Laser Bleaching – Lazer Beyazlatma

Lazer Diş Beyazlatma Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazer diş beyazlatma işlemi klinik ortamında yaklaşık 45-60 dakika süren bir işlemdir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş Beyazlatma - Bleaching İşlemi ve Yöntemleri

lazer beyazlatma sonrası diş renginde değişiklik

 

Diş beyazlatma (Bleaching) işlemi, kimyasal maddeler kullanarak dişlerin renginin açılması işlemidir. Bu işlem, diş minesi ve dentin tabakasında oluşan renklenme için carbamid peroksit veya hidrojen peroksit içerikli, sadece diş hekimlerinin kullanabileceği malzemeler ve yöntemlerle yapılan ağartma işlemidir.

 

Günümüzde diş beyazlatmak için beyazlatıcı diş macunları, jeller ve diş hekimi tarafından hastaya temin edilen diş beyazlatma ürünleri gibi çok çeşitli ürünler mevcuttur. Ancak hangi beyazlatıcının uygulanması gerektiğine mutlaka hekim tarafından karar verilmelidir.

Diş Rengi Neden Koyu Olur?

Dişlerimiz beslenme, konuşma gibi hayati fonksiyonların gerçekleştirilmesini sağladığı gibi sosyal yaşantımız içinde bizi yansıtan en önemli aynamızdır. Fizyolojik renk koyuluğu, yaşlılık, yapılmış olan kanal tedavileri, yediğimiz ve içtiğimiz şeyler; özellikle kahve, çay, sigara, kola; erken yaşlarda kullanılan antibiyotikler dişlerimizde istemediğimiz renk değişikliklerine yol açabilmektedir. Diş hekiminiz tarafından yapılacak olan diş temizliği sonrasında diş beyazlatma yöntemlerinden biri ile daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Kalıcı diş beyazlatma konusunda 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlar ofis tipi beyazlatma, lazer ile beyazlatma ve ev tipi beyazlatmadır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

 

 

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi en hızlı ve en etkili diş beyazlatma yöntemidir. Muayenehane koşullarında ilacın direk doktor tarafından uygulanması ile yapılan beyazlatma işlemidir. Bir saatlik bir uygulama ile dişler beyazlamaktadır. Beyazlatma işleminde % 15 ila 35’lik hidrojen peroksit kullanılır.

Beyazlatıcı ajanın diş dışında, çevre ve yumuşak dokulara kesinlikle değmemesi gerekir. Çok iyi izolasyon yapılmalıdır. Diş etleri özel bir malzemeyle kaplanarak korunurken, dudaklar ekartör denilen aygıtlar yardımıyla dişlerden uzaklaştırılır.

Lazer ile Diş Beyazlatma

lazer ile diş beyazlatma

Lazer ile diş beyazlatma yöntemi, ofis tip diş beyazlatma işleminin lazer ışığı kullanılarak yapılmasıdır. Bu teknik şu anda kalıcı diş beyazlatmada gelinen en son teknolojidir. Diş etrafındaki diş etine koruyucu bir plak yerleştirilerek beyazlatma işlemi lazer ile yapılır. Tüm dişlerin beyazlatıldığı bir hastada beyazlatma süresi yaklaşık 45- 60 dakika sürer.

Diş Beyazlatma Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanabilir?

Diş beyazlatma işlemi yetişkin herkese uygulanabilir. Ancak uygulanmasında sakınca olabilecek durumlar da mevcuttur. Bunlar:

  • Hamilelik dönemindeki kullanımıyla ilgili kesin bir bilimsel veri bulunmamakla birlikte, kullanılması tavsiye edilmemektedir
  • 18 yaşından küçüklerde
  • Kanser tedavisi gören hastalarda
  • Ciddi diş eti problemi olan ve dişin mine yüzeyinde defekt bulunan hastalarda, uygulanması sakıncalıdır

Beyazlık ne kadar kalıcıdır?

Beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan renk değişimlerinde birey aynı diyete devam ediyorsa beyazlatma işleminde geri dönüş beklenir. Ancak dişler beyazlatma öncesi rengine geri dönmez. Kısa süreli bir uygulama sonrası daha kalıcı bir beyazlık elde edilecektir.
Antibiyotik kaynaklı renk değişikliklerinde beyazlık elde etmek daha zordur fakat daha kalıcıdır.
Genel renk değişikliği sağlanmak maksadıyla yapılan beyazlatma işleminde 1 yıl sonra rengin hafif koyulaşması mümkündür. Yapılacak pekiştirme seansı ile daha kalıcı bir beyazlık sağlanacaktır.

Tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Sigara kullanılıyorsa tedavi sırasında kesinlikle içilmemelidir. Asitli kolalı yiyeceklerden uzak durulmalı kahve daha az tüketilmelidir.

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur. Dişe zarar vermediğine dair çok sayıda araştırma mevcuttur. Akılda bulundurulması gereken en önemli nokta; piyasada, kontrolü bulunmayan dişlere zararlı maddeler içeren ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir. Kontrolsüz kullanılan diş beyazlatma ürünlerinin dişte yapısal bozukluklara sebep olabilmektedir. Bazı beyazlatma ürünleri ise tamamıyla aşındırıcı içerir. Bunlar daha çok macunların içinde bulunur. Aslında dişin üzerindeki birikintilere yönelik ürünlerdir. Uzun süreli kullanımlarda dişte aşınmalar yapabilirler.

Diş Beyazlatmada Beyazlık Ne Kadar Kalıcıdır?

Beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan renk değişimlerinde birey aynı diyete devam ediyorsa beyazlatma işleminde geri dönüş beklenir. Ancak dişler beyazlatma öncesi rengine geri dönmez. Genellikle bir yıl içinde tamamlayıcı bir uygulamaya gerek duyulabilir. Kısa süreli bir uygulama sonrası daha kalıcı bir beyazlık elde edilecektir.

 

Diş beyazlatma tedavi fiyatlarımızla ilgili detaylı bilgi almak için +90 549 350 40 50 nolu numaradan bize ulaşabilirsiniz ya da iletişim sayfamızdaki formu doldurabilirsiniz.

 

Lazer Diş Beyazlatma işlemi Tedavi Fiyatı Ne Kadardır?

Lazer diş beyazlatma fiyatları için Dentram Diş Klinikleri ne müracaat edebilirsiniz. Beyazlatma için muayene olmak ve bilgi almak için

  • Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36 – 0533 572 08 74
  • Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00 – 0532 764 54 00

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Tedaviler

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temizmi? Ağız ve diş sağlığının korunmasında ağız içi hijyenin sağlanması önem

Ev Tipi Beyazlatma

Ev Tipi Beyazlatma

Ev Tipi Diş Beyazlatma Ev tipi beyazlatmada % 10 – 16 – 20 – 22 – 25 lik karbamid peroksit kullanıl

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.