Bonding Uygulaması Nedir?

estetik diş hekimliği bonding

 

Günümüzde hemen hemen herkes, estetik gülüşe sahip olmak ister. Gülüş tasarımı, estetik gülüş gibi uygulamalara artan ilgi; diş hekimlerinin kullandığı yöntemlerin ve malzemelerin artmasına sebep olmaktadır. Estetik dolgular son zamanlarda, bu alanda en fazla ilgiyi gören malzemelerden biri olmuşlardır. Diş hekimliğinde gülüş estetiğine artan ilginin ve yeni yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte; estetik dolgu hem ön dişlerde, hem arka dişlerde etkisini göstermeye başlamıştır.

 

Estetik dolgu veya kompozit dolgu olarak geçen bonding uygulaması estetik ve koruyucu diş hekimliğinde çok sık kullanılan kolay ve ucuz  kozmetik bir uygulamadır. Diş minesindeki bozuklukların düzeltilmesinde , dişler arasındaki boşlukların kapatılmasında, dişlerin şekillerinin (dişlerin boyutlarını büyütmek gibi) ve renklerinin değiştirilmesinde kullanılan en yaygın yöntemlerdendir.  

 

 

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bonding Uygulaması, diş rengine uygun kompozit malzemenin diş yüzeyine tutturulması ile yapılan restorasyon işlemidir. Uygulamada çoğunlukla anesteziye gerek bile duyulmaz, dişler kısa sürede kompozit dolgu ile  doğal görünümüne kavuşur.

 

Gülüş Tasarımında Bonding Uygulamasının Önemi

Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk işlemlerden olan gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişlerin hastaların yüz simetrisi de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal, güzel ve estetik bir görünüme kavuşturulması işlemidir. 

Gülüş estetiğini etkileyen pek çok faktör vardır. Ayrık dişler, özgüven eksikliklerine neden olabilmektedir. Günümüzde de, gülüş estetiğine verilen önemin gittikçe artmasıyla hasta ve hekimin beklentilerini oldukça karşılayan bonding tedavisi, estetik diş hekimliğinde sıkça tercih edilmektedir. 

Bireyler sağlıklı dişlere sahip olsalar da, şekil veya biçim bozukluklarını estetik anlamda iyileştirmek isteyebilmektedir. Çünkü estetik gülüş kaygısına sebep olan aşınmış diş minesini, diş arası boşluklarını ve sararmış dişleri  tedavi eden bonding uygulaması, size yeni bir estetik gülüş kazandırmaktadır. 

Estetik gülüş için özellikle yüz biçiminiz ve dudak yapınızla uyumlu dişlere sahip olmamız gerekir. Diş hekiminin yapacağı tedavinin; hastanın görünümü, gülümsemesi ve genel psikolojisi üzerine yapacağı olumlu etki göz ardı edilmemelidir. 

 

Bonding Uygulamasında Kullanılan Malzemenin Önemi

Eskiden kullanılan klasik amalgam restorasyonların yerini kompozit veya

seramik restorasyonlar almıştır. Çünkü amalgam dolgular yapı itibariyle ne kadar sağlam olsalar da, estetik anlamda hastaları pek mutlu etmemektedir. Bu nedenle, seramik ve kompozit dolguların kullanımı oldukça artmıştır. Son derece estetik olan kompozit dolguların başarısı, ancak doğru seçilen yapıştırıcı siman ve simantasyon tekniği ile bütünlük sağlayacağından bonding tedavisinde seçeceğiniz diş hekimi ve klinik çok önemlidir. 

 

Kompozit dolguların;

 • Sertliklerinin diş minesine yakın olması
 • Kırılmaya karşı dirençli olmaları 
 • Diş arası boşlukların tedavisinde kullanılmaları
 • Doğal diş ile mükemmel uyum göstermeleri tercih nedenlerinin başında gelmektedir.

 

Bonding Uygulaması Tedavisi Hangi Durumlarda/Kimlere Uygulanır?

Bonding uygulaması;

 

 • Dişarasındaki boşlukların kapatılmasında
 • Antibiyotik kullanımı nedeniyle oluşan renk değişimlerinde
 • Mine oluşumunun yetersiz gelişiminde
 • Diş yüzeyindeki aşınmalarda
 • Dişlerdeki şekil bozukluğunda
 • Gelişim döneminde fazla alınan flour nedeniyle lekelenen dişlerde
 • Basit düzeydeki asimetrik durumlarda, başarıyla uygulanır.

 

Ayrıca Bonding tedavilerinde yaş sınırlaması yoktur.

 

Bonding Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bonding diş tedavisi sonrasında,

 

 • Ağız hijyenine ve diş bakımına dikkat edilmelidir.
 • Sert yiyecekleri kırarak ve ısırarak tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Tırnak yeme, kalem ısırma gibi olumsuz alışkanlığı olanlarda diş kırılmaları görülebilir.
 • Sigara, çay, kahve gibi gıdalar, dişlerde lekelenmeye sebep olabilir.

 

 

Bonding Uygulaması Yüksek Maliyetli Bir Tedavi Midir?

Bonding uygulamaları özellikle yetişkinlerde estetik gülüş sağlayan bir tedavidir. Diğer estetik amaçla yapılan diş hekimliği uygulamalarına göre, Bonding uygulaması fiyatları oldukça uygundur. Kısa sürede uygulanması, başarılı olması ve maliyet avantajı, bu uygulamanın en çok tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir.

 

Ancak bonding uygulaması fiyatları uygun olsa da, tedavi için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre fiyat seçeneği belirlenmektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız son derece önemlidir.

 

Gülüş tasarımı fiyatları ve bonding uygulaması fiyatları için Dentram Diş Klinikleri Estetik Diş Hekimliği bölümüne müracaat edebilirsiniz. Estetik Diş Hekimliği ve gülüş tasarımı ile ilgili muayene olmak ve bilgi almak için;

 

Bağdat Caddesi Kliniğimiz için :  0 216 363 36 36 – 0533 572 08 74

Levent Kliniğimiz için                   :  0 212 280 88 00 – 0532 764 54 00

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Tedaviler

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

GÜLÜŞ TASARIMI Gülüş Tasarımı ve Estetik Diş Hekimliği Estetik problemleri öngörülebilir şekilde de

Lamina Yaprak Porselen

Lamina Yaprak Porselen

PORSELEN LAMİNE DİŞ KAPLAMA – YAPRAK PORSELEN   Lamine Diş Kaplama Nedir ? Dişlerin güze

Porselen İnley Onley Dolgu Tedavisi

Porselen İnley Onley Dolgu Tedavisi

Porselen İnley Onley Dolgular Nelerdir?   İnley onleyler dişte aşırı madde kaybı olduğunda, bü

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.