İmplant Tedavisi

İMPLANT TEDAVİSİ

Diş İmplantı Nedir?

prof. dr. serhat yalçın - implantoloji

Diş implantı, “eksik dişin yerine ya da ağızda kayba uğrayan kısımları tamamlamak amacıyla, çene içine veya üstüne yerleştirilen yapay diş kökü” olarak tanımlanabilir.

 

Şu ana kadar elde edilmiş bilgilerden, ilk kez M.Ö. 3000’li yıllarda Çin İmparatorluğunda altın ve gümüş iğneler kullanılarak yapıldığını öğrendiğimiz bu tedavi şekli, günümüzde insan vücudunun rahatlıkla kabul ettiği ve diş dokusuna uyumlu titanyumdan yapılan materyalin, diş kaybının olduğu bölgelere uygulanmasıyla gerçekleşmektedir.

 

Diş kayıplarına genelde estetik bir sorun olarak bakılsa da, uzun vadede bu durum farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu bilinçle gereken tedavinin gecikmeden yapılması önemlidir. Doğal dişlere en yakın sonucun alındığı diş implantları ile bu riski kalıcı olarak ortadan kaldırmak mümkündür.

 

Günümüzdeki modern implantolojinin mimarı İsveçli ortopedist Ingvar Brånemark’tır. 1950’li yıllarda tesadüfen tavşan kemiklerinde titanyumun kemiklerle kaynaştığını bulmuştur. 1960’lı yılların ortalarında da ilk implant bir hastaya uygulanmıştır.

 

Prof. Dr. Serhat Yalçın’ın Diş İmplantları Hakkındaki Videosunu İzleyin

 

Çene cerrahisi ve implantoloji uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın bu alanda uzun yıllardır başarılı operasyonlara imza atmaktadır. Çene cerrahisi ve implantoloji deki başarısı ile yurt içinde ve dışında bilinen Serhat Yalçın, tedavilerine kurucu ortağı olduğu Dentram Diş Kliniklerinde devam etmektedir. İmplant yapımı ve tedavi süreci konusunda Prof. Dr. Serhat Yalçın’ın hazırladığı videolar da sizlere tedavi sürecinin ağrısız olduğunu anlatmaya yardımcı olacaktır.

İmplant Nasıl Yapılır? 

 

 

İmplant tedavisi diğer tedavi türlerine göre, gerek estetik gerekse işlevsel olarak en uygun tedavidir. İmplant diş tedavisinde implant yapılacak bölge, lokal anestezi ile uyuşturulup, 5-10 dakika içinde implant yerleştirilir. İmplantın çene kemiği ile bütünleşmesi (çene kemiğine kaynaması) için 1,5 – 2 ay beklenir.

 

 

İmplant Yapımı Ne Kadar Sürer?

Bekleme süresi implantın kalitesine göre daha da uzayabilir. Uygulaması kolay ve ağrısız bir tedavi olduğu için hasta bu süreçte hiçbir sıkıntı yaşamaz. Daha sonra 2. aşamaya geçilir. İmplantların üzerine yerleştirilecek porselen dişlerin ölçüsü alınır ve 1 hafta 10  gün içinde diş/dişler yerine takılır. Sonuç olarak diş implantı tedavisi yaklaşık 2 ay kadar kadar sürer.

 

Dişte Kemik Kaybı Olursa İmplant Yapılabilir Mi?

Diş çekimi, diş eti ve diş çevresi doku hastalıkları, fonksiyonsuzluk atrofisi, travma, neoplaziler, kistler gibi sebeplerden dolayı alveolar kemikte kayıplar meydana gelmektedir. Alveolar kemiğin hacmi azaldığından, diş implantlarının estetik ve fonksiyonel olarak yerleştirilmesini engelleyecek vertikal ve horizontal kemik kayıpları ortaya çıkmaktadır. İmplant cerrahisinin mümkün ve başarılı olması için öncelikle bu defektlerin restorasyonları gerekmektedir.

 

Bir hastaya implant yapılabilmesi için yeterli kemik kalınlığına ihtiyaç duyulur. Piyasada bulunan implantların en kısası 6-8 mm yüksekliğinde 3,5-4 mm çapındadır. Dolayısıyla bu kalınlıkta bir implantı çene kemiğine yerleştirmek için bundan daha kalın bir kemik yapısına ihtiyaç duyulmaktadır. 6-8 mm lik bir implant için 7 veya 9 mm  kemik yüksekliğine, 3,5 mm lik bir implantı yerleştirmek için de çapı 5,5 mm lik kemik kalınlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer hastada bu seviyede ve miktarda kemik yoksa ileri cerrahi tekniklerle kemik yükseltme işlemlerine müraacat edilmektedir.

 

Sonuç olarak her hastaya implant diş yapılabilir. Ancak kimi hastaya gelir gelmez kimi hastaya da 6-12 ay süreli bir tedavi uygulandıktan sonra implant yapılabilmektedir. Yani dişte kemik kaybı olursa restorasyon sağlandıktan sonra uygun implant teknolojisi ile tedaviniz yapılabilir. 

dentram implant randevu

 

 

 

Her Yaşta Diş İmplantı Uygulanabilir Mi?

 

Gelişimini tamamlamış her sağlıklı hastaya implant diş yapılabilir. Hastalar gelişimini tamamlamadığında implant yapılamaz. Çünkü implantın konulduğu yer gelişimle birlikte yer değiştirir ve implant istenilen noktada durmayabilir. Bu nedenle yaklaşık olarak erkek ve kızlarda 18 yaşına gelmiş olması beklenmektedir. Ancak bazı durumlarda 16-17 yaşında gelişimini tamamlamış, büyümesi durmuş olan hastalarda çok acil durumlarda implant düşünülebilir. 

Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden veya eksik dişleri bulunduğundan ve çene kemiklerinde erimeler olduğundan dolayı diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar.

 

 

 

İmplant Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Diş implantları veya dental implantlar her diş eksikliğinde uygulanabilir. 
 • Dişlerin çekiminden sonra kemiğin boş olması diş kemik erimesine ve rezorpsiyona neden olur. Diş eksikliklerinde köprü yapılması hem sağlam dişlerimizin zarar görmesine de eksik dişin olduğu yerdeki kemiğin erimesine neden olur. Bu boşluklara implant yapılması durumunda çene kemiğindeki erimenin önüne geçilmiş olur. 
 • Hiç diş bulunmayan alt ve üst çenelerde de implant tedavisi yapılabilir.  
 • Yoğun kemik erimesi sonucunda hastanın tam protezinin kullanılmadığı durumlarda da implant tedavisi ile tutuculuğun artması sağlanabilir. 
 • Büyük azı dişlerin kaybında ağız içindeki arka bölge dişsiz bitiyorsa, hastalara takılıp çıkarılabilen bir bölüm protez yerine birkaç implant üzerine sabit bir köprü yapılabilir.
 • Eksik dişlerin olduğu uzun boşluklarda, köprülerin boyutlarının uzun olması sorun olabilir. Diş eksikliğinin olduğu bölgeye uygulanacak bir ya da birkaç implant ile uzun köprülerin desteği ve dayanıklılığı artırılabilir.
 • Yalnızca tek diş kaybının olduğu, eksik olan dişin iki yanındaki dişleri küçültmeye gerek kalmadan, diş yerine tek implant yerleştirilerek, üzerine tek bir kaplama yapılabilir.

Dentram ailesi olarak, en iyi implant doktor kadromuzla, İstanbul implant merkezlerimizde, gelişimini tamamlanmış her sağlıklı bireye, sonradan karşılaşılabilecek yukarıda bahsettiğimiz sorunlardan dolayı implant tedavisi yapılmasını önermekteyiz.

 

 

İmplant Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 

İmplant Destekli Protezler

İmplant üstüne yapılan diş ve protezler, implant destekli protezler olarak adlandırılır. İmplant destekli protezlerin klasik protezlere göre pek çok avantajı vardır. Bunlar;

 

 • Yapım ve uygulaması kolay bir işlemdir
 • Estetik olarak olumlu katkısı çoktur
 • Kemik kaybı önlenir
 • Ağız hijyeni kolayca sağlanır
 • Klasik protezlere göre daha dayanıklıdır
 • Isırma, çiğneme, konuşma doğallığı korunur
 • Yumuşak dokularda zamanla oluşan aşınmalar azalır

 

İmplant Yapımı Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Diş implantı sonrası, cerrahi işlem yapıldığı için yüzde ağrı, kızarıklık, sızı,morarma ve şişlik olması oldukça normal bir durumdur. Diş implantı uygulaması çene kemiğine vida ile yapay diş kökü yerleştirilmesi işlemi olduğu için, yapay diş kökünün iyileşme süresi içerisinde komplikasyonlar oluşabilmesi normaldir.  

 

Gelişen bu komplikasyonların şiddeti yapılan implant sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tek operasyonda bir adet implant yapımı ile 4 adet implant yapımı arasında farklar olabilmektedir ve çok normaldir. İmplant tedavi sonrası yapılan bakımlar iyileşme süresini en aza indirmek için son derece önemlidir.

 

İşlem sonrası sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Hekimizin belirlediği kurallara uymamanız tedavinizi olumsuz etkilediği gibi, implantınızın da başarısız olmasına sebep olabilir. Genel olarak komplikasyonlar kısa sürer. Çok şiddetli olmaz. Alınacak gerekli önlemler ile kısa zamanda azalır ve geçer.

 

İmplantların Hepsi Aynı mıdır? Hepsi Aynı Kalitede Midir?

Gün geçtikçe kullanımı artan diş implantlarının farklı marka ve kalitede olanları mevcuttur. Her geçen gün büyüyen sektörde ne yazık ki taklit üretim de artmıştır. Denetimsiz şartlarda üretilen taklit ve sahte implantların tedavide kullanılması kemik erimesine neden olduğundan, hastaların kullanılacak implantları mutlaka araştırması gerekir.

 

Günümüzde 1000 adet implant yaptırmak isteyen bir kişi; istediği isim ve şekilde çin, italya ve kore gibi ülkelerde implant ürettirebilmekte ve üretim çoğu zaman denetimsiz olmaktadır. İmplant yaptıran hastaların  mutlaka yaptırdıkları implantın markasını öğrenmeleri çok önemlidir. Klinikler de implantın markası bilinmediği için üstüne diş yapılamayan çok sayıda hasta görülmektedir. İmplantların çene kemiği ile kaynaştığı ama markasının bilinmediği durumlarda, bu implantların çıkarılması gerekmektedir. Diğer önemli bir sorunda implantın Magnetic Rezonas, MR uyumlu olmasıdır. MR uyumlu olmayan implantı olan hastalara MR çekilememektedir.

 

 

 

Yerli İmplant (Yapay diş kökü) Güvenli Midir?

Günümüzde piyasada 1000 lerce implant firması vardır. Bu firmaların bir kısmı kapanmakta ve varlık gösterememektedir. Standartlara uyarak implantları üreten firmalar olduğu gibi birde merdiven altı üretim yapan firmalar vardır. Merdiven altı üretimi, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de olduğu söylenmektedir.  Yerli implantlar güvenli olabilir ama hangi implantın kullanılacağına uzman hekimler tarafından karar verilmelidir.

 

Özellikle geç hastalarda kullanılacak olan implant markasının, ileriki dönemlerde de piyasada olması önemlidir. Çünkü implantların kemikle uyumu sağlıklı olabilir ama protez altındaki parçaların (özellikle abutment parçaları) değiştirilmesi gerekebilir. Vidalarının değiştirilmesi gerekebilir. Böyle durumlarda implant piyasada yoksa bu implantın üzerine herhangi bir işlem uygulanamadığı için  bu implantların çıkarılması gerekir. Onun için implant tercihinde piyasada rezervinin bulunabilecek seviyede güçlü olduğu bir implant firması tercih edilmelidir.

 

Ağız ve diş sağlığınız için güvenli implantların kullanıldığı hekimler tercih edilmeli ve mutlaka kullanılan implantın markası öğrenilmelidir. Çünkü hekimlerin ve  kliniklerin mal edemedikleri fiyata implant tedavileri yapıldığından, seçeceğiniz hekim ve klinik diş sağlığınız için son derece önemlidir. 

 

İmplant Diş Fiyatları Nedir ve Pahalı Bir Tedavi Midir?

İmplant diş fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. İmplant tedavinizin fiyatının belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. İmplant diş fiyatları,   özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, kullanılan implantın markasına, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. 

Diş implantı uygulamaları cerrahi ve uzun süreli işlem gerektirir. Dolayısıyla diğer diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. Diş implantı uygulanan hastalarda yapılan bir araştırmada, implant yaptıranlar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için alanında uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız son derece önemlidir.

 

İmplant fiyatları için Dentram Diş Klinikleri Ağız Diş ve Çene Cerrahisi bölümüne müracaat edebilirsiniz. İmplant tedavisi ile ilgili muayene olmak ve bilgi almak için;

 • Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36 – 0533 5720874
 • Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00 – 0532 7645400

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Tedaviler

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI Son yıllarda kullanımı gittikçe artan seramik zirkon i

Sinüs Yükseltme Sinüs Ogmentasyonu Nedir Nasıl Yapılır?

Sinüs Yükseltme Sinüs Ogmentasyonu Nedir Nasıl Yapılır?

SİNÜS YÜKSELTME (LIFTING) UYGULAMALARI Sinüs Nedir? Burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer al

All On 4 İmplant Tekniği

All On 4 İmplant Tekniği

ALL ON FOUR İMPLANT TEKNİĞİ All on Four Tekniği Nedir? Konuşma, tat alma, çiğneme, diş kemik erimes

Zygoma İmplant

Zygoma İmplant

ZYGOMA İMPLANT – ELMACIK KEMİĞİ İMPLANTI Elmacık Kemiği (Zygoma – Zigoma ) İmplantı Nedir? Zy

İmmediat İmplant

İmmediat İmplant

İMMEDİAT İMPLANT TEDAVİSİ    İmplant Nedir? Diş implantı, “eksik dişin yerine ya da ağızda kay

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.