Endodontik Cerrahi (Dişin Kök Ucu Cerrahisi / Rezeksiyon)

Endodontik Cerrahi Nedir?

Endodontik cerrahi, kanal tedavisinin yeterli veya uygun olmadığı durumlarda yapılan basit bir cerrahi işlemdir. Enfekte olan kök ucunun cerrahi işlem ile çıkartılmasıdır. 

Diş Çürüğü Nedir ve Nasıl Oluşur?

Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği durumlarda, ağız bölgesi bakteri oluşumuna açık olur. Ağız ve diş sağlığına yeterli özenin gösterilmediği, dişlerin düzenli fırçalanmadığı durumlarda dişlerde oluşan bakteriler, diş minesine zarar verir ve diş çürükleri oluşur.

Kanal Tedavisi Nedir?

Eğer diş çürük oluşmuş, oluşan çürük tedavi edilmemiş veya zarar görmüş ise dişte iltihap oluşur. Bu gibi durumlarda damar ve sinir dokusunun temizlenerek, biyo-uyumlu materyaller ile sızıntı olmayacak şekilde doldurulması işlemine kanal tedavisi denir.

Dişin Kök Ucu Rezeksiyonu Nedir?

Endodontik cerrahi (kök ucu rezeksiyonu) kanal tedavisi yapılan dişlerin, kanal tedavisine istenilen cevabı vermemesi sonucunda dişin kök ucunda enfeksiyon gelişmesi veya kök ucu enfeksiyon olan dişlerin, kanal tedavisi yapıldıktan sonra enfeksiyonun iyileşmemesi gibi durumlarda uygulanan cerrahi yöntemdir.

Bazı durumlarda kanal tedavisi sırasında kullanılan aletlerin kırılması söz konusudur. Bu aletler kırıldığı zamanlarda da, endodontik cerrahi işlemine müracaat edilir. 

Endodontik Cerrahi Hangi Dişlere Uygulanır?

Kök ucu rezeksiyonu, tüm dişlere uygulanabilir.

Endodonti̇k Cerrahi̇ Tedavi̇si̇ Nasıl Yapılır?

Di̇şi̇n kök ucu cerrahi̇si̇endodonti uzmanı tarafından lokal anesteziyle yapılır. Apikal rezeksiyon da denilen bu işlemde, diş eti kesilerek kök ucu açığa çıkarılır. Kök ucunun etrafındaki kist ve enfekte doku, kesilerek alınır. Kök kanalı temizlendikten sonra tekrar doldurulur. Diş eti tekrar yerine yerleştirilip, dikiş atılır ve operasyon endodonti uzmanı tarafından tamamlanır.

Diş eti kaldırıldıktan sonra, kemik içerisindeki kök ucunun iltihaplı alanının çıkarılmasıyla yapılan işlem yaklaşık 30 dakika sürer.

Enfekte Olan Diş Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ameliyat edilmediği durumlarda kök ucundaki enfeksiyon büyür. Dişin etrafındaki kemik kaybı artar ve dişiniz çekilmek zorunda kalır. 

Endodontik Cerrahi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birkaç gün sıcak yemek yememeniz ve endodonti uzmanınızın önerdiği ilaçları düzenli kullanmanız son derece önemlidir.

Endodonti̇k Cerrahi̇ Tedavi̇si̇ Zor Mudur?

Endodonti uzmanı tarafından yapılan ve lokal anestezi altında uygulanan apikal rezeksiyon işleminde hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler. Genellikle 2-3 gün hastaların yanağında şişlik oluşur. İlaçların düzenli kullanıldığı durumlarda hastaların şikayeti oluşmaz.

Endodontik Cerrahi Fiyatları Ne Kadardır?

Endodontik cerrahi fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Tedavi fiyatları özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. 

Ağız ve diş tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli hekimlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır