Çene Kistleri Nedir?

Çene kemikleri içinde içi sıvı dolu etrafı epitel denen ince bir zarla çevrili patolojik oluşumlara çene kisti denir. Vücudumuz da en çok kitlere çene kemikleri içinde rastlanır.

 

Çene Kistleri Nasıl Teşhis Edilir ?

Bazen ağrı ve şişlik yaparlar bazen de hasta tarafından fark edilmeden çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Bu nedenle hastaların normal kontrollerinde panaromik diş radyografisi alınması sırasında tesadüfen saptanırlar.

 

Çene Kistleri Nasıl Tedavi Edilir ?

Çenelerdeki kistler çoğu kez diş kaynaklıdır. Kistler cerrahi bir işlemle çıkartılmalıdırlar. Diş kökü etrafında oluşabilen bu kistler tedavi edilmezlerse büyük boyutlara ulaşabilirler. Kök ucunda kisti olan hastalarda dişin çekilmesi tedavi için yeterli değildir. Diş çekilip kist kemik içinde bırakılırsa bu kist büyümeye devam ederek büyük hacimlere ulaşmaktadır. Bunun sonucunda ise çok sayıda dişin de çekiminin gerektiği bir durum ortaya çıkabilir.

 

Çene Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

-Çene kistleri genellikle diş kaynaklı olan, dişlerin kök ucunda veya çevresinde oluşan içleri boş veya sıvı dolu patolojik oluşumlardır. Kist tedavi alternatifleri farklı olabilmektedir.

Marsüpyalizasyon denen yöntemde kistin bulunduğu bölge cerrahi olarak açılır ve bu kist boşluğu ağız ortamıyla birleştirilerek kistin küçülmesi beklenir.
Veya Enükleasyon yapılarak direkt olarak kist bulunduğu bölgeden çıkartılır.

 

Çene Kist Ameliyat Sonrası Süreç ?

-Ameliyat sonrasında kist çıkartıldıktan sonra eğer ilgili diş ağızda bırakıldıysa ( kanal tedavisi yapılarak) protetik bir işlem gerekmeyebilir.

-Eğer kist ile birlikte diş çekimi de yapıldıysa bölgede yeni kemik oluşumu tamamlandıktan sonra boşluk oluşan diş bölgesine implant yerleştirilerek çiğneme fonksiyonu o bölge için kazandırılır.

 

Çene Kist Ameliyat Fiyatları ?

Çene Kist Ameliyatı fiyatlarımızla ilgili detaylı bilgi almak için +90 549 350 40 50 Numaradan bize ulaşabilirsiniz. Diğer bilgilerden haberdar olmak için ise lütfen aşağıda bulunan E-Newslatter bölümünden mail adresinizi gönderiniz.

Benzer Tedaviler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler   20 yaş dişleri 3. büyük azı diş olarak da adlandırılırlar. Ak

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene Eklemi Hastalıkları

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI (TEMPOROMANDİBULAR EKLEM) NEDİR? -Alt çenenin kafa kaidesiyle oluşturduğu

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları Nasıl Oluşur ve Çene Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır ? Çeneye gelen darbe ile olu

Maksiller Sinüs Lifting

Maksiller Sinüs Lifting

Maksiller Sinüs Nedir? Maksiller sinüs üst çene kemiği içinde burnun boşluğunun iki yanında içi hav

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi Çarpık dişlerin düzeltilmesi (Ortodontik) tedavisinin yetersiz kaldığı çene yüz

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2017 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.