Porselen Diş Kaplaması

Porselen Diş Kaplaması – Diş Protezi Nedir?

Porselen Diş KaplamasıPorselen diş kaplama yöntemi; ölçü alındıktan sonra dişin üzerine porselen malzemelerden üretilen kaplamaların uygulanması işlemidir. Kişilerin diş şekline,  rengine ve diş estetiğine uygun olarak yapılan bu kişiye özel porselen dişler, çok yüksek kaliteye sahip malzemelerden üretilmektedir. Kayıp ya da eksik dişlerin yerine fonksiyon, fonasyon ve estetiğin sağlanması için uygulanan kuron ve köprüler için, uzun yıllardır ve halen metal altyapılı seramik restorasyonlar kullanılmaktadır. Porselen kaplama diş çeşitleri; metal porselen, zirkon porselen ve döküm porselen (pres porselen) olmak üzere üç altyapı malzemesinden oluşur. Bunların her birinin üzerine de porselen kaplama konulmaktadır.

Porselen Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Porselen kaplamalar; hafif ve orta dereceli çapraşık dişlerde,  eksik diş olduğu durumlarda, normal dolgularla halledilemeyen çürük dişlerde, belirgin diş kırıklarında ve estetik amaçlarla kullanılabilmektedirler.

Porselen Kaplama Nasıl Uygulanır?

Porselen Diş Kaplaması TedavisiKaplama diş çeşitlerinin hemen hemen hepsi aynı uygulama prosedürüne sahiptir. Uygulama yapılacak dişler öncelikle özel aletlerle temizlenmektedir. Daha sonra porselen kaplama yapılacak diş, gerekli ölçülerle inceltilmekte ve diş inceltme işleminden sonra kalıp işlemi gelmektedir. Bu işlem dijital ortamda üç boyutlu görüntüleme teknolojisi ile yapılmaktadır. Kalıcı sabit protezler gelene kadar dişlere geçici protezler yapılmaktadır. Yapılan provalar ile diş istenilen protetik ve estetik görünüme geldiğinde laboratuvardan son hali getirilen kaplamalar, dişe yapıştırılarak işlem tamamlanmaktadır.

Porselen Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Protetik tedavilerin temel unsurlarından biri olan estetik, porselen kaplama ile sağlanabilir. Estetik en az fonksiyon kadar önemlidir. Estetiğin, kişiler üzerindeki psikolojik etkisi oldukça fazladır. Birçok kişi, doğal dişlerinin,eksik dişlerinin veya yapılan restorasyonlarının görüntüsünden rahatsızlık duydukları için, sosyal ilişkilerinde sorun yaşayabilmektedir. Restorasyonlarda estetik başarıyı sağlayabilmek ve doğallığı yakalayabilmek için; 

 • diş şeklinin, 
 • yüzey yapısının  
 • rengin restorasyonda aynı şekilde duplike edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Full seramik restorasyonların, metal seramik restorasyonlara kıyasla biyolojik uyumlarının çok daha iyi olması, daha iyi ışık iletimi sağlaması ve doğal dişe yakın estetik özellikler taşıması sebebiyle, estetik olarak çok daha iyi sonuç verir. Son dönemde estetik konusundaki artan beklentiler, araştırmacı ve klinisyenlerin bu konuda olan çalışmalarını artırmıştır ve estetiğin yanında dayanıklılığın da artması üzerine yoğunlaşılmıştır.

Ayrıca kimyasal bağlantıyı sağlayan simanların (yapıştırıcı ajanlar) kullanımı ile hem mikro sızıntıların önüne geçilmektedir hem de kırılmaya direnç ve dayanıklılık artırılmaktadır. Zirkonyum alt yapılı seramikler ve IPS emax restorasyonlar kliniğimizde sıklıkla uygulanmaktadır.

Porselen Diş Kaplamanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Porselen diş protezinde, metal destekli kaplama işlemi yapılarak dayanıklılık sağlanır. Seramik ile yapılan porselen kaplama için metal köprü kullanılır ve bu metal genellikle altın ya da platinden meydana gelir. Fakat metaller diş ve diş eti ile tam olarak uyum sağlayamazlar. Işık geçirgenliği olmadığından, doğal diş renginden uzaklaşılmasına neden olur.
 • Bir diğer dezavantaj ise metallerin dişe sabitlenmesi için renginin karartılmasıdır. Böylece koyu bir madde diş altına yerleştirilir. Zaman içerisinde diş etinin çevresinde görülen koyu ve mor renk, bundan kaynaklanır.
 • Porselen kaplamalar diş etine tam olarak oturmadığından, diş ile kaplama arasında aralık oluşturabilir. Bu aralıklar doğal dişlerin çürümesine, gıda artıklarının birikmesine ve ağızda koku oluşumuna neden olabilir.

Porselen Kaplama ile Zirkonyum Porselen Kaplama Arasında Fark Var Mıdır?

Her iki kaplama dişin de, üst yapısı porselen ile kaplanır. Ayrıca her iki kaplama için de kesilmesi gereken diş miktarı hemen hemen aynıdır. Porselen kaplamanın (metal) alt yapısı gri metalden olur ve direnci zirkonyuma göre daha fazladır. Bu da  ince dişeti yapısı olan hastalarda gri bir yansıma ve estetik olarak kötü görüntü oluşturabilir. 

Zirkonyum destekli kronların alt yapısı ise zirkonyum olarak adlandırılan beyaz bir malzemeden yapılır. Bu durumda diş eti altında gri yansıma oluşmaz. 

Porselen Diş Kaplamasının Ortalama Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Normal koşullarda yapılan porselen kaplamanın 5 yıl boyunca hastada problem yaratmadan kullanılması beklenir. Ancak 5 yıl sonra da iyi yapılan bir porselen kaplama da hastaya hizmet etmeye devam eder. Hastanın yaş değişimi, sağlık problemleri, ağız hijyeninin kötü olması, hatalı fırçalama gibi nedenlerden dolayı porselen diş ile diş eti uyumu bozulduğu durumlarda yenilenmeleri gerekir. Bir de porselenler kullanılan malzemeye göre kalite farklılıkları gösterdiğinden, uygulama yaptıracağınız klinik seçimi bu konuda son derece önemlidir.

Porselen diş protez  işlemleri özellikle yetişkinlerde estetik gülüş sağlamaya yardımcı bir tedavidir. Kısa sürede uygulanması, gülüş estetiği sağlaması ve başarılı olması bu uygulamanın en çok tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir.

Porselen Kaplama Diş Fiyatları Ne Kadardır?

Porselen kaplama diş fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Kullanılan malzemenin kalitesi ve teknisyen kalitesine göre porselen diş fiyatları değişmektedir. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Porselen diş kaplama tedavisinde başvuracağınız klinik ve diş hekiminin bu alandaki tecrübesi, titizliği,  tedavi sürecinde sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler ücretlendirmeyi etkileyen unsurlardır.  Özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, uygulanacak diş sayısına, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişkenlik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız diş sağlığınız için son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır