Zirkonyum Porselen Kaplama

ZİRKONYUM PORSELEN DİŞ KAPLAMA

Diş Kaplama Nedir?

Madde kaybı olan dişlerde, dişin ufaltılarak üzerine şapka şeklinde bir malzemeyle örtülmesi, koruma altına alınması işlemine kaplama denir. Kaplama günümüzde porselenden yapılmaktadır ancak porselenin altına konulan alt yapı malzemesi metal esaslı bir altyapı malzemesidir. Bu malzemenin tipine göre porselen kaplamalar farklılık gösterir. 

Günümüzde altyapı malzemesi olarak krom kobalt nikelden oluşan gri renkte metal görünümlü altyapı malzemesi veya zirkonyumdan oluşan bir altyapı malzemesi kullanılmaktadır. Porselen kaplama diş çeşitleri; metal porselen, zirkon porselen ve döküm porselen (pres porselen) olmak üzere üç altyapı malzemesinden oluşur. Bunların her birinin üzerine de porselen kaplama konulmaktadır. 

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum porselen kaplama; porselen kaplamanın zirkonyum altyapı materyali ile desteklendiği kaplama şeklidir. 

Metal altyapıyla desteklenen porselen kaplamalar üstün mekanik özellikleri sayesinde hem diş eksikliklerinde hem de ön diş kaplamadaki estetik restorasyonlarda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak, metalin diş etine yansıması, aşınması ve ön bölgede ışık geçirgenliğine müsaade etmemesinden ötürü estetiğin sağlanamaması gibi dezavantajlar metal desteksiz porselen kaplamaların aranmasını gündeme getirmiştir. Kişilerin artan estetik ihtiyaçlarıyla birlikte arka grup dişlerde de tam porselen kaplama diş çeşitleri  kullanımı gündeme gelmiştir. Zirkonyum, gren çapının düşük olması, yüksek gerilme direncine sahip olması ve estetik altyapısı sayesinde diş hekimliğinde porselen materyalinin içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. Sıcaklığa ve aşınmaya karşı çok dirençlidir. 

Zirkonyum Porselen Kaplama Nasıl Yapılır?

Kaplama diş çeşitlerinin hemen hemen hepsi aynı uygulama prosedürüne sahiptir. Metal destekli sistemlerle karşılaştırıldığında, diş üzerine uygulanan prosedürler çok farklı değildir. Diğer metal altyapılı porselenlerde olduğu gibi, dişlerin yüzeylerinden 1-2 mm kesilir.  Ölçü alınarak laboratuvara gönderilir. Bir defa zirkonyum altyapı provası yaptıktan sonra herhangi bir sorun yoksa 2. gelişinde hastanın bitmiş zirkonyum porselenleri dişlerin üzerine yapıştırılır.

 

 

 

 

 

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Zirkonyum diş kaplamalar; hafif ve orta dereceli çapraşık dişlerde,  eksik diş olduğu durumlarda, normal dolgularla halledilemeyen çürük dişlerde, belirgin diş kırıklarında ve estetik amaçlarla kullanılabilmektedirler.

 

Zirkonyum Diş Kaplamanın Ortalama Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Yapılan zirkon porselen kaplamanın 5 yıl boyunca hastada tarafından sorunsuz kullanılması beklenir. Ancak iyi yapılan zirkonyum porselen kaplama, yıl sonra da hastaya hizmet etmeye devam eder. Hastanın yaş ilerleyişi, sağlık sorunları, hatalı fırçalama gibi nedenlerden dolayı porselen diş ile diş eti uyumu bozulduğu durumlarda yenilenmeleri gerekir. Bir de zirkonyum porselenler kullanılan malzemeye göre kalite farklılıkları gösterdiğinden, uygulama yaptıracağınız klinik seçimi bu konuda son derece önemlidir.

 

Zi̇rkonyum Porselen Kaplamanin Avantajlari Nelerdi̇r?

  • Estetik olarak değerlendirildiğinde mükemmeli yakalayan bir malzemedir. Ayrıca diğer tam seramik sistemlerle karşılaştırıldığında daha dayanıklıdır.
  • Bio uyumluluğu çok iyi olan, doku dostu bir malzemedir ve alerjik reaksiyonlara neden olmaz.
  • Metal destekli sistemlerde metalin ısı iletiminden dolayı diş üzerinde meydana gelen hassasiyet, ısı iletkenliğinin az olmasından dolayı zirkonyum alt yapılı sistemlerde azaltılmıştır.
  • Metal alt yapıdan farklı olarak, diş etinin altından yansıyan gri bir renk olmadığı için ve ışık kırılganlığından dolayı daha estetik bir malzemedir.
  • İçeriğinde metal bulundurmadığı için alerjiye neden olmaz.
  • İçeriğinde metal olmadığı için tat değişikliği yapmaz ve kokuya sebep vermez.
  • Rengi her zaman uygulandığı gibidir, renkli gıdalardan etkilenmez.

 

 

Zirkonyum porselen kaplama hakkında bilgi veya randevu almak için lütfen tıklayın.

 

Zirkonyum diş kaplama işlemleri özellikle yetişkinlerde estetik gülüş sağlamaya yardımcı bir tedavidir. Kısa sürede uygulanması, gülüş estetiği sağlaması ve başarılı olması bu uygulamanın en çok tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir.

 

Zirkonyum Porselen Diş Fiyatları Ne Kadardır?

Zirkonyum porselen kaplama diş fiyatları için kesin bir fiyat aralığı yoktur. Kullanılan malzemenin kalitesi ve teknisyen kalitesine göre zirkonyum porselen diş fiyatları değişmektedir. Fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız ve diş muayenesinin yapılması gerekir. Zirkonyum diş kaplama tedavisinde başvuracağınız klinik ve diş hekiminin bu alandaki tecrübesi, titizliği,  tedavi sürecinde sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler ücretlendirmeyi etkileyen unsurlardır.  Özellikle tedavinin uygulandığı kliniğe, uygulanacak diş sayısına, doktor tecrübesine ve hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavinizin doğru yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere başvurmanız diş sağlığınız için son derece önemlidir.

 

 

Zirkonyum porselen diş fiyatları için Dentram Diş Klinikleri Protetik Diş Hekimliği bölümüne müracaat edebilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama veya porselen kaplama ile ilgili muayene olmak ve bilgi almak için;

  • Bağdat Caddesi Kliniğimiz için 0 216 363 36 36 – 0533 5720874
  • Levent Kliniğimiz için 0 212 280 88 00 – 0532 7645400

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Tedaviler

Porselen Diş Kaplaması – Protezi

Porselen Diş Kaplaması – Protezi

PORSELEN DİŞ KAPLAMA ( DİŞ PROTEZİ) Porselen Diş Kaplaması – Diş Protezi Nedir? Porselen diş

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için mail adresinizi gönderiniz

Copyrights © 2020 Dentram Diş Klinikleri
Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.