Çene Kemiğinin Uzatılması

Distraksiyon Nedir?

Kemik boyunun uzatılması ilgili çalışmalar tarih boyunca birçok hekimin ilgi alanında olmuşsa da, 1950’li yıllarda Rus cerrah, Gavriil Ilizarov’un sunduğu modern distraksiyon osteogenezis en geçerli yöntem olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Önceleri bacak kemiklerinde boy uzatmak için kullanılan bu yöntem, daha sonraları diş hekimliği cerrahisinde çene kemiklerini uzatmak için kullanılmaya başlanmıştır. 

Bu metod, vücutta bulunan tüm kemikleri uzatmakta kullanılabilir. Bacak ve kol kemiklerinin kısa olduğu durumlarda bu teknikle birkaç santim uzatma sağlanabilir. 

Distraksiyon ameliyatının diş hekimliğinde uygulaması genellikle alt çenenin geride, ya da çok dar olduğu vakalarda olur. Distraksiyon yöntemi (çene kemik boyunun uzatılması), çene kemiğine aşamalı uygulanan traksiyon ile yeni kemik oluşumunun sağlanması işlemidir.

Distraksiyon Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Bu teknik;
 • Alt çenenin köşelerinde angulus denen bölgede,
 • Alt çenenin üste göre kısa olduğu durumlarda,
 • Çenenin çok dar ve üçgen olduğu durumlarda,
 • Orta yüz bölgesinin geride olduğu durumlarda kullanılabilir.
 • Kemik uzama hızı, günde 1 mm civarında olur. Çene ve yüz kemiklerinde bakıldığında 10-15 mm kadar uzatma sağlanabilir.

Di̇straksi̇yon (Çene Kemi̇k Boyunun Uzatılması) Ameli̇yatı Nasıl Yapılır?

Çene kemik boyunun dengeli bir şekilde uzatılması için yapılan ameliyat; lokal veya genel anestezi uygulanarak, ağız içinden veya dışından yapılabilir. 

Süresi endikasyona göre 1-3 saat arasında süren ameliyatta, çene kemiklerine distraktör adı verilen bir alet yerleştirilir. Bu aletle günde 1 mm. uzatma yapılarak denge sağlanır ve distraktör 6 hafta daha yerinde tutulur. 

Çekilen filmlerle yapılan kontrolde, kemikleşme görülmeye başladığında alet yerinden çıkarılarak işlem sonlandırılır.

Di̇straksi̇yon Ameli̇yatı Sonrasında Di̇kkat Edi̇lmesi̇ Gereken Durumlar Nelerdi̇r?

 • Mümkün olduğunca yumuşak gıdalar tüketilmeli
 • Etraftan gelebilecek fiziksel darbelere karşı dikkatli olunmalı
 • Pansuman ve temizliğe dikkat edilmeli
 • Kontroller aksatılmamalıdır.

Distraksiyon Ameliyat Fiyatları Ne Kadardır?

Distraksiyon ameliyat fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Tedavi fiyatları özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. 

Ağız ve diş tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli hekimlere başvurmanız son derece önemlidir.

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır