Çene Eklemi Hastalıkları

Çene eklemi hastalıkları (Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları, TME), eklem içi veya dışı patolojiler sonucunda oluşan eklem işlevlerindeki bozukluklardır. Çene ekleminde görülen rahatsızlıklar; diş, yanak, dudak, tükürük bezleri, baş ve boyun kasları ve ligamentlerden oluşan sistemi etkiler. Daha çok genç ve orta yaş grubunda, özellikle de kadınlarda görülen TME hastalıkları, çene kemiğinden ses gelmesi, baş, kulak, çene ağrıları, kulakta çınlama, çiğneme problemi, ağız açmada zorluk çekme gibi semptomlarla kendini gösterir.

Çene eklemindeki sorunlar, farklı branşlardan hekimlerin ortaklaşa çalışmasını gerektiren bir hastalık grubudur. Çene eklemi bozukluklarının cerrahi tedavisi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi uzmanları tarafından yapılır.

TEMPOROMANDİBULAR EKLEM NEDİR?

Tempromandibular eklem (TME), alt ve üst çenenin birleştiği dış kulak yolunun hemen önünde, şakak kemiğinin altında yer alan şakak çukuru (mandibular fossa) ile şakak kemiği yumrusu (mandibula kondili) arasında bulunan en oynak eklemlerden biridir.

TEMPOROMANDİBULAR EKLEM DÜZENSİZLİKLERİ, ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ

Çiğneme kasları veya çene eklemi yapısını etkileyen sorunların tümü temporamandibular eklem düzensizlikleri olarak değerlendirilir. Eklemde oluşan ağrı, ağız açmada sınırlılık, eklemden gelen ses, ağız açmada sapma çene eklemi hastalıklarında en yaygın klinik belirtilerdir.

TEMPOROMANDİBULAR EKLEM HASTALIKLARINDA TANI

Temporomandibular eklem hastalıklarının tanısında klinik ve radyografik yöntemler kullanılmaktadır. Öncelikle hastaların detaylı şikayetleri ve hikayesi alınır. Klinik muayene ile hem dişsel sorunlar hem de kas muayenesi yapılır. Hastaların klinik bulgularına göre kas kaynaklı mı, yoksa eklem içi bir bozukluk mu olduğuna karar verilir. Radyografik olarak her hastadan mutlaka bir çene röntgeni alınmalıdır. İleri tetkik olarak ise gerek duyulduğunda öncelikli olarak MR istenir. Nadir durumlarda ise bilgisayarlı tomografi çekilir.
TEMPROMANDİBULAR EKLEM RAHATSIZLIKLARINDA TEDAVİNİN ÖNEMİ

 

Çene eklemi hastalıkları tedavi edilmezse ilerleyebilir. Başlangıçta hafif ağrı veya kulak önünde klik sesi gelen hastalar bir anda sert bir şey yediklerinde veya sabah kalktıklarında ağız açmada kısıtlılık ve şiddetli ağrı ile karşılaşabilirler. Kapalı kilit veya closed lack dediğimiz bu durumda hastanın acilen bir çene cerrahına müracaatı gerekir. Bu süreçte hastanın yumuşak veya sıvı besinler tüketmesi, ağrı kesici alması gerekir.

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARININ OLUŞMA NEDENLERİ

Çene eklemi hastalıklarının oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalık daha çok ince ve narin yapılı kadınlarda görülmekte olup, erkeklerde nadir olarak rastlanmaktadır. Diş sıkma, gıcırdatma, diş eksikliği, tek taraflı çiğneme, parafonksiyonlar, hatalı yapılmış protezler, travma, çene kemiklerindeki ortodontik bozukluklar gibi nedenler bu hastalığa neden olabilir. Bahsi geçen bozuklukları olup da çene eklemi rahatsızlığı olmayan hastalara da sıklıkla rastlanabilir. Bu da bize yapısal bazı bozuklukların da çene eklemi hastalıklarının oluşumuna katkı sağladığını göstermektedir.

TEMPOROMANDİBULAR EKLEM HASTALIKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çene eklemi hastalıklarının tedavisi, çene cerrahı tarafından yapılan klinik ve radyolojik incelemeler sonucu konulan tanıya göre yapılır. Tanı sonucunda hasta, hareket kısıtlaması, diyet, egzersiz, ilaç veya cerrahi işlemlerle tedavi edilir. Öncelikle rahatsızlığa yol açan nedenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması hedeflenir. Bazen tek bir tedavi şekli yeterli gelmeyebilir. Bu durumda multidisipliner çalışmalar yapılır. Çene eklemi hastalıklarının tedavisinde, konulan tanıya göre konservatif – medikal veya cerrahi tedavi yoluna gidilir.

TEMPOROMANDİBULAR EKLEM HASTALIKLARININ KONSERVATİF TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Medikal, İlaç Tedavisi

Eklem rahatsızlığının türüne göre aneljezikler, kas gevşeticiler, antidepresanlar gibi çok çeşitli ilaçlar kullanılır.
Fizik Tedavi

Sıcak kompres uygulamaları, ultrason, elektroterapi ve akapunktur gibi fiziksel uygulamalar bu tedavi şeklinin içinde yer alır.

Ağız içi apareyler

Alt veya üst çeneye ya da her iki çeneye de uygulanan apareylerin bir çok çeşidi vardır. Özel dizaynları olan apareyler, plastik ya da akrilik materyalden üretilir. Bazı tipleri dişlere sabitlenirken, bir kısım aparey takılıp çıkarılacak şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca sabit apareylere ilave olarak ağız dışı kullanılan apareyler de mevcuttur.

Kimi zaman çene eklemi hastalıklarının tedavisinde çene cerrahı oklüzal splint kullanılmasını önerebilir. Şeffaf plastikten yapılan splintler dişlerin aşınmasını önler, kas kasılmalarını ve eklemler üzerine gelen yükü azaltır.

Psikolojik Tedavi

Bazı tempromandibular eklem düzensizliklerinde psikolojik faktörler rol oynar. Stres ile fiziksel semptomlar arasında bir bağ vardır. Stres, fiziksel problemlere neden olabilir. Özellikle kassal sorunları olan hastaların psikiyatrist ile görüşmesi faydalı olacaktır.

TEMPOROMANDİBULAR EKLEM HASTALIKLARININ CERRAHİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Cerrahi tedavi, genellikle konservatif tedaviye yanıt alınamayan durumlarda tercih edilir. TME hastalıklarında uygulanan başlıca cerrahi tedaviler;

Artrosentez, Eklemin Yıkanması

Bazen sadece konservatif tedavi ve ilaç kullanımları yeterli olmaz. Bu durumda çene cerrahı artrosentez işlemi yapmaya karar verebilir. Artrosentez, lokal anestezi altında, kulak önünden eklem boşluğuna sıvı enjekte edilerek eklemin yıkanması ve sonrasında kayganlaştırıcı madde verilmesi işlemidir. Bazen bir kaç kez tekrarlanabilir.
Çene Eklemi, TME Artroskopisi

Artroskopi aslında tanı amaçlı bir uygulama olup, eklem içinin detaylı olarak incelenip tedavi edilmesi işlemidir. Hastaya genel anestezi uygulanır. Riski az ve minimal bir cerrahi işlemdir. Bölgeye açılan iki küçük kesi yerinden, sorunlu bölgenin görüntüsü alınır ve gerekli cerrahi müdahale yapılır.

Açık Cerrahi Tedaviler

Konservatif ve ilaç tedavisinin yetersiz olduğu hastalara artrosentez işlemi yapılır. Non invazif dediğimiz bu tedavilere cevap vermeyen hastalara açık eklem cerrahisi uygulanır. TME hastalarının yaklaşık %5‘inde açık eklem cerrahisine gerek duyulur. Genel anestezi altında gerçekleştirilen açık çene eklemi ameliyatları; disk anormalliğini onarma, kemik küçültme, menisektemi, çene çıkması gibi sorunlar için uygulanır.

TEMPOROMANDİBULAR EKLEM AMELİYAT FİYATLARI

Çene eklemi hastalıklarının tedavisi ile ilgili fiyat ve detaylı bilgi almak için;

  • Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36
  • Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00
  • Acarkent Kliniğimiz için 0 216 485 90 30

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıda bulunan E-Newsletter bölümünden mail adresinizi gönderiniz.

Benzer Tedaviler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler   Ağızda son süren 20 yaş dişleri, 3.büyük azı dişi veya akıl d

Çene Kistleri

Çene Kistleri

ÇENE KİSTLERİ NEDİR? Yumuşak doku ya da kemikte yerleşim gösterebilen, içinde kimi zaman püre kıvam

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları

ÇENE KIRIKLARI NASIL OLUŞUR VE ÇENE KIRIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR? Çene kırıkları, ağır darbe

Diş Kaynaklı Maksiller Sinüs Hastalıkları

Diş Kaynaklı Maksiller Sinüs Hastalıkları

MAKSİLLER SİNÜS NEDİR? Maksiller sinüs, üst çene kemiğinde, burun boşluğunun her iki tarafında sime

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi

ORTOGNATİK CERRAHİ NEDİR? Ortognatik cerrahi, alt ve üst çenede olan biçim bozukluklarının düzeltil

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.