Diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi

Diş yüzeylerindeki sert ve yumuşak eklentilerin uzaklaştırılması işlemidir.

 

Subgingival küretaj

Dişetindeki iltihabi durumun ortadan kaldırılması veya dokuların ileri periodontal tedaviye hazırlanması amacıyla dişlerin ve dişetlerinin uyuşturularak, dişlerin çevresindeki eklentilerin ve iltihabi dokuların uzaklaştırılması işlemidir.

 

Periodontal flep cerrahisi

Dişeti hastalığının ilerlediği durumlarda dişlerin ve dişetlerinin lokal anesteziyle uyuşturularak  dişetlerinin kemik yüzeyi açığa çıkacak şekilde kaldırılıp, kök yüzeyi ve iltihaplı dokuların temizlenmesi işlemidir.

 

Gingivektomi

Bu yöntem dişeti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan dişetinin çıkarılması işlemidir. Ardından dişeti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, dişeti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

 

Gingivoplasti

Bu operasyonla fazla oranda görünen dişeti ya da asimetrik olan dişeti seviyesi düzeltilmektedir. Hastalara lokal anestezi uygulandığından, acı hissetmeden gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Gerektiği takdirde uygulanan full porselen laminat ya da metal desteksiz olan zirkonyum porselenler daha estetik bir görünüm elde edilmesini sağlarlar.

 

Frenektomi

Frenulum adı verilen kas bağlantısının normalde olması gereken yere göre dişe daha yakın konumlandığı durumda uygulanan, dişetinin lokal olarak uyuşturularak kas bağlantısının cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemidir.

 

Rezektif ve Rejeneratif kemik cerrahisi

Dişeti hastalığının ilerlediği durumlarda periodontal flep cerrahisi sırasında dişlerin çevresindeki kemiğin şekillendirilmesi veya uygun görülen durumlarda kemiğin çeşitli greft materyalleriyle desteklenmesi işlemidir. Rejeneratif işlemler periodontal hastalık nedeniyle yıkıma uğramış destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılıp yeniden yapılması amacıyla yapılmaktadır. Uygun olan durumlarda hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılıp, mebran, doku uyarıcı proteinler ya da kemik grefti kullanılıp yeni destek yapıların oluşturulması sağlanır.

 

Yumuşak doku grefti uygulamaları

Mevcut dişeti çekilmesini tedavi etmek, keratinize doku miktarını arttırmak veya ileride oluşabilecek çekilmeleri önlemek amacıyla ağzın başka bir bölgesinden alınan yumuşak dokunun tedavi edilecek bölgeye cerrahi işlemle yerleştirilmesi işlemidir.

 

Kron boyu uzatma

Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün dişeti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla dişeti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.

 

Botoks uygulaması 

Dişetlerinde olan sorunların cerrahi yollarla giderilememesi halinde, botoks uygulanarak, dişeti sorunları giderilebilir. Cerrahi müdahale dışında botoks uygulaması da son yıllarda gummy smile tedavi seçenekleri arasına girmiştir. Gummy Smile; gülümseme esnasında dişetlerinin normalde estetik olarak kabul edilen miktardan daha fazla göründüğü durumdur.

 

Dişeti hastalığı (Periodontal hastalık) nedir?

Dişeti hastalığı, dişlerin çevresindeki dişe destek olan dokularda oluşan iltihabi bir hastalıktır. Erken dönemlerde fırçalama ve diş ipi kullanımı esnasında kanama olabilmektedir. Bu safha “gingivitis” olarak adlandırılmaktadır. Gingivitis tedavi edilmezse, hastalık plak ve diştaşının dişetinin altına yerleşim gösterdiği “periodontitis”e ilerler. Periodontitis ilerlerse dişleri destekleyen kemik kaybedilir ve diş kaybıyla sonuçlanır.

 

Sağlıklı dişeti nasıl görünür?

Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sıkı bir şekilde sarar.

 

Hastalıklı dişeti nasıl görünür?

Kızarık, yumuşak kıvamlı, yüzeyi parlak, şişmiş ve hareketlidir.

 

Dişeti sağlığı neden bozulur?

Dişeti hastalıklarının ana nedeni kötü ağız hijyeni, diş yüzeylerinde biriken bakteri plağı ve bunun sonucu oluşan diştaşlarıdır. Sigara, diyabet, stres ve bireyin bağışıklık yanıtı gibi faktörler periodontal doku kaybında etkili unsurlar arasındadır.

Benzer Tedaviler

Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi

Dişetleri neden çekilir? Dişetleri genel olarak iki ana nedenle çekilebilir. Bunlardan ilki, sahip

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?   Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kal

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Tartar (diştaşı) nasıl oluşur?   Gıda artıkları tükürükteki minerallerle birleşerek, diş ve di

Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kanaması

Dişeti kanamasının nedenleri nelerdir?   Dişetleri kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede ilti

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.