ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI

ZİRKONYUM – ZİRKON SERAMİK İMPLANTLAR

Prof.Dr.Serhat Yalçın

40 yıldan fazla, titanyum implantların diş implantları olarak uygun olduğu kanıtlanmıştır. Dental implantolojinin başlangıcı metal içermediyse de, o günlerde seramik implantlar stabilite açısından gerekli standartları karşılayamıyordu. Günümüzde zirkonya, stabilite, osseointegrasyon ve prostetik uyumluluk özellikleri titanyum implantlar tarafından belirlenen standartlara uygun olarak artan bir onaylanmış implant malzemesidir. Dahası, özellikle estetik, doku dostu, antialerjik ve metal içermeyen zirkonyum porselen implantlara olan talep, özellikle kozmetik ürünlerde ve farmasötik ürünlerdeki geniş çaplı titanyum oksit uygulamasının neden olduğu titanyum intoleranslarının her geçen gün artmasına bağlı olarak artmaktadır. Bu nedenlerden ötürü, piyasa uzmanları, zirkonya implantının dental implant pazarındaki payının yüzde 10 hatta yüzde 25’e çıkacağını tahmin Etmektedir.

ZİRKONYA DİŞ İMPLANTLARI NELERDİR?

Zirkonya bir seramik malzemedir ve herhangi bir metal özelliği yoktur. Bu elektro kimyasal olarak galvaniz veya elektro akım bozukluğuna sebep olmaz ve hücre içi ve dışında herhangi bir etkisi yoktur.
Şu anda piyasada ki tek biyoinert ve biyo-uyumlu malzemedir. Piyasada tespit edilen alerjisi veya intoleransı yoktur. Zirkonyum, saf Zirkon metalinin oksitlenmiş bir tozudur. Zirkonyum diş implantları, metalik olmayan dental implantlar, uzun ömürlü ve en doğal sonuçlarla gülümsemenizi sağlayan uzun ömürlü dental implantlardır.

 

Zirkon – Porselen implantlar

METAL OLMAYAN DİŞ İMPLANTLARININ YARARLARI NELERDİR?

Metal olmayan dental implantlar, geleneksel dental implantların stabilite ve başarı açısın dan benzer sonuçlar vermektedir.

Zirkonyum implantlarının en önemli faydalarından biri, beyaz renkli olmaları ve büyük bir estetik avantajı olan normal dişlerden ayırt edilememeleridir. Zirkonya implantlar özel bakım gerektirmez, tıpkı doğal dişleriniz gibi tedavi edilebilir ve fırçalanabilir. Zirkonyum implantları, metal alerjisi olan hastalar için de idealdir. Zirkonya implantlarının bir diğer faydası, metalin yokluğunun onları biyo-uyumlu hale getirmesidir, yani bağışıklık sisteminizi etkilemeyecek veya zararlı olmayacakları anlamına gelir.

Zirkonyum implantları daha iyi hijyenin sağlanmasına yardımcı olur. Ağız içinde plak dediğimiz bakteri kümelerinin zirkonyum implant üzerine yapışması titanyuma göre çok daha azdır. Zirkonyum implantlar doku dostudur.Bu nedenle ağız hijyeni iyi olan hasttalarımızda zirkonyum porselen dişlerle beraber mükemmel bir diş restorasyonu oluştururlar.

ZİRKONYA İMPLANTLARI VE TİTANYUM İMPLANTLARI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Çalışmalar, titanyum ve zirkonyum diş implantlarının titanyum diş implantları gibi kemik bütünleşmesinin ve stabilitesinin çok iyi olduğunu göstermiştir.
Gümüş renkli titanyum dental implantlardan farklı olarak, zirkonyum rengi beyazdır, bu da metallerin koyu renklerinin diş etlerinden görünmeyeceği anlamına gelir. Titanyum implantlar özellikle ön bölgelerde daha ince diş etleri olan hastalar da uygulandıklarında diş etlerinden gri renkleşme görülebilir. Bazende implantın diş etine çok yakın olmasından dolayı implantın boyun bölgesi diş etinde görülebilir , estetik olarak çok kötü bir görünüme neden olurlar.

ALERJİ VE UYUMSUZLUK

Zirkonya ile bilinen hiçbir alerjisi veya uyumsuzluğu yoktur, ancak araştırmalarda hastaların %4 dünde titanyuma karşı alerjisi olduğunu göstermektedir. Cilt hassasiyetleri, alerjileri ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanların sayısı giderek artmaktadır, bu da tedavi öncesi titanyum allerjisi olup olmadığının saptanması anlamına gelir.

BİYOUYUMLULUK VE KOROZYONA DAYANIKLI

Zirkonya çok iyi biyouyumluluğa sahiptir ve kimyasal korozyona dayanıklıdır. Vücudun diğer bölgelerine ulaşmaz. Titanyum implantlar korozyona karşı son derece dayanıklıdır, ancak aşındırıcı saldırılara karşı dayanıklı değildirler.

Zirkonyum bir metaldir atom numarası 40 ile. Zirconium dioxide (ZrO) 2 ) veya Zirkonya bir seramik malzemedir herhangi bir metal özelliği yoktur. Bu elektrokimyasal olarak galvaniz veya elektro akım bozukluğuna sebep olmaz inter- ve intraselüler düzeyde etkiler. En çok Şu anda mevcut biyoinert ve biyo-uyumlu malzeme Piyasada, tespit edilen alerjisi veya intoleransı yoktur. Malzeme, yol açan daha düşük yüzey serbest enerji sergiler. hidrofilik indirgenmiş plak (biyofilm) birikimi, yani Daha yumuşak iltihaplara yol açan daha az iltihaplanma bekleniyor Sue sağlık

Zirkonya son derece arzu edilen estetik sonuçları sağlar: sağlıklı pembe ve güzel doku bir im etrafında yaratılabilir Doku geçirgenliği olmayan bitki. Yüksek estetiği yeniden sembles doğal diş. Titanyum aksine, bu teşvik edebilir nihai osseointegra ile uzun vadede kemik büyümesi Hem kemik hem de sakız için. Beyaz co-ek olarak lour, düşük esneklik ve ısıl iletkenlik modülü Zirkonya implantlarını çok çekici bir alternatif yaptı implant diş hekimliğinde titanyuma kadar. 1-4 İlginç mikroyapısal özellikleriyle zirkonya “yeni nesil” için tercih edilen malzemedir. bitkiler. Hashim ve diğ. (2016) sistematik bir inceleme yaptı ve zirco- klinik başarı ve sağkalım oranlarını değerlendirdi en az bir yıl işlevden sonra nia seramik implantlar ing. 5 Sonuç olarak, zirkonya oral kullanımını doğrulamak için yeterli uzun vadeli kanıt implantlar, zirkonya seramikleri potansiyel olabilir. Metalik olmayan bir implant çözümü için titanyuma özgüdür. Bu Cionca ve ark. tarafından yapılan incelemede de gösterilmiştir. (2017), aracılığıyla in vitro ve in vivo çalışmalar, zirkonya insan- Titanyum için değerli bir alternatif olarak yerini kazanmak için yaşlı. 6

A. Endikasyonları:

1. Tüm estetik zon vakaları, ince diş eti yapısı olan güldüğünde diş etleri çokça gözüken hastalarda
2. Metal alerjileri ve bunlardan kaynaklanan kronik hastalıkları olan hastalar
3. İmplant uygulaması yapılacak bir hastaa titanyum implantlara alternatif olarak.

B. Kontrendikasyonlar:

1. Postoperatif talimatlara uyumsuzluk gösteren hastalar.
2. İmplant cerrahisi ve protez restorasyonları hakkında diş hekiminin yetersiz olduğu durumlarda.
3. Bruksizm gibi titanyum implantların yapılanadığı durumlarda uygulanamaz.
4. Titanyum implantlara göre pahalıdırlar
5.Titanyuma göre daha kırılgandırlar

 

Zirkonyum porselen  implantların Fiyatları

Zirkonyum porselen implantlarların fiyatları ilgili detaylı bilgi almak için;

Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36
Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıda bulunan E-Newsletter bölümünden mail adresinizi gönderiniz.

 

Benzer Tedaviler

Sinüs Yükseltme Sinüs Ogmentasyonu Nedir Nasıl Yapılır?

Sinüs Yükseltme Sinüs Ogmentasyonu Nedir Nasıl Yapılır?

Sinüs Yükseltme Sinüs Ogmentasyonu Nedir Nasıl Yapılır? Üst çenemizin üstünde yer alan maksiller si

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir? Ortodonti bilindiği üzere dişlerdeki çapra

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Diş Gıcırdatma yani bruksizm, genellikle uyku esnasında, alt dişlerin işlevsel olmayan bir şekilde

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal Tedavisi Nedir? Dişin canlı dokusu olarak tanımladığımız pulpanın çeşitli nedenlerle kanal iç

Organik Diş Hekimliği

Organik Diş Hekimliği

Organik Diş Hekimliği Organik diş hekimliği hastanın kendi kanı kullanılarak yara iyileşmesinin hız

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.