Diş Gıcırdatma (Bruksizm)

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Diş Gıcırdatma (Bruksizm)Diş gıcırdatma yani bruksizm; genellikle uyku esnasında, alt dişlerin işlevsel olmayan bir şekilde üst dişlere sürtünmesi ve dişlerin sıkılması durumudur. Bu nedenle bruksizmi, uykuda diş gıcırdatma veya uykuda diş sıkma olarak tabir edebiliriz.

Halk arasında diş gıcırdatma olarak tanımlanan bruksizm, toplumumuzda sıkça görülür, ancak genellikle birey bu durumundan habersizdir.

Hastalar uykularında dişlerini istemsiz olarak sıkabilir  veya gıcırdatabilirler. Bazı şiddetli diş sıkması olan hastalarda; hastalar sabah kalktıkları zaman, çene kaslarında yorgunluk hissedebilir ve çenede ağrı oluşmasından şikayet edebilirler. Hastalar bazen ağız açmada zorlukla karşılaşabilirler.

Bruksizm, karakterine göre diş sıkması, diş gıcırdatması şeklinde veya her ikisi birlikte görülecek şekilde olabilir.

Tedavi edilmediği durumlarda;

 • Baş ağrısı
 • Dişlerde aşınma
 • Dişte kırık
 • Dişte sallanma
 • Çene kaslarına ağrı
 • Dişte ağrı
 • Hassasiyet
 • Eklem hasarı oluşabilir.

Di̇ş Gıcırdatması Neden Olur?

Diş gıcırdatmada genellikle psikolojik faktörler etkendir:

 • Anksiyete
 • Gerginlik
 • Stres
 • Hayal kırıklığı
 • Kızgınlık
 • Pişmanlık
 • Kıskançlık
 • Obsesyon gibi sebeplerle birey diş gıcırdatabilir.

Bruksizmde kişinin kişilik yapısı da oldukça önemlidir. Agresif, hiperaktif, aceleci, titiz, rekabetçi kişilik tiplerinde bruksizm vakalarına daha sık rastlanır.

Çene ve diş yapısında, protez ya da dolgularda olan bozukluklar da diş gıcırdatmaya sebebiyet verebilir.

Yetersiz beslenme, alkol, kafein ve tütün kullanımı bruksizmin oluşma riskini artırabilir.

Bebek Ve Çocuklarda Di̇ş Gıcırdatma Görülür Mü?

Çocuklarda diş gıcırdatma genellikle süt dişleri çıkarken başlar ve 7 ile 11 yaş arasında artar. Süt dişlerinden kalıcı dişlere geçişin olduğu bu yaşlarda bruksizm normal kabul edilir. 

Bu dönemde oluşan dişlerdeki aşınma, daimi dişlerin yerleşmesiyle ortadan kaybolur. 

Çocuklarda bağırsak paraziti ya da diğer sistemik etkenler de diş gıcırdatmaya neden olabilir. Dikkat eksikliği olan çocuklarda bruksizmin, uyku bozukluğuna eşlik ettiği gözlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre ilaç tedavisi gören hiperaktif çocuklarda, özellikle santral sinir sistemine etki eden psikostimülanlar, bruksizmin gelişmesinden ve ortaya çıkmasından sorumludur.

Di̇ş Gıcırdatma (Bruksi̇zm) Tedavi̇si̇ Nasıl Yapılır?

Bruksizm tedavisi, dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları ve ağrıyı ortadan kaldırmayı amaçlar. Bruksizmi tamamen ortadan kaldıracak spesifik ve kesin bir tedavi yöntemi henüz olmadığı için; bruksizm tedavisinde amaç, koruyucu tedavi uygulamaya ve bruksizmin zarar verici etkilerini önlemeye çalışmaktır. Esas tedavi bireyin stres faktörlerinden uzaklaşmasıdır. Bruksizm tedavisinde splintler, kas gevşeticileri  ve çene eklemine yapılan botoks uygulamaları tercih edilmektedir. Diş yapısından kaynaklı bruksizmde ise yanlış yapılmış dental işlemler düzeltilerek diş sıkma ortadan kaldırılabilir. Diş gıcırdatma ve sıkma neticesinde ileri derecede çene deformasyonu oluşmuşsa cerrahi tedavi gerekebilir.

Splint (Gece Plağı) 

Oklüzal splintler temporomandibular rahatsızlıkla karşılaşılan bir diş hekiminin ilk düşüneceği tedavi alternatifi olabilir. Uyurken diş gıcırdatan hastalara , sıkma sırasında dişlerde oluşan zararları engellemek için splint adı verdiğimiz şeffaf plastikten yapılmış gece plağı önermekteyiz. Bu hastanın dişlerini sıkmasını engellemez ama dişlerde sıkmaya bağlı oluşacak olan diş eti çekilmeleri, kemik erimeleri, kaslardaki ağrı gibi problemlerin önlenmesine veya azaltılmasına yardımcı olur. Gece uyurken kullanılan bu plak ile dişlerin korunması için önlem alınmış olunur. Splintler aşağıdaki amaçlarla başarılı olarak kullabılabilirler:
 • Dişleri aşınmaktan korumak
 • Bruksizmi ve parafonksiyonları azaltmak ve bunlarla oluşan aşırı kuvvetleri dağıtmak
 • Kas kaynaklı ağrıları tedavi etmek
 • Eklem kaynaklı ağrıları tedavi etmek
 • Çene ekleminin fonksiyonunu geliştirmek

Splintler Ne Zaman Kullanılmalı?

