Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

diş gıcırdatma nedir

Diş Gıcırdatma yani bruksizm, genellikle uyku esnasında, alt dişlerin işlevsel olmayan bir şekilde üst dişlere sürtünmesi ve dişlerin sıkılması durumudur. Halk arasında diş gıcırdatma olarak tanımlanan bruksizm, toplumumuzda sıkça görülür, ancak genellikle birey bu durumundan habersizdir. Tedavi edilmediği durumlarda, baş ağrısı, dişlerde aşınma, kırık, sallanma, ağrı, hassasiyet ve eklem hasarı oluşabilir.

DİŞ GICIRDATMASI NEDEN OLUR?

Diş gıcırdatmada genellikle psikolojik faktörler etkendir. Anksiyete, gerginlik, stres, hayal kırıklığı, kızgınlık, pişmanlık, kıskançlık, obsesyon gibi sebeplerle birey diş gıcırdatabilir. Bruksizmde kişinin kişilik yapısı da oldukça önemlidir. Agresif, hiperaktif, aceleci, titiz, rekabetçi kişilik tiplerinde bruksizm vakalarına daha sık rastlanır. Çene ve diş yapısında, protez ya da dolgularda olan bozukluklar da diş gıcırdatmaya sebebiyet verebilir. Yetersiz beslenme, alkol, kafein ve tütün kullanımı bruksizmin oluşma riskini arttırabilir.

BEBEK VE ÇOCUKLARDA DİŞ GICIRDATMA

Çocuklarda diş gıcırdatma genellikle süt dişleri çıkarken başlar, 7 ile 11 yaş arasında artar. Süt dişlerinden kalıcı dişlere geçişin olduğu bu yaşlarda bruksizm normal kabul edilir. Bu dönemde oluşan dişlerdeki aşınma, daimi dişlerin yerleşmesiyle ortadan kaybolur. Çocuklarda barsak paraziti ya da diğer sistemik etkenler de diş gıcırdatmaya neden olabilir. Dikkat eksikliği olan çocuklarda buruksizmin uyku bozukluğuna eşlik ettiği gözlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre ilaç tedavisi gören hiperaktif çocuklarda, özellikle santral sinir sistemine etki eden psikostimulanlar, bruksizmin gelişmesinden ve ortaya çıkmasından sorumludur.

DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bruksizm tedavisi, dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları ve ağrıyı ortadan kaldırmayı amaçlar.

 

Çocuklardaki tedavide, öncelikle diş gıcırdatmanın derecesi ve yoğunluğu hakkında ebeveynlerden bilgi alınır, daha sonra ağız içi muayene edilir. Eğer dişlerde aşınmalar aşırı derecedeyse, bu alanlar tedavi edilir. Dişlerin kapanış durumuna bakılır, eğer bozukluk varsa ufak aşındırmalarla kapanış bozukluğu giderilir. Bu işlemler sonrasında iyileşme görülmüyorsa, basit ağız içi apareyler yapılarak diş gıcırdatması düzeltilmeye çalışılır.

 

Bu sorunu yaşayan yetişkinler için ise bruksizm gece plağı, diğer adıyla ısırma plağı önerilir. Gece uyurken kullanılan bu plak ile dişlerin korunması için önlem alınır. Esas tedavi bireyin stres faktörlerinden uzaklaşmasıdır.

 

Bruksizm tedavisinde ayrıca sert akrilikten yapılan oklizal splintler yardımıyla kas spazmları giderilir, eklem ve kas sisteminin rahatlaması sağlanır. Stres kaynaklı bruksizmde oklizal splintlerin yanı sıra kas gevşetici ilaçlar ve psikolojik tedaviye de ihtiyaç duyulur. Ayrıca hastalara botox uygulaması yapılarak çiğneme kaslarının zayıflaması sağlanır. Botox sıkmayı engellemez, sıkmanın şiddetini azaltır.

 

Diş yapısından kaynaklı bruksizmde ise yanlış yapılmış dental işlemler düzeltilerek diş sıkma ortadan kaldırılabilir. Diş gıcırdatma ve sıkma neticesinde ileri derecede çene deformasyonu oluşmuşsa cerrahi tedavi gerekebilir.

DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR?

Diş gıcırdatmak hangi hastalığın belirtisidir?

Diş sıkma ve gıcırdatma bir hastalığın belirtisi değildir. Stress, psikolojik sorunlar, yorgunluk gibi durumlarda daha sık karşımıza çıkmaktadır.

Bruksizmin belirtileri nelerdir?

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olan hastaların dişlerinde aşınmalar olur. Çene kaslarında ağrı ve hassasiyet oluşur. Özellikle sabah, uykudan sonra çenelerde ağrı oluşması bu alışkanlığın bir belirtisidir.

Diş gıcırdatma (bruksizm) için hangi doktora gidilir?

Diş gıcırdatma ve sıkma alışkanlığı olan hastaların bir diş hekimine müracaatı önemlidir. Eğer bruksizm çene ekleminde de sorunlara yol açmışsa, o zaman hastanın bir çene cerrahına gitmesi gerekir.

Uyurken diş gıcırdatma nasıl önlenir?

Uyurken diş sıkma veya diş gıcırdatma önlenemez. Önlenebilecek şey dişlerde oluşacak zararın önlenmesi veya engellenmesidir. Sıkmanın gücünün azaltılması için Botox uygulanabilir. Dişleri korumak içinde gece plağı yapılabilir. Bazı antideprasanların kullanımı bazen faydalı olabilmektedir.

Diş gıcırdatma önleyici aparat nerede satılır?

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı önleyici aparat diş hekimleri tarafından hastaya özel hazırlanır. Bu plak için hastadan ölçü alınır ve hastaya özel olarak yapılır. Sıkmada kullanılan aparatlar veya plaklar sert olmalıdır.

Bruksizm aparatı, gece plağı kullananlar nelere dikkat etmelidir?

Bruksizim aparatı, gece plağı kullananlarbu plaklarını sabah çıkardıklarında fırça ile güzelce yıkamalı ve temiz bir kap içerisinde saklamalıdırlar. Aşınmış plaklar yenisi ile değiştirilmelidir.

Bruksizm ilaçları nelerdir?

Bruksizmi tedavi eden bir ilaç yoktur. Psikolojik sıkıntıları olan hastaların antideprasan kullanmaları sonrasında bu alışkanlıklarının azalabildiği görülmüştür. Ama hiç bir ilaç bu alışkanlığı tedavi etmez. Çiğneme kaslarına botoks uygulaması sıkmanın şiddetini azaltabilir.

Diş gıcırdatmasının (Bruksizm) kesin çözüm yolu var mıdır?

Maalesef diş gıcırdatmasının (Bruksizm) kesin çözüm yolu yoktur.

Diş gıcırdatma aparatı fiyatları ne kadardır?

Diş gıcırdatma apereyinin fiyat bilgisi hakkında detaylı bilgi almak için;

  • Bağdat Caddesi Diş Kliniğimiz için 0216 363 36 36,
  • Etiler-Levent Kliniğimiz için 0212 280 88 00
  • Kavacık-Acarkent Kliniğimiz için 0216 485 90 30

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıda bulunan E-Newsletter bölümünden mail adresinizi gönderiniz.

Benzer Tedaviler

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI

ZİRKONYUM – SERAMİK PORSELEN DİŞ İMPLANTLARI

ZİRKONYUM – ZİRKON SERAMİK İMPLANTLAR Prof.Dr.Serhat Yalçın 40 yıldan fazla, titanyum implant

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir?

Şeffaf Plak Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi) Nedir? Ortodonti bilindiği üzere dişlerdeki çapra

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal Tedavisi Nedir? Dişin canlı dokusu olarak tanımladığımız pulpanın çeşitli nedenlerle kanal iç

Organik Diş Hekimliği

Organik Diş Hekimliği

Organik Diş Hekimliği Organik diş hekimliği hastanın kendi kanı kullanılarak yara iyileşmesinin hız

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.