Dijital Dental Anesthesia (STA)

Çocuklarda Flour Uygulaması Tedavisi

Lokal anestezi, vücudun belli bir bölgesinde topikal olarak ya da enjektör yardımı ile uygulanan bir ilaç yoluyla, bilinç düzeyini etkilemeden ağrı hissinin engellenmesidir.

Dental işlemler sırasında ağrı hissinin önlenmesi, hasta ve diş hekimi arasındaki ilişkiyi arttırarak, güven geliştirebilmekte, korku ve anksiyetenin hafiflemesini ve hastanın dental girişimlere karşı olumlu bir tavır sergileyebilmesini sağlamaktadır.

Çocuk diş hekimliğinde anestezi

Çocuk diş hekimliğinde, toksisite riskini ve kaza sonucu dudak veya dil ısırma gibi travmaya neden olacak durumları önleyebilmek için anestezi süresini en aza indiren, uygun dozda anestezik solüsyon kullanılmalıdır.

STA (single tooth anesthesia) bilgisayar kontrollü lokal anestezi uygulama sistemlerinin en gelişmişlerindendir. Anestezik solüsyonun bilgisayar sistemi ile düşük hızda verilmesi, hastanın ağrı eşiğinin altında, klinik açıdan daha verimli yeni bir anestezi yönteminin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Geleneksel lokal anestezilerin dezavantajları:

 • İnfiltrasyon anestezileri bukkal kıvrımın penetrasyonuna dayalı olarak uygulandığından gereksiz yere bitişik dokuların (örneğin dil ve dudak) uyuşmasına neden olmaktadırlar.
 • Alt çenede blokaj anestezileri, az sayıda tedavi edilmesi gereken diş olmasına karşın alt çenenin yarısının uyuşmasına neden olmaktadır. Ayrıca alt çenenin sağ ve sol tarafında işlem yapılması gerektiğinde bu durum tedavinin yapılmasını engellemektedir.
 • Periodontal anestezi yönteminde anestezik solusyon kuvvetle diş soketine verilirmektedir, bu durum dişi kaldırırken intraligamenter alanda ve dokularda geri dönüşümsüz hasara neden olmaktadır.

STA sistemine özgü olan enjeksiyonlar geleneksel yöntemlerin dezavantajlarını yıkmaktadır.

Tek diş anestezi tekniği ile geleneksel periodontal anestezi tekniği, bilgisayarlı kontrol yöntemi ve DPS teknolojisi ile değiştirilmiş ve enjeksiyon işlemi tek veya birden çok diş için tercih edilebilir olmuştur. Tek diş anestezisi çenenin her iki tarafında işlem yapılmasına da olanak sağlamaktadır.

Lokal anestezi uygulamaları çoğu zaman çocukta endişeye neden olabilmektedir. Hem bu endişeleri gidermek, hem de uygulama kolaylığı ve tedavinin devamında sağlıklı ilerleyebilmek adına, dijital tek diş anestezi yöntemi tercih edilmelidir.

Dijital anestezinin diş tedavilerindeki avantajları

STA tekniği uygulama yönteminin kolaylığı lokal anestezinin basınç kontrolü ile uygulanabilmesi gibi avantajlar sunmaktadır. Lokal anestezi gereksinimi olan hastalarda STA tekniği, anesteziyi tek dişte sağlayarak daha konforlu bir şekilde çalışabilme olanağı sunmaktadır.

Endişe ve korkunun yoğun olduğu hastalarda tek dişe uygulanan STA yöntemi ile geleneksel lokal anestezi yöntemlerine farklı bir bakış açısıyla yararlanabilme olanağı sunulmakta ve böylece tedavi sırasında meydana gelecek olumsuzlukların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

Geleneksel lokal anestezi işlemleri sonrasında tedavi gereksinimi olan dişin dışında çevre dokularda uyuşmakta ve bu durum çocukta korkuya neden olabilmektedir.STA tekniğinin kullanılması var olan olumsuzlukların en aza indirilmesi ile tedaviyi daha başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye olanak sunabilmektedir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır