Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Hastalıkları Tedavileri

Diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi

Diş yüzeylerindeki sert ve yumuşak eklentilerin uzaklaştırılması işlemidir.

 

Subgingival küretaj

Diş etindeki iltihabi durumun ortadan kaldırılması veya dokuların ileri periodontal tedaviye hazırlanması amacıyla dişlerin ve diş etlerinin uyuşturularak, dişlerin çevresindeki eklentilerin ve iltihabi dokuların uzaklaştırılması işlemidir.

 

Periodontal flep cerrahisi

Diş eti hastalığının ilerlediği durumlarda dişlerin ve diş etlerinin lokal anesteziyle uyuşturularak  diş etlerinin kemik yüzeyi açığa çıkacak şekilde kaldırılıp, kök yüzeyi ve iltihaplı dokuların temizlenmesi işlemidir.

 

Gingivektomi

Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş etinin çıkarılması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

 

Gingivoplasti

Bu operasyonla fazla oranda görünen diş eti ya da asimetrik olan diş eti seviyesi düzeltilmektedir. Hastalara lokal anestezi uygulandığından, acı hissetmeden gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Gerektiği takdirde uygulanan full porselen laminat ya da metal desteksiz olan zirkonyum porselenler daha estetik bir görünüm elde edilmesini sağlarlar.

 

Frenektomi

Frenulum adı verilen kas bağlantısının normalde olması gereken yere göre dişe daha yakın konumlandığı durumda uygulanan, diş etinin lokal olarak uyuşturularak kas bağlantısının cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemidir.

 

Rezektif ve Rejeneratif kemik cerrahisi

Dişeti hastalığının ilerlediği durumlarda periodontal flep cerrahisi sırasında dişlerin çevresindeki kemiğin şekillendirilmesi veya uygun görülen durumlarda kemiğin çeşitli greft materyalleriyle desteklenmesi işlemidir. Rejeneratif işlemler periodontal hastalık nedeniyle yıkıma uğramış destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılıp yeniden yapılması amacıyla yapılmaktadır. Uygun olan durumlarda hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılıp, mebran, doku uyarıcı proteinler ya da kemik grefti kullanılıp yeni destek yapıların oluşturulması sağlanır.

 

Yumuşak doku grefti uygulamaları

Mevcut diş eti çekilmesini tedavi etmek, keratinize doku miktarını arttırmak veya ileride oluşabilecek çekilmeleri önlemek amacıyla ağzın başka bir bölgesinden alınan yumuşak dokunun tedavi edilecek bölgeye cerrahi işlemle yerleştirilmesi işlemidir.

 

Kron boyu uzatma

Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün dişeti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.

 

Botoks uygulaması 

Diş etlerinde olan sorunların cerrahi yollarla giderilememesi halinde, botoks uygulanarak, diş eti sorunları giderilebilir. Cerrahi müdahale dışında botoks uygulaması da son yıllarda gummy smile tedavi seçenekleri arasına girmiştir. Gummy Smile; gülümseme esnasında diş etlerinin normalde estetik olarak kabul edilen miktardan daha fazla göründüğü durumdur.

 

Diş eti hastalığı (Periodontal hastalık) nedir?

Diş eti hastalığı, dişlerin çevresindeki dişe destek olan dokularda oluşan iltihabi bir hastalıktır. Erken dönemlerde fırçalama ve diş ipi kullanımı esnasında kanama olabilmektedir. Bu safha “gingivitis” olarak adlandırılmaktadır. Gingivitis tedavi edilmezse, hastalık plak ve diş taşının diş etinin altına yerleşim gösterdiği “periodontitis”e ilerler. Periodontitis ilerlerse dişleri destekleyen kemik kaybedilir ve diş kaybıyla sonuçlanır.

 

Sağlıklı diş eti nasıl görünür?

Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sıkı bir şekilde sarar.

 

Hastalıklı diş eti nasıl görünür?

Kızarık, yumuşak kıvamlı, yüzeyi parlak, şişmiş ve hareketlidir.

 

Diş eti sağlığı neden bozulur?

Diş eti hastalıklarının ana nedeni kötü ağız hijyeni, diş yüzeylerinde biriken bakteri plağı ve bunun sonucu oluşan diş taşlarıdır. Sigara, diyabet, stres ve bireyin bağışıklık yanıtı gibi faktörler periodontal doku kaybında etkili unsurlar arasındadır.

Benzer Tedaviler

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temiz mi?

Dişleriniz Gerçekten Temizmi? Ağız ve diş sağlığının korunmasında ağız içi hijyenin sağlanması önem

Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi

Diş Etleri Neden Çekilir? Diş etleri genel olarak iki ana nedenle çekilebilir. Bunlardan ilki, sahi

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

AĞIZ KOKUSU VE AĞIZ KOKUSU TEDAVİ SÜRECİ Ağız Kokusu Nedir? Hastaların kendileri ya da yakınları ta

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Ağız hijyeni tüm beden sağlığımızı etkiler. Yeme içme alışkanlı

Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kanaması

Diş eti kanamasının nedenleri   Diş etleri kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede iltihap var

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.