklaşık 2-3 saat içerisinde etkisini kaybetmeye başlayacaktır. Bu süre içerisinde dudak ve yanaklarınız uyuşuk olduğu için özellikle sıcak bir şeyler yerken veya içerken dudağınızı yakabilir veya ısırabilirsiniz. Bu nedenle ancak lokal anestezinin etkisi tamamen geçtikten sonra, sıcak olmaması koşulu ile yumuşak besinler alabilirsiniz.

 

– Özellikle ilk 24 saat içerisinde soğuk kompres yapmak yüzünüzün veya yanağınızın şişmesini azaltacaktır. Bunun için bir naylon torba içerisine koyduğunuz buzları, bir havlunun üstünde bu bölge üzerine uygulayınız. Her seferinde 10 dakika ara vererek, 10’ar dakika boyunca bu işleme bütün gün devam ediniz. Buzu doğrudan cildinize tutmayınız.

 

– Dişlerinizi ertesi gün fırçalamaya başlayabilirsiniz. Yalnız operasyon bölgesini daha özenli ve yumuşak fırçalayınız. İlk günlerde dikişlerde herhangi bir problem olmaması için fazla basınç uygulamamaya özen gösteriniz.

 

– Operasyon sonrası ilk 72 saat (3 gün) bu bölgenin şişeceğini, cildinizde morluklar oluşabileceğini unutmayınız.

 

– Size verilen ilaçları düzenli kullanınız.

 

– Bir hafta sonra dikişlerinizin alınması ve kontrolünüzün yapılması için tekrar randevu almayı unutmayınız.

 

Size verilen yukarıdaki bilgilerin hastanın genel durumu ve yapılan işleme bağlı olarak değişebileceğini unutmayınız ve doktorunuzun önerilerine harfiyen uyunuz.

Benzer Tedaviler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler   Ağızda son süren 20 yaş dişleri, 3.büyük azı dişi veya akıl d

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene eklemi hastalıkları (Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları, TME), eklem içi veya dışı patolo

Çene Kistleri

Çene Kistleri

ÇENE KİSTLERİ NEDİR? Yumuşak doku ya da kemikte yerleşim gösterebilen, içinde kimi zaman püre kıvam

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları

ÇENE KIRIKLARI NASIL OLUŞUR VE ÇENE KIRIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR? Çene kırıkları, ağır darbe

Diş Kaynaklı Maksiller Sinüs Hastalıkları

Diş Kaynaklı Maksiller Sinüs Hastalıkları

MAKSİLLER SİNÜS NEDİR? Maksiller sinüs, üst çene kemiğinde, burun boşluğunun her iki tarafında sime

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.