Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli) Nedir?

Lingual Ortodonti Görünmeyen Diş Teli

Lingual ortodonti ya da günlük dildeki kullanımıyla “görünmeyen diş teli” tedavisi, dişlerdeki çapraşıklığın giderilmesi amacıyla kullanılan ortodontik aygıtların (teller, braketler vd.) dişlerin ön yüzüne değil, dil tarafından yani dişlerin iç yüzüne takılarak uygulanmasıdır.

Ortodonti tedavilerinde özellikle yetişkinler için başlıca kaygı, tedavi boyunca takılan tellerin estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye neden olmasıdır. Pek çok hasta, ihtiyacı olmasına rağmen sadece bu kaygıyla diş teli uygulamasından kaçınmaktadır.

Metal braketler yerine seramik braketlerin kullanılması ve şeffaf plaklar gibi, ortodontik tedavilerde ortaya çıkan estetik kaygıları azaltan yöntemlerle beraber, lingual ortodonti hem estetik kaygıları ortadan kaldıran hem de geniş uygulama alanıyla bu yönden çok avantajlı bir tedavidir.

Lingual Ortodonti Nasıl Yapılır?

Lingual ortodonti tedavisi, amaç ve süre bakımından geleneksel ortodontiyle benzerlik gösterir. Ancak uygulama şekli ve diş tellerinin/braketlerin dışarıdan görünmeyecek şekilde, dişlerin iç yüzüne takılması sayesinde hastalarımız için önemli bir avantaj sağlar.

Hastanın ölçüleri alındıktan sonra, laboratuar ortamında braketler ve teller işleme hazır hale getirilir. Bu aşamada lingual tedavi için hayati öneme sahiptir. Zira her bir aygıt kişinin ölçüsüne göre, kişiye özel hazırlanmaktadır. Bu nedenle, lingual tedavi yaptırırken laboratuarın doğru seçilmiş olması önemlidir. Sonrasında lingual aygıtlar klinik ortamında ağız içine yerleştirilir ve ayarlamalar yapılır.

Lingual Ortodonti Tedavisini Her Diş Hekimi Yapabilir Mi?

Lingual ortodonti tedavisini yapacak olan uzman ortodontist diş hekimi, aynı zamanda lingual ortodonti alanında da uzmanlaşmış olmalıdır. Lingual ortodonti alanında teknik olarak kendini geliştirmiş ve deneyimli bir hekim olması önemlidir.

Lingual Braketler Konuşmayı ve Beslenmeyi Etkiler Mi?

Günümüzde ulaştığımız ileri teknoloji sayesinde, lingual ortodontide kullanılan apareyler yani dişlerin iç yüzeyine takılan lingual braketler ve teller epeyce küçülmüştür. Aynı zamanda kullanılan yapıştırıcılar da eskiye oranla çok gelişmiştir. Geleneksel ortodontiye nazaran 1-2 hafta daha uzun süren alışma evresinden sonra, hastalarımızın konuşma ve beslenmede önemli bir sorun yaşamasını beklemeyiz.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

RANDEVU TALEP FORMU

Dentram Diş Klinikleri Uzman Doktorlarından Randevu Almak için Lütfen Formu Doldurunuz

  Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Rıza Metni

  Tercihiniz uyarınca bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizi, sizi daha iyi tanıyabilmek ve size özel fırsatlar sunmak için işliyor olacağız. Örneğin, eğitim durumunuz, mesleğiniz, ilgi alanlarınız uyarınca size özel fırsatlar tasarlamamızı ve sunmamızı isterseniz bu bilgilerinizi işliyor ve size özel fırsat/hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz. Bizimle bu kapsamdaki kişisel verilerinizi paylaşmak zorunda olmadığınızın belirtmek isteriz.
  Kişisel verilerinizi aşağıda belirtilen kapsamda işleyebilmemiz için rıza vermek isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

  - İşlenmesi İstenen Kişisel Veriler: Ürün/hizmetlerimize ilişkin tercih, beğeni ve kullanım alışkanlıklarınız ile ilgi alanlarınız; sizinle olan ilişkimiz kapsamında sağladığınız müşteri işlem bilgileriniz; satın alınan ürün, hizmet süreçlerinde veya anket ve kampanyalarımızda sağladığınız pazarlama bilgileriniz; mesleğiniz; medeni durumunuz, eğitim durumunuz; kimlik ve iletişim bilgileriniz, bize sağladığınız kişisel verilerinizin analizi sonucunda elde edilen verileriniz.
  - Verilerin İşlenme Amaçları: Ürün/hizmetlerimize dair deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek; profilleme, segmentasyon ve pazarlama analizleri süreçlerini yürütmek; müşterilerimizin ihtiyaç, tercih ve ilgi alanlarını anlamak; müşterilerimizin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ilgi alanlarına uygun ürün/hizmetleri sunmak; pazarlama stratejilerimizi belirlemek ve pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek.
  - Verilerin Faaliyet Kapsamında Aktarılacağı Taraflar: Yukarıdaki aynı amaçları gerçekleştirebilmek için destek ve hizmet aldığımız tedarikçiler, iş ortaklarımız, grup şirketlerimiz ve üreticiler.

  Kişisel verilerinizi yukarıdaki Rıza Metninde belirtilen kapsamda işlememizi onaylıyor musunuz?

  Dentram Diş Klinikleri'nin tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

  Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır