Zirkonyum Porselen Kaplama

Diş Kaplama Nedir?

Diş Kaplama Nedir?Madde kaybı olan dişlerde, dişin ufaltılarak üzerine şapka şeklinde bir malzemeyle örtülmesi, koruma altına alınması işlemine kaplama denir. Kaplama günümüzde porselenden yapılmaktadır ancak porselenin altına konulan alt yapı malzemesi metal esaslı bir altyapı malzemesidir. Bu malzemenin tipine göre porselen kaplamalar farklılık gösterir. Günümüzde altyapı malzemesi olarak krom kobalt nikelden oluşan gri renkte metal görünümlü altyapı malzemesi veya zirkonyumdan oluşan bir altyapı malzemesi kullanılmaktadır. Porselen kaplama diş çeşitleri; metal porselen, zirkon porselen ve döküm porselen (pres porselen) olmak üzere üç altyapı malzemesinden oluşur. Bunların her birinin üzerine de porselen kaplama konulmaktadır.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum porselen kaplama; porselen kaplamanın zirkonyum altyapı materyali ile desteklendiği kaplama şeklidir. 

Metal altyapıyla desteklenen porselen kaplamalar üstün mekanik özellikleri sayesinde hem diş eksikliklerinde hem de ön diş kaplamadaki estetik restorasyonlarda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak, metalin diş etine yansıması, aşınması ve ön bölgede ışık geçirgenliğine müsaade etmemesinden ötürü estetiğin sağlanamaması gibi dezavantajlar metal desteksiz porselen kaplamaların aranmasını gündeme getirmiştir. Kişilerin artan estetik ihtiyaçlarıyla birlikte arka grup dişlerde de tam porselen kaplama diş çeşitleri  kullanımı gündeme gelmiştir. Zirkonyum, gren çapının düşük olması, yüksek gerilme direncine sahip olması ve estetik altyapısı sayesinde diş hekimliğinde porselen materyalinin içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. Sıcaklığa ve aşınmaya karşı çok dirençlidir. 

Zirkonyum Porselen Kaplama Nasıl Yapılır?

Kaplama diş çeşitlerinin hemen hemen hepsi aynı uygulama prosedürüne sahiptir. Metal destekli sistemlerle karşılaştırıldığında, diş üzerine uygulanan prosedürler çok farklı değildir. Diğer metal altyapılı porselenlerde olduğu gibi, dişlerin yüzeylerinden 1-2 mm kesilir.  Ölçü alınarak laboratuvara gönderilir. Bir defa zirkonyum altyapı provası yaptıktan sonra herhangi bir sorun yoksa 2. gelişinde hastanın bitmiş zirkonyum porselenleri dişlerin üzerine yapıştırılır.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Zirkonyum diş kaplamalar; hafif ve orta dereceli çapraşık dişlerde,  eksik diş olduğu durumlarda, normal dolgularla halledilemeyen çürük dişlerde, belirgin diş kırıklarında ve estetik amaçlarla kullanılabilmektedirler.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Ortalama Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Zirkonyum Diş Kaplamanın Ortalama Kullanım SüresiYapılan zirkon porselen kaplamanın 5 yıl boyunca hastada tarafından sorunsuz kullanılması beklenir. Ancak iyi yapılan zirkonyum porselen kaplama, yıl sonra da hastaya hizmet etmeye devam eder. Hastanın yaş ilerleyişi, sağlık sorunları, hatalı fırçalama gibi nedenlerden dolayı porselen diş ile diş eti uyumu bozulduğu durumlarda yenilenmeleri gerekir. Bir de zirkonyum porselenler kullanılan malzemeye göre kalite farklılıkları gösterdiğinden, uygulama yaptıracağınız klinik seçimi bu konuda son derece önemlidir.

Zi̇rkonyum Porselen Kaplamanin Avantajlari Nelerdi̇r?

 • Estetik olarak değerlendirildiğinde mükemmeli yakalayan bir malzemedir. Ayrıca diğer tam seramik sistemlerle karşılaştırıldığında daha dayanıklıdır.
 • Bio uyumluluğu çok iyi olan, doku dostu bir malzemedir ve alerjik reaksiyonlara neden olmaz.
 • Metal destekli sistemlerde metalin ısı iletiminden dolayı diş üzerinde meydana gelen hassasiyet, ısı iletkenliğinin az olmasından dolayı zirkonyum alt yapılı sistemlerde azaltılmıştır.
 • Metal alt yapıdan farklı olarak, diş etinin altından yansıyan gri bir renk olmadığı için ve ışık kırılganlığından dolayı daha estetik bir malzemedir.
 • İçeriğinde metal bulundurmadığı için alerjiye neden olmaz.
 • İçeriğinde metal olmadığı için tat değişikliği yapmaz ve kokuya sebep vermez.
 • Rengi her zaman uygulandığı gibidir, renkli gıdalardan etkilenmez.

Zirkonyum diş kaplama işlemleri özellikle yetişkinlerde estetik gülüş sağlamaya yardımcı bir tedavidir. Kısa sürede uygulanması, gülüş estetiği sağlaması ve başarılı olması bu uygulamanın en çok tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir.

Zirkonyum Porselen Diş Fiyatları Ne Kadardır?

Zirkonyum porselen kaplama diş fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Kullanılan malzemenin kalitesi ve teknisyen kalitesine göre zirkonyum porselen diş fiyatları değişmektedir. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Zirkonyum diş kaplama tedavisinde başvuracağınız klinik ve diş hekiminin bu alandaki tecrübesi, titizliği,  tedavi sürecinde sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler ücretlendirmeyi etkileyen unsurlardır.  Özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, uygulanacak diş sayısına, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız diş sağlığınız için son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır