Çene Kırıkları

ÇENE KIRIKLARI NASIL OLUŞUR VE ÇENE KIRIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR?

Çene kırıkları, ağır darbe sonucu oluşan kırıklardır. Tedavisi mümkündür ve hiç zaman kaybedilmeden çene cerrahına başvurulmalıdır. Hastanın kırık öncesi durumuna dönebilmesi için, kırık parçalar eski yerine getirilir, hizalanır ve kaynaşması için teller, plak, vida, protez veya özel splintler kullanılarak doğru konumda sabitlenir.

ÇENE KIRIĞI TEDAVİSİNDEN SONRAKİ SÜREÇLER NELERDİR?

Çene kırıkları genellikle 6-8 hafta içinde iyileşir. Sürecin doğru ilerlemesi için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi çok önemlidir.
– İlaç Kullanımı

Çene cerrahı bu süreçte kullanılmak üzere çeşitli ilaçlar verebilir. Antibiyotik ve ağrı kesici türevi ilaçlar, hekimin önerdiği şekilde ve düzenli olarak kullanılmalıdır.
– Diyet

İyileşme döneminde hastanın çiğneme yapmaması gerekir. Bu süreçte genellikle sıvı ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Aksi taktirde vida ve plaklarda gevşeme olacaktır.
– Evde Bakım
* Ağız Hijyeni

İyileşme sürecinde ağız bakımı büyük önem taşır. Çene cerrahının uygun gördüğü sürede, tellerin etrafı yumuşak fırça ile zedelememeye dikkat edilerek temizlenir ve gargara kullanılır.
* Şişlik

Şişliği azaltmak için, cerrahi operasyon sonrasındaki ilk 24 saatte, buz torbası 10 dakika tutulup, 10 dakika çekilir. İlk 4-7 günden sonra şişlik inmeye başlar, şayet şişlikte artma oluyorsa bu durum enfeksiyon habercisi olabilir.

* Kesi Yerinin Bakımı

İnsizyonun (kesi yerinin) bakımı hem enfeksiyon kontrolü hem de iz kalmaması açısından önemlidir. Dikişler ağız içinde ise bu bölgenin hafifçe fırçalanması, antiseptik ağız gargaralarının kullanılması gerekir. Ağız dışındaki dikişler de ise yara üzerine konan bandaj, dikişler alınana kadar çıkartılmamalı, dikişler alındıktan sonra kesinin olduğu bölge sabunlu su veya peroksitle temizlenmeli, topikal antibiyotik uygulanmalıdır. Ameliyat sonrasındaki 6 ay boyunca güneşten uzak durmak, zorunluluk halinde yara üzerine koruyucu sürüp, şapka ile güneşten korunmak gerekir.

* Aktivite

Ameliyat esnasında yapılan genel anesteziden dolayı ilk 24 saat dikkat gerektirecek işlerden uzak durulmalıdır. Tedavi bitimine kadar alkol kullanılmamalıdır.

– Teller ve Braketler

Tedavide çok önemli yeri olan teller, zamanla gevşeyebilir. Aşırı gevşeme durumunda çene cerrahının müdahalesi gerekir. Bazen teller yanağı ve dişetlerini rahatsız edebilir. Böyle bir durumda, çene hekiminin verdiği mum, teller üzerine sürülür. Tellerin kırılması ya da yerinden çıkması mümkün olmamakla beraber, olası bir durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tellerin kasten kesilip çıkarılması, enfeksiyona ve hatalı kemik kaynamasına sebep olur.

– Acil Durumlar

Kusma durumu olduğunda kesinlikle endişelenilmemelidir. Sadece sıvı gıda ile beslenilmesinden dolayı, çıkacak olan da sıvı olacağı için panik yapmaya gerek yoktur. Kusma hissi geldiğinde aşağıya doğru eğilip sıvının çıkması sağlanmalıdır. Çok zorlanılırsa teller kesilebilir ama en kısa sürede doktorla bağlantıya geçilmelidir. Nefes almada güçlük çekme, sürekli mide bulantısı, yüksek ateş gibi durumlarda çene cerrahına haber verilmelidir.

– Takip

Olası komplikasyonlara karşı, çene cerrahının hastayı düzenli olarak kontrol etmesi, hastanın da takip randevularını aksatmaması gerekir.

ÇENE KIRIĞI TEDAVİ FİYATLARI

Çene kemiği kırığı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için; Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 3633636, Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00, Acarkent Kliniğimiz için 0 216 485 90 30 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıda bulunan E-Newsletter bölümünden mail adresinizi gönderiniz.

Benzer Tedaviler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler   Ağızda son süren 20 yaş dişleri, 3.büyük azı dişi veya akıl d

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene eklemi hastalıkları (Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları, TME), eklem içi veya dışı patolo

Çene Kistleri

Çene Kistleri

ÇENE KİSTLERİ NEDİR? Yumuşak doku ya da kemikte yerleşim gösterebilen, içinde kimi zaman püre kıvam

Diş Kaynaklı Maksiller Sinüs Hastalıkları

Diş Kaynaklı Maksiller Sinüs Hastalıkları

MAKSİLLER SİNÜS NEDİR? Maksiller sinüs, üst çene kemiğinde, burun boşluğunun her iki tarafında sime

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi

ORTOGNATİK CERRAHİ NEDİR? Ortognatik cerrahi, alt ve üst çenede olan biçim bozukluklarının düzeltil

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.