Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

ortodonti tedavi şeffaf plak

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Ortodonti bilindiği üzere dişlerdeki çapraşıklık, konum bozukluğu, sıkışma gibi sorunları tedavi eden diş hekimliği branşıdır. Bu tedavileri yaparken, çeşitli ortodontik aygıtlarla dişlerin belli hızda ve yönde hareket etmesi sağlanır. Uzman ortodontist tarafından planlanan bu hareketler, zaman içinde dişlerdeki bozuklukların düzelmesini sağlar.

Şeffaf Plak Nedir?

Diş teli kullanmadan, sadece dişlerin istenen konuma gelmesini sağlayan şeffaf aparey (plak) kullanılarak yapılan ortodontik bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, istenen sonucu elde etmek üzere tümüyle kişiye özel olarak bilgisayar ortamında tasarlanan şeffaf plaklar, 3 boyutlu modellemeyle üretilir.

 

Sonrasında dişlere takılan bu plaklar, dişleri istenen konuma gelmek üzere milimetrik düzeyde hareket ettirmeye başlar. Her plak belli bir süre işlevini görüp dişlerde düzelmeyi sağladıktan sonra, bir sonraki aşamaya geçilir ve yeni bir plak takılarak ortodontik tedavi devam eder.

 

istanbul ortodontist

 

 

Şeffaf Plak (Telsiz Tedavi) Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

Şeffaf plak tedavisinin en büyük avantajı, özellikle de yetişkin hastalarımız için, neredeyse görünmez özellikte olmasıdır. Diş teli, braket vb. aygıtlar kullanılmadığı için, estetik olarak rahatsızlık duyulmasının önüne geçer.

 

Bir diğer avantajı da tellere alışma döneminde yaşanabilecek ufak tahriş ve rahatsızlıkları ortadan kaldırmasıdır. Şeffaf plakların bakımı ve günlük kullanımı da diş tellerine göre daha pratiktir. Ancak bu noktada, hastanın tedaviye etkin katılımı önemlidir. Şeffaf plaklar hasta tarafından kolayca çıkarılabildiği için, düzenli kullanımın aksatılma ihtimali ortaya çıkar ve bu durum tedavinin başarısını engelleyebilir.

 

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diğer tüm ortodontik tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, şeffaf plak tedavisinin süresi de kişiye ve tedavi edilmesi gereken bozukluğun derecesine göre değişir. Şeffaf plak tedavisinde önemli olan hastanın plakları gereken sürede (günde 18 saat) ve düzenli olarak takmasıdır. Bu koşul sağlandığı takdirde, düzenli kontrol sayısı ve toplam tedavi süresi geleneksel diş teli tedavisine göre daha az olabilmektedir.

 

ortodonti tedavi şeffaf plakHerkes Şeffaf Plak Takabilir Mi?

telsiz ortodontik tedaviŞeffaf plak için yaş sınırı yoktur. Birçok ortodontik sorunun çözümünde kullanılabilmektedir. Aksi durumlarda uzman ortodontist diş hekimi gerekli uyarı ve planlamayı yapacaktır. Telsiz tedavide dikkat edilmesi gereken konu, dişlerin ölçüsü alınıp plak takılmaya başladıktan sonra dişlere herhangi bir müdahale yapılmayacağı için; çürüklerin temizlenmesi, dolgu, diş taşı temizliği gibi tedavilerin önceden tamamlanmasıdır.

 

Şeffaf Plaklar Sağlığa Zararlı Mıdır?

Şeffaf plaklar modern laboratuvar ortamında üretilir ve üretildiği malzeme sağlığa zararlı olan Bisphenol-A veya fitalat içermez.

 

Şeffaf Plak Tedavisi Bittikten Sonra Dişlerde Tekrar Bozulma Olur Mu?

İster diş teli ister şeffaf plak olsun, ortodontik tedaviniz bittikten sonra, dişlerin iç kısmına ince ve görünmeyen bir koruyucu tel takılır. Bu tel dişlerin geldiği düzgün konumu korumak için gereklidir. Ortodontist diş hekiminin yönlendirmelerine uygun hareket ettiğiniz takdirde, şeffaf plak tedavisinden sonra kayda değer bir bozulma yaşama olasılığınız çok düşüktür.

 

Şeffaf Plak Tedavisini Her Diş Hekimi Yapabilir Mi?

Şeffaf plak tedavisi (diğer ortodontik tedaviler gibi) sadece uzman Ortodontist diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Ölçü alımından plak üretimine, gülüş tasarımından yüz simetrisine kadar pek çok önemli unsur ve ayrıntı içeren şeffaf plak tedavisi, ortodonti uzmanlığı olmayan diş hekimleri tarafından yapılamaz.

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Fiyatları Ne Kadardır?

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) fiyatları için Dentram Diş Klinikleri Ortodonti bölümüne müracaat edebilirsiniz. Ortodontik tedavi ile ilgili muayene olmak ve bilgi almak için

  • Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36 – 0533 572 08 74
  • Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00 – 0532 764 54 00

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Şeffaf plak tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi veya randevu almak için, 444 3 347 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Benzer Tedaviler

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI

ZİRKONYUM – ZİRKON SERAMİK İMPLANTLAR Prof.Dr.Serhat Yalçın 40 yıldan fazla, titanyum implant

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temizmi? Ağız ve diş sağlığının korunmasında ağız içi hijyenin sağlanması önem

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Uygulaması

Çocuk Diş Tedavisinde Yaklaşımın Önemi Çocuk diş tedavileri özel bir bakış açısıyla özen ve sabır i

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Diş Gıcırdatma yani bruksizm, genellikle uyku esnasında, alt dişlerin işlevsel olmayan bir şekilde

Dijital Dental Anesthesia (STA)

Dijital Dental Anesthesia (STA)

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bi

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.