Çene Kistleri

ÇENE KİSTLERİ NEDİR?

Yumuşak doku ya da kemikte yerleşim gösterebilen, içinde kimi zaman püre kıvamında sıvı bulunan, etrafı dokuyla kaplanmış boşluklar “kist” olarak tanımlanır. Bulundukları bölgede genişleyerek büyürler ama büyüme yavaş seyreder. Kistler, insan vücudunun her tarafında oluşabilse de, en çok çenelerde görülürler.

ÇENE KİSTLERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Çene ve ağız kistleri başlangıçta herhangi bir klinik bulgu vermeyip gizlice büyürler. Büyüme sonrasında oluştuğu bölgeye göre elimize şişlik olarak gelebilir. Kistler genellikle ağrı yapmazlar. Ağrının oluşması enfeksiyon belirtisidir. Sinir üzerine baskı yaptığı durumlarda ise alt dudakta hissizlik oluşur. Çok büyük boyutlara ulaştıklarında dişlerde sallanma, alt çenede kendiliğinden oluşan kırık görülebilir. Doğru tanı için klinik, radyografik ve histopatolojik bulgular birlikte değerlendirilir.

ÇENE KİSTLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kistler cerrahi olarak tedavi edilirler. Kistlerin çene cerrahı tarafından ameliyat yoluyla çıkarılmaları gerekir. Zamanında müdahale edilmezse yüz bölgesinde şişlik, iltihaplanma, çene kemiğinde deformasyon, iyi ya da kötü huylu tümör oluşumu gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

ÇENE KİST AMELİYATI NASIL YAPILIR?

  • Çene kist ameliyatlarında, enükleasyon ve marsüpyalizasyon adı verilen iki temel yöntem kullanılır;
  • Enükleasyon kistin bulunduğu yerden bütün olarak ve tercihen tek parça halinde çıkarılmasıdır. Lokal veya genel anestezi ile yapılan işlemde diş eti kaldırılır ve kist temizlendikten sonra, bölge dikiş atılarak kapatılır.
  • Çok büyük kistler önce küçültülür, sonra cerrahi işlemle çıkartılırlar. Bu cerrahi işlemlerde marsüpyalizasyon ve drenlemedir.
  • Marsüpyalizasyon işlemi genellikle büyük kistler için uygulanır. Bölgeye açılan ufak bir delikten kistin içindeki sıvı boşaltılıp, kistin içindeki basınç azaltılır. İçindeki basıncı azalan kist bu sayede küçülür. Daha sonra kist cerrahi müdahele ile çıkartılır.
  • Drenleme işleminde, kistin içine dren yerleştirilir ve kistin küçülmesi sağlanır. Küçülen kist yine cerrahi işlem yapılarak çıkarılır.
  • Cerrahi işlem sonrasında ilgili diş ağızda bırakıldıysa, dişe kanal tedavisi yapılır. Eğer kist ile birlikte diş çekildiyse, bölge iyileştikten sonra implant uygulamasına gidilebilir.

 

ÇENE KİST AMELİYATI SONRASI SÜREÇ

Ameliyat sonrasındaki süreç çene cerrahı tarafından dikkatlice izlenmelidir. Hekim antibiyotik, ağrı kesici, gargara kullanımını önerebilir. Hastanın ilaçlarını doğru şekilde kullanması, ağız hijyenine dikkat etmesi, çene cerrahının uygun gördüğü süre içinde yumuşak gıdalarla beslenmesi, cerrahi işlem yapılan bölgeyi zedeleyecek hareketlerden kaçınması, çeneye darbe gelmemesine dikkat etmesi ve kontrol yaptırmayı ihmal etmemesi gerekir. Bazı kistlerin tekrar etme olasılığı çok fazladır.

 

ÇENE KİST AMELİYAT FİYATLARI

Çene kistlerinin tedavi ücretleri ile ilgili detaylı bilgi almak için Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36, Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00, Acarkent kliniğimiz için 0 216 485 90 30 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıda bulunan E-Newsletter bölümünden mail adresinizi gönderiniz.

Benzer Tedaviler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler   Ağızda son süren 20 yaş dişleri, 3.büyük azı dişi veya akıl d

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene eklemi hastalıkları (Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları, TME), eklem içi veya dışı patolo

Çene Kırıkları

Çene Kırıkları

ÇENE KIRIKLARI NASIL OLUŞUR VE ÇENE KIRIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR? Çene kırıkları, ağır darbe

Diş Kaynaklı Maksiller Sinüs Hastalıkları

Diş Kaynaklı Maksiller Sinüs Hastalıkları

MAKSİLLER SİNÜS NEDİR? Maksiller sinüs, üst çene kemiğinde, burun boşluğunun her iki tarafında sime

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi

ORTOGNATİK CERRAHİ NEDİR? Ortognatik cerrahi, alt ve üst çenede olan biçim bozukluklarının düzeltil

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.