Gece, gündüz veya tüm gün olarak üç kullanım zamanı mevcuttur. Hekimler,  hastanın durumuna göre üç kullanımı da tercih edebilirler. Hastaların büyük çoğunluğunda yalnızca gece kullanımı ile başarılı bir tedavi yapılabildiği gözlemlense de, klinik bulgular daha belirgin ise hastanın tedavinin başlangıcında gündüzleri de mümkün olduğunca kullanması istenebilir.

Çene Eklemine Botoks Uygulaması

Bruksizm tedavisinde bir diğer yöntem ile hastalara botoks uygulaması yapılarak çiğneme kaslarının zayıflaması sağlanır. Sıkmanın gücünü azaltmak için çiğneme kaslarına uygulanan botoks işleminin 6 ayda bir tekrarlanması gerekir. Belli sıklıkta yapıldıktan sonra kasların gücü azaldığı için, diş sıkmanın oluşturduğu kuvvet azalır ve hastaların bruksizmi daha kolay tolere etmesi sağlanabilir. Botoks uygulaması sıkmayı engellemez, sıkmanın şiddetini azaltır.

Diş Sıkması İçin Kas Gevşetici

Eğer hastada diş sıkma belirtilerinden dolayı oluşan, kaslarda ağrı var ise, o zaman kas gevşeticiler önerilebilir. Klinik şikayeti olmayan hastaya diş sıkması için kas gevşetici verilmesi doğru değildir.

Çocuklarda Bruksizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda yapılan diş sıkma veya diş gıcırdatma  tedavisinde; öncelikle diş gıcırdatmanın derecesi ve yoğunluğu hakkında ebeveynlerden bilgi alınır, daha sonra ağız içi muayene edilir. 

Eğer dişlerde aşınmalar aşırı derecede ise, bu alanlar tedavi edilir. Dişlerin kapanış durumuna bakılır, eğer bozukluk varsa ufak aşındırmalarla kapanış bozukluğu giderilir. Bu işlemler sonrasında iyileşme görünmüyorsa, basit ağız içi apareyler yapılarak diş gıcırdatması düzeltilmeye çalışılır.

Di̇ş Gıcırdatma (Bruksi̇zm) İle İlgi̇li̇ Sıkça Sorulan Sorular

Diş Gıcırdatmak Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Diş sıkma ve gıcırdatma bir hastalığın belirtisi değildir. Stres, psikolojik sorunlar, yorgunluk gibi durumlarda daha sık karşımıza çıkmaktadır.

Bruksizmin Belirtileri Nelerdir?

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olan hastaların dişlerinde aşınmalar olur. Çene kaslarında ağrı ve hassasiyet oluşur. Özellikle sabah, uykudan sonra çenelerde ağrı oluşması bu alışkanlığın bir belirtisidir.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş gıcırdatma ve sıkma alışkanlığı olan hastaların bir diş hekimine müracaatı önemlidir. Eğer bruksizm çene ekleminde de sorunlara yol açmışsa, o zaman hastanın bir çene cerrahına gitmesi gerekir.

Uyurken Diş Gıcırdatma Nasıl Önlenir?

Uyurken diş sıkma veya diş gıcırdatma önlenemez. Önlenebilecek şey dişlerde oluşacak zararın önlenmesi veya engellenmesidir. Sıkmanın gücünün azaltılması için Botoks uygulanabilir. Dişleri korumak içinde gece plağı yapılabilir.

Diş Gıcırdatma Önleyici Aparat Nerede Satılır?

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı önleyici aparat diş hekimleri tarafından hastaya özel hazırlanır. Bu plak için hastadan ölçü alınır ve hastaya özel olarak yapılır. Sıkmada kullanılan aparatlar veya plaklar sert olmalıdır.

Bruksizm Aparatı, Gece Plağı Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Bruksizm aparatı, gece plağı kullananlar bu plaklarını sabah çıkardıklarında fırça ile güzelce yıkamalı ve temiz bir kap içerisinde saklamalıdırlar. Aşınmış plaklar yenisi ile değiştirilmelidir.

Bruksizm İlaçları Nelerdir?

Bruksizmi tedavi eden bir ilaç yoktur. Psikolojik sıkıntıları olan hastaların antidepresan kullanmaları sonrasında bu alışkanlıklarının azalabildiği görülmüştür. Ama hiç bir ilaç bu alışkanlığı tedavi etmez. Çiğneme kaslarına botoks uygulaması sıkmanın şiddetini azaltabilir

Diş Gıcırdatmasının (Bruksizm) Kesin Çözüm Yolu Var Mıdır?

Maalesef diş gıcırdatmasının (Bruksizm) kesin çözüm yolu yoktur.

Diş Gıcırdatma Tedavi Fiyatları Ne Kadardır?

Bruksizmin tedavi  fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Tedavi fiyatları özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. 

Ağız ve diş tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli hekimlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